Šumava |  Sušice |  Čkyně |  Prachatice |  Kvildsko |  Vimperk |  Volary Webkamery:  Šumava |  HumlNET |  ČHMÚ Počasí |  Ubytování Šumava Vyhledávání
 • Články  Vimperk v proměnách času (48)

   

  Kde to žije, tam je...
   
  ...minimálně jeden, ale spíše více prostor, kde se scházejí  ke společné zábavě desítky lidí. Nejen k zábavě, v minulosti šlo většinou o prostor, kde se odehrávaly všechny důležité obecní a městské akce, od jednání konšelů, přes lidové soudy, až po veselice a lidově taškařice... Už víte?
   
  kolaz cihelna stare
   

   
  Ne všechny objekty jsou tak staré, aby už si zasloužily  přívlastek historické, ale jak jsme na začátku našeho seriálu uvedli,  podíváme se nejen zpět stoletími, ale i třeba 'jen' desetiletími, tedy do "mladé historie", která  díky  neustále se zrychlujícímu životnímu tempu mění tvář města podstatně rychleji...
   
   

  Vimperská Cihelna má poměrně barvitý osud - postavená byla jako náhrada za zbouraný Lidový dům, který musel ustoupit silnici. Na svou dobu poměrně megalomanská a velmi energeticky náročná stavba hledala jiné, výnosnější využití - a to už si pamatuje asi většina z nás - nákupní středisko. To ale nemělo dlouhého trvání a stejně jako majitelé, střídal se i způsob využití budovy. Pomalu začala upadat i tehdejší  sláva původního záměru - tedy vybudovat kuturní prostor - až  konečně se dostala do rukou majitelů, kteří se rozhodli jí ve většině vrátit původní využití pro kulturní a společenské účely. Dnes je tu  pod jednou střechou Bowling bar, víceúčelový sál s tanečním parketem, restaurace, disco klub...

   

  kolaz cihelna nove

   

  -zf-

   

   VŠECHNY PŘEDCHOZÍ DÍLY SERIÁLU NAJDETE V RUBRICE  "HISTORIE OBCE" nebo  >>>ZDE<<<

   

  ************************************************************************************************************************************************************************

   

  Pojďte si společně s námi v našem historickém okénku připomínat, jak se v průběhu doby mění tvář Vimperku - porovnejte sami, jestli prošla tím správným  faceliftem, nebo jestli stárne přirozeně a elegantně, případně co zmizelo v propadlišti dějin. Jakou nám dnes ukazuje tvář ve srovnání s minulostí? Mladší, hezčí, zralejší, vrásčitou?  Každé pondělí v podvečer se můžete těšit na nové "zrcadlo" Zdeňka Formánka.

   

   logo šumava

   

   

  Sdílet

  Komentáře   

   
  #1 Milan Straka 2015-02-17 11:09
  Jen pár poznámek.

  V době vzniku Cihelny život ve Vimperku pulzoval jinak a navržená stavba nebyla neužitečně velká a výstavná. I dnes by pro některé akce – např vánoční koncert ZUŠ – mohla být i větší. Akusticky se jedná o špičkovou stavbu v celé ČR. Některé technické konstrukční vymoženosti nejsou dodnes využívány. Původně plánovaný rozsah celého komplexu, kde na blok sálu měl z jedné strany navazovat blok divadla a z druhé strany blok hotelu, byl už dost vizionářský. Nicméně vznik kongresového centra ve Vimperku byl zvažován i v předminulém volebním období.

  Energetickou náročnost se podařilo výrazně omezit a po plánované výměně oken, kterých tam však moc není, budeme víc než spokojeni.

  Poměrně barvitý osud Cihelny nelze oddělit od dění ve Vimperku a dovolím si tvrdit, že nevystavuje dobré hodnocení lidem v samosprávách města od raných 90. let až doposud jak v oblasti politické (veřejné vyžití občanů, přístup k dodržování pravidel), tak v oblasti ekonomické (hospodaření s majetkem města).

  Cihelnu jsme nepořizovali primárně z podnikatelského zájmu, přesto na její ekonomiku musíme brát zřetel. A to i při rozhodování o způsobu jejího využívání.
  Citovat