Šumava |  Sušice |  Čkyně |  Prachatice |  Kvildsko |  Vimperk |  Volary Webkamery:  Šumava |  HumlNET |  ČHMÚ Počasí |  Ubytování Šumava Vyhledávání
 • Články  Silvestr příštího roku měl být posledním dnem, kdy měly ve Vimperku v hernách blikat výherní automaty. Soudě podle posledního vývoje tomu až tak nutně být nemusí.

   

  automaty (2)

   

  Vyhláška přijatá v dubnu minulého roku měla docílit postupný úplný zákaz všech výherních automatů ve Vimperku. Nejdříve výherních hracích přístrojů (VHP), které povoluje město, pak i výherních loterijních terminálů (VLT), jež má v gesci ministerstvo financí. "Od 1.1.2015 by nemělo být ve Vimperku žádné zařízení, pokud ústavní soud tento termín dříve nezruší," uvedl na zastupitelstvu vedoucí hospodářského a bytového odboru Martin Kalous.

   

  Na konci roku zaslalo šest provozovatelů heren ve Vimperku vedení města žádost o vyvolání jednání nad předloženým návrhem regulace hazardu ve Vimperku. Jejich snahu podpořili i představitelé tří největších sportovních klubů ve městě - Ski klubu Šumava, HC Vimperk a TJ Šumavan Vimperk - jakožto příjemci části výtěžku z automatů.

   

  O tom, proč by se město vrátit k projednávání provozu výherních automatů, čtěte ve vyjádření provovozovatelů vimperských heren zde.

   

  Mimo důvodů uvedených prohlášení mají provozovatelé automatů ve Vimperku v ruce nezanedbatelný argument, a tím je výše příspěvku do rozpočtu města, která byla v minulém roce nejvyšší od roku 2006. V letech 2006 až 2009 si městský rozpočet polepšil za provozování hracích automatů každoročně sumou od 2,972 do 3,401 milionu, v roce 2010 2,576 milionu, další rok ještě o 166 tisíc méně. V loňském roce, po změně výpočtu ze strany státu, přišla do městské kasy největší suma - 4 052 268 korun.

   

  Jak stojí v návrhu, účelem dohody je 'potlačení negativních vlivů vyplývajících z provozu technických sázkových zařízení a výherních hracích automatů v hernách, kasinech a restauracích'. Provozovatelé navrhují například odstranit všechny pohyblivé, blikající a zvukové vnější reklamy nebo umístit funkční kamerový systém ke vchodu i do interiéru herny. Pokud by pravidla herna nedodržovala, musela by počítat s tím, že by byla vyňata ze seznamu povolených heren. Martin Kalous ale upozorňuje, že si nedovede představit vymahatelnost tohoto zákazu.

   

  O návrhu se debatovalo na posledním vimperském zasedání zastupitelstva. Nejpodstatnější příspěvky zastupitelů přinášíme zde. Výsledkem je na základě návrhu Pavla Dvořáka vytvoření tříčlenné komise, která bude jednat s provozovateli, aby následně vypracovala v této záležitosti komplexní materiál. Mimo Pavla Dvořáka jsou v komisi Bohumil Petrášek a Dagmar Rückerová.

   

   

  Josef Rychtář

   

  foto: (jr)

   

  Sdílet

  Komentáře   

   
  #6 Stanislav 2013-03-12 19:47
  Cituji Lukáš Sýs:
  Hlavně si myslím, že ten kdo bude chtít hrát, tak bude hrát i jinde, když to bude ve Vimperku zakázané. Město (také sportovci) tím přijdou o peníze, ale hráč peníze neušetří.


  Policajt by měl vědět o gamblerství trochu víc a snažit se tento problém řešit,ne hledat výmluvy!
  Citovat
   
   
  #5 Ladislav Roučka 2013-03-12 15:10
  Je to přesně jak říká Lukáš. Zakazovat hraní výherních automatů 20 km od Casina je přeci naprostý nesmysl. V dobách kdy ještě nebyly výherní automaty tak se hrály o peníze karty atd. a pokud chce někdo hrát tak si cestu k hazardu stejně najde. Mnoho lidí zde káže kolik hraní výherních automatů zničilo rodin, ale ve skutečnosti si na nikoho nevzpomenete, je to jen stále opakovaná fráze. Netvrdím, že jsou výherní automaty něco skvělého ale určitě je třeba porovnat negativní dopad výherních automatů na obyvatele tohoto města a to reálný, né jedna paní povídala a pak se zamyslet nad negativním dopadem alkoholu či drog a položit si otázku zda by se v tomto městě němělo vše přestat svádět na výherní automaty, ze kterých jde do městské kasy nemalý podíl na volnočasové aktivity a neměly se zde začít řešit skutečné problémy tohoto města.
  Citovat
   
   
  #4 Lukáš Sýs 2013-03-11 16:57
  Hlavně si myslím, že ten kdo bude chtít hrát, tak bude hrát i jinde, když to bude ve Vimperku zakázané. Město (také sportovci) tím přijdou o peníze, ale hráč peníze neušetří.
  Citovat
   
   
  #3 Koška Tomáš 2013-03-11 15:24
  Nejsem pro zákaz,ale je třeba hazard regulovat. Pokud se zakáže, stane se stejné co se děje po celé republice, začne se obcházet a tím pádem herny pojedou dál a stát(ani město) z toho nebude mít ani korunu. Máte pocit, že při prohibici se ve státech přestalo pít?
  Jde jen o to vytvořit pravidla. To za chvilku můžem zakazovat vše co se nějaké části obyvatel nelíbí.
  Jinak jsem si na zastupitelstvu nevšiml, že by tam přišel někdo komu to tak moc vadí.
  Citovat
   
   
  #2 Stanislav 2013-03-11 10:31
  Nezáleží na tom,co hazard udělá s gamblery a s jejich rodinami.Důleži té je,aby sportovci měli dostatek peněz! Nebo jsou mezi nimi vášniví hráči? Co si o tom myslí vimperáci? Je to námět na anketu pro vimperk.eu i vimperk.cz.
  Citovat
   
   
  #1 Zdeněk 2013-03-11 07:38
  Nikde není psáno, kolik peněz naši spoluobčané musí "nasypat" do výherních automatů, aby městu přišla na účet ona udaná částka.
  Docela by mě zajímal rozhovor s nějakým hráčem, který hrou vydělává slušné peníze a na druhé straně rozhovor s rodinami, kde chybí právě tyto peníze v rodinném rozpočtu.
  Pokud jde o mě mě tu automaty a herny chybět nebudou ....
  Citovat