iSusice.eu |  Ckyne.eu |  iPrachatice.eu |  Stozec.eu |  Vimperk.eu |  Volary.eu |  Zdikov.eu Kamery HumlNET |  Kamery ČHMÚ
 • Cestou z Najmanky na Radost

     loseniceCestou z Najmanky na Radost 

       Pod pavučinou nataženou horizontálně mezi kořenem a stěnou latríny letí muška. Je to slunilka pokojová. Její vodorovný let je obezřetný, takže pavučinu bezpečně podlétá. Nakonec se dostala zpod pasti a usedá na holé dřevo, ze kterého se odloupla kůra. Vyhřívá se. Je to pravá slunilka, drobná křídlatá holčička na skalním výběžku. 

       Zamykám chalupu. Odcházím pod Kamennou horu. Za mými zády sílí zvuk motoru. První cizí člověk, kterého po několika dnech vidím, je dívka, která sedí na schůdcích traktoru. Na zádech jí poskakuje culík. Trochu zvědavě mě pozoruje, vyklání hlavu, aby mě zahlédla přes postranici valníku. Traktoristou je mladý chlapec. Kousek za nimi jede v pick-upu lesní dělník. Všichni tři pak společně nakládají na valník kulatinu. Dívka má na sobě hnědé krátké kalhoty, připomínají trochu skautskou uniformu. Její tvář je milá. Nenalíčená. Možná je to vesnická dívka. Spí někde v podkroví. Večer rozvěšuje pracovní oděv přes opěradlo židle. Nebo je to studentka na brigádě. Má ráda přírodu a tak si našla místo u lesáků. 

  *** 

       U potůčku Na Radosti pozoruju hladinatky. Jejich stíny na dně potoka mají zajímavý tvar: tmavé tělíčko a čtyři černé puntíky v místech, kde se hladinatka dotýká vody. Každá z nich má na zádech žlutý bod. Připomíná nosičku sirné svíce. 

       Náhle mi hlavu obestírají temnoty. Pokouší se o mě mdloba. Šum potoku zvolna utichá, přestávám slyšet různé frekvence klokotání a bublání, lano zvuku se rozplétá, různé praménky se rozpouštějí do ticha, nakonec zůstává ten jediný poslední proud, škobrtá drobnými uzly o prsty kamínků, v tichu převrací skořápku za skořápkou, jak to v něm šplouchá oproštěně od všech příbuzných zvuků, jako by zůstal z orchestru naživu jediný hráč na vodní bubínek. 

  *** 

       Blížím se k samotě u nedávno opravené kaple. Chci se podívat k sošce Panny Marie s Jezulátkem. Ale přes cestu je natažen řetěz. Někdo zřejmě koupil stavení a s ním i přilehlý pozemek a cestu. Nikdo mě sice neokřikuje, ale ten řetěz na mě působí mrazivě, nepřátelsky. Děsí mě, že si nakonec Šumavu mezi sebou rozparcelují boháči z měst a ochranáři z národního parku. A že tulák, zděšen vyceněnými tesáky různých plotů a výhružných cedulí, se bude muset plížit krajem přískoky.


  Text a kresba Roman Szpuk

   

   

   


   

  MINIATURY Romana Szpuka :

   

  1. Uplakaný čert

  2. Hrušky 

  3. Vánoční vzpomínka

  4. Co všechno ten nástroj dovede

  5. Nešahej na ten sníh

  6. Otto Hrdina

  7. V údolí Losenice 

  8. Pavoučice sněžná

  9. Šla Kačenka podle vody

  10. Vzpomínka na Krýmuse

  11. Mrazivá noc na Perle pod Jezerní slati

  12. Letící oblaka

  13. Pan Kodýdek

  14. Cesta pulsu

  15. Život a smrt

  16. Deštníky

  17. Poklady

  18. Krucifixy

  19. Velikonoční vejce

  20. Koza v kapli

  21. Kolečka vypálené trávy 

  22. Boubínská noc

  23. Ovečky

  24. Bratři Kazarovi 

   25. Domov

  26. Táta

  27. David je fatalista

  28. Noční bouřka na Boubíně

  29. Fenka a okoun

  30. Duha

   

   

  Sdílet