Nejvíc šly na odbyt lebky

Strašidla dodržovala pravidla…

“Strašit, ale neděsit!” – to bylo hlavní pravidlo, protože strašení na hradě, jaké se odehrávalo v sobotu ve Vimperku  mělo být hlavně  pro dobrou náladu a úsměv.  Vzhledem k úmornému počasí bylo  pozvbuzení třeba a příjemně chladné prostory vimperského zámku lákaly, i když za rohem číhal…

 

Strašení na vimperském hradě

V rámci X. ročníku Národního festivalu muzejních nocí si vimperský zámek připravil pro dětské, ale i dospělé návštěvníky opravdovou lahůdku: Strašení na hradě. A tak se v sobotu 7. června na hlavním nádvoří, kde přistál obrovský pohádkový drak, sešly stovky dětských strašpytlíků i udatných rytířů a princezen, aby si se svými rodiči, babičkami a dědečky užili netradiční den plný her, kouzel, nadpřirozených bytostí, ale také kreativních workshopů…i trošky toho “bojení”, které nevyděsí, jen vám možná malinko přeběhne mrazík po zádech.

straseni na hrade2014 8

 

straseni na hrade2014 13

 

Vše se neslo ve strašidelném duchu, takže u stánku, kde si děti mohly vymalovat vlastní tričko, šly kromě tradičních srdíček nejvíc na odbyt lebky, čarodějnice nebo netopýři s pavouky, na obličejíčky rozpálené až letním sluncem, se nejčastěji malovaly upíří zuby, pavučiny a mumie,  u pravého hrnčířského kruhu si malí i velcí zkusili vlastnoručně vyrobit keramický hrneček či misku – a dlužno podotknout, že velmi úspěšně,  sváděli šermířské souboje, přetahovali se lanem, házeli míčkem na cíl… Vykulená kukadla jste mohli spatřit v kovářské dílně, ve které mistři kovářští na počkání ukuli podkovičku pro štěstí nebo i srdíčko, když jste chtěli… 

 

Pro jistotu se i ti nejstatečnější tiskli k tátům a maminkám ve středověké mučírně, kde se jim dostalo odborného výkladu o středověkých mučidlech – někdy i s praktickou ukázkou – bezbolestnou, pochopitelně.

straseni na hrade2014 25

 

Během celého dne bylo možné  zamlsat si u stánku s cukrářskými zázraky Pavly Urbanové nebo si dát vynikající dobroty včetně ohnivého katova šlehu z kuchyně Petra Novotného. A dospěláci určitě ocenili lahodná vína z Čejkovic. A pak už  přišlo to, na co se všichni nejvíc těšili a kvůli čemu do pozdních večerních hodin vydrželi i ti opravdu nejmenší: strašidelná prohlídka hradu, kde na natěšené mrňousky čekal nespočet krásně hrozivých strašidel a oblud, včetně upírů, čertů chrlící ohně, jezinek a smrtky, dokonce i mrtvé nevěsty, která se ve své rakvi občas probrala, aby se dotkla kolemjdoucích…po hradebních zdech chodila bílá paní a v sklepních chodbách řádil vlkodlak…

 

straseni na hrade2014 35

 

Děti byly doslova nadšené a ustrašené fňukání se ozvalo jen jednou…všichni – přespolní i malí a velcí Vimperáci  si netradiční strašidelnou prohlídku svého zámku vychutnali plnými doušky. A tohle všechno pro ně zcela nezištně, jen s velkým nadšením připravila skupina historického šermu Artego, Berit a divadelní spolek Bouček. Jak jsem se dozvěděl od ředitele zámeckého muzea a duchovního otce “strašidelného” nápadu, Ladislava Čepičky, celá akce kromě volného času a entuziasmu, nestála zámek, jak se říká ani korunu, a přitom nadchla nejméně tisícovku návštěvníků, kteří ten den prošli nádvořím. A odevšad se ozývaly hlasy spokojených rodičů, kteří by se z duše rádi dočkali nejen druhého “strašidelného” ročníku, ale už třeba za měsíc dalšího smysluplného a kreativního odpoledne pro své děti. Proč ne…?

text a foto: PhDr. Mike Perry

 

Další fotografie ze strašidelného zámku najdete ve vimperské FOTOGALERII