Šumava |  Sušice |  Čkyně |  Prachatice |  Kvildsko |  Vimperk |  Volary Webkamery:  Šumava |  HumlNET |  ČHMÚ Počasí |  Ubytování Šumava Vyhledávání

Důležité kontakty

Informace o využívání

 • Šumava uzdravuje

   

  “Zdraví je vždy až na prvním místě,” říká  Marek Matoušek. Usměvavý mladý lékař, v  jehož hlavě vznikla www.sumava.eu.  

   

   


   

   

  mareV roce 2011 jste otevřel bez jakékoli pomoci rozvojových evropských fondů či  rozličných grantů  jedno z nejmodernějších zdravotnických center Šumavy a Pošumaví. Proč jste nezůstal ve velkém městě nebo v cizině? Mladí a úspěšní se domů vrací jen zcela výjimečně.

   

  “Miluji Šumavu, přírodu, sníh. Březník, Chaloupky, Světlé hory. To jsou magická, tajemná, mystická místa. Harmonizují tělo i duši. Jsem štastný, že tu mohu žít.

   

   

   

  dsc 6793x

  Snažíte se v medicíně Šumavu využít i pro její ‘léčivé síly’?


  Ve stomatologické ordinaci se pracuje za plného vědomí pacienta a jsem velmi rád za každý prvek tlumící strach a bolest. Málokdo si uvědomí, jak silně strach z bolesti a vlastní bolest pacienta působí zpětně i na lékaře. Lékař a pacient jsou totiž během výkonu značně "propojení". Proto u nás pracujeme absolutně bezbolestně (ve vlastním zájmu) a učím sebe i pacienty vnímat i to, co je nám dáno shůry. Vážit si všemožných dalších  ‘hojivých účinků’. Říkáme tomu zkratkovitě “Šumava uzdravuje”.

  Odpovězte si sami - kdo myslíte, že se bude lépe hojit po náročném chirurgickém zákroku: člověk kochající se na Březníku pohledem na zapadajícím sluncem do ruda nasvícený Luzný, v noci spící s čistým svědomím jako špalek, anebo vystresovaný podvodník žijící ve lži a v neustálém stresu?

   

   

  Vyznáváte  komplexní přístup, máte rád např MUDr. Jana Hnízdila. Co pro vás zamená být “zdravý” ?

   

  Definic "být zdravý " je mnoho. Zkratkovitě je jedna z definic "dostatek fyzické, duševní a sociální pohody". Mnoho lidí dnešní doby si ale zdraví spojuje jen s fyzickou stránkou - nemoc je podle nich zlomená noha, infarkt, když dostanou předepsaná antibiotika. Málokdo ale pojí "zdraví" s duševní pohodou. A co takové mezilidské vztahy - rodinné, sousedské. Ty už do “zdraví” nedává téměř nikdo. Přitom když není v pohodě duše, nemůže být ani tělo. A přesto tolik lidí chodí k lékařům pro zázračnou pilulku, ačkoliv lék drží v rukou sami.

   

   

   

   

  Mužete být konkrétní?

   

  Tím, jak nakládají se svým životem, kde, jak, s kým, v čem žijí, co jí, co pijí ,kde pracují, co dělají.

  Když ke mně přijedou pacienti bydlící na bavorské straně Šumavy, většinou ví, jak se starat o své zdraví. Jsou motivováni, informováni. Pokud jim řeknu, že mají kaz, začervenají se, zastydí. Když ke mi přišel pacient z východní strany Šumavy po otevření v roce 2011 , každé čtvrté dítě mělo zcela rozleptané zuby. Rodič se moc nestyděl. Často jsem jen slyšel : "Bolí to. Něco s tim doktore udělej”. Byli udiveni a často dotčeni, když jim bylo řečeno, že pokud si nechali rozleptat nejtvrdší tkáń v těle, tedy zubni sklovinu, že si nedovedu představit, jak vypadá trávicí systém ditěte  dál, kde jedy a  leptadla leží mnoho hodin.

  Nutno podotknout, že se naši pacienti vyvíjí před očima, a je radost sledovat jejich posuny ve vztahu k jejich vlastnímu zdraví a zdraví svých dětí, tedy k tomu nejcennějšímu, co máme.

   

  Kam tím míříte?

   

  Svým pacientům kolem dokola opakuji čtyři myšlenkové linie. Jedna je “myslet komplexně” . Druhá je naučit se myslet v “prioritách”. Naučit se v dnešní informacemi zaneřáděné době odlišovat důležitosti. Třetí je pochopit systém "přičina - následek"- tedy nevypínat analgetiky bolest a tím jen řešit následek. Cíl je analyzovat, rozpoznat a vyřešit příčinu problému. A čtvrtá je v uvědomění si - v odlišení částí těla, které se v jednotlivých situacích sami "zhojit umí a které naopak potřebují zákrok lékaře". Uražený zub například nikdy nedoroste, ale infikovaná destruovaná kost pod zubem se za jistých okolností zhojit dokáže.

   

  "Šumava.eu uzdravuje" není tedy mířena jen na zuby?

   

  Samozřejmě že ne. Podívejte se na  loni (2013 pozn. red) zveřejněnou oficiální statistiku provedenou ve 150 zemích světa. Byl spočten tzv “úpadek” společnosti .” Statistici dali dohromady vypitý alkohol na osobu a rok, vykouřené cigarety, prosázené peníze a spotřebu drog. Po nasčítání všech neřestí získala Česká republika zlato” (vice zde pozn. red.).

   


  Nebo z jiného soudku, víte, že starší čeští muži jsou v Evropě nejobéznějšími vůbec? Nebo že jsme podle statistik WHO na čelných místech ve výskytu kolorektálního karcinomu, na jehož vzniku má naše životospráva značný vliv?  Náš úpadek je ale vidět i na počtu metrů prodejních ploch super-a hypermarketů, v přepočtu na jednoho obyvatele. V Bavorsku najdeme markety daleko za městem a v sobotu odpoledne a neděli s cedulí ZAVŘENO. Navíc nákupy v těchto našich novodobých chrámech trávíme statisticky mnohem více času než jiné okolní národy. A přitom v nich kupujeme výraznou nekvalitu.  Podívejte se na internetový hit  “Peklo na talíři”. Oprávněně se nám říká “popelnice Evropy" .


   

  dsc 6645xJste dost otevřený. Nebojíte se říkat nepopulární věci?

   

  Vždyť jde o zdraví. O to nejdůležitější, co máme.

  Tím co a kde kupujeme, jíme, dotyčné subjekty podporujeme. Velmi  si vážím produktů hand-made, práce skutečných pracantů, dříčů. Ať je to sýr z Vlčich jam, nebo produkt od vyhlášeného sedláka z Kosma aj. To jsou skuteční velikáni dnešní doby.

   

  Nejde ale jen o kvalitu fyzikálně změřenou, jde  i o nehmotné jedy. Vezměte si, kolik je  mezi lidmi závisti, pomluv, kolik lží, fikcí,moderních "trollů" a rozličných manipulací koluje! Všeobecně už umíme poznat člověka bez jedné končetiny. Poznáme-li, že člověk má slepeckou hůl, dokážeme se k němu patřičně chovat. Co ale zatím neumíme, je, cituji MUDr. Hníznila - "snadno identifikovat lidi se zakrnělým svědomím, se zmrzačeným charakterem". Pokud se s takto chorým svědomím nemocní jedinci  naučí dobře mluvit, vezmou si sako a kravatu, přilepí úsměv, či usadí do anonymních internetových diskuzí a fiktivních facebookových profilů, jsou to pak velmi nebezpeční “hadi v oblecích” ,

  Ale pokrok jde dopředu a vědecky již lze pomocí  "otisků  mozku" sledovat tzv. “fukční zóny” (jakýsi značně vylepšený detektor lži -  pozn. red.) a věřím, že brzy, třeba již za pár let, bude finálová debata prezidentských kandidátů a třeba i kandidátů na starosty měst  pod drobnohledem jakéhosi EEG, detektoru lži,  které bude snímat eletrickou aktivitu mozku a analyzovat tak pravdvivost a lživost výroků (usmívá se - pozn. red)

   

   

  2aCo je podle  Vás nejdůležitější pro naše zdraví?


  Pochopení a poznání vlastního těla, jak funguje, poznání svých schopností. Poznání vlastních hojivých a reparačních schopností, objevení vlastních vnitřních  sil. Hojivých sil vlastní zahrádky, bylinek, přírody. Obklopovat se pozitivními jedinci, čerpat energii z pozitivních mystických míst, jakým je pro mne například Březník, a chodit obloukem okolo chrámů konzumu, tedy všech super- hyper- giga-marketů.

   

   

   

   

  dsc 6661xy

  Váš směr je pochopitelný a určitě i uchopitelný.  Pojďme ale zpět, k Vaší profesi, do Vaší ordinace. Pracujete se špičkovou technologií viz zubnilekar.net , s nejmodernějšími materiály postupy, pracujete bezbolestně. Přibližte vše trochu více.

   

  Pracujeme s moderními technologiemi, které se teprve celosvětově zavádí. Pracujeme pod mikroskopickým zvětšením, Mnoho  věcí snímáme pomocí 3D scanů, virtuálně modelujeme na 3D modelech, odstíny barev vybírame za pomocí automaticky  fungujících spektrofotometrů. Náhrady nám frézují 3D roboti s fantastickou přesností v řádu pár desítek mikrometrů. Požíváme 3D tiskárnu. Tyto věci poté hand-made individualizujeme pro daného pacienta a danou situaci. Zubní tkáně umíme modelovat, odstraňovat či stimulovat lasery. Během jednoho dne např.  dokážeme udělat kompletní definitivní práci, kdy pacient odchází 'vyspravený' domů. Žádné dávivé otiskovací hmoty, žádná provizoria, pacientům tak šetříme čas, několik návštěv a peníze.

   

  Ačkoli se ale  snažíme být být na samotné technologické špičce, nejdůležitější zůstávají schopnosti, um a dovednosti našich lékařů, asistentek, laborantů a CAD CAM specialistů. Super-moderní technika je jen skvělým pomocníkem. Vše má přitom jediný cíl : maximalně kvalitni, profesionální a dlouhodobě trvanlivé řešení. Navíc na vše u nás každý dostane nadstandardní záruku několik let.

   

  Naší hlavní prioritou ale je, aby naši pacienti výše zmíněné 3D, 4D ,5D...řešení problémů nikdy nepotřebovali. Veškeré hi-tech jen pomáhají maximálně precizně řešit problém, následek. Náš hlavní cíl je ve snaze pomoci nalézt a upevnit u našich pacientů nový vztah k vlastnímu zdraví. Jsou tomu uzpůsobeny kontroly, které u nás probíhají formou tréninku. Naši pacienti jsou hodnoceni jak kvalitně a pečlivě čistí zuby především v málo přístupných místech, tedy přesně v těch, která se nejčastěji destruují. Bakteríe a plak jim přimo vizualizujeme a motivujeme je tím k jeho pravidelné redukci. Prostě jdeme po příčině a snažíme se eliminovat problémy v budoucnu.

   

  Jak se k Vám mohou noví pacienti, pokud mají zájem, přihlásit?

   

  Zájem je obrovský, jak na české tak bavorské straně ale od roku 2011 máme absolutně plnou kapacitu a recepce má striktní zákaz přijímat další pacienty.

   

  Vše se u Vás točí okolo kvality. Myslíte, že má v budoucnu šanci?

   

  Budoucnost patří jednoznačně kvalitě nikoli kvantitě. Naši pacienti ví, že zub opravuji hodinu,dvě ale taky tři, čtyři, ale taky celý den. Sám se snažím jít do hloubky problému, co nejhloubějí. Neplavat na hladině. Mimo jiné je mé favoritní téma ve výběru subdodavatelů, kdy vím ,že beru “jistou nejvyšší možnou kvalitu”. Preferuji menší rodinné německé a švýcarské firmy, které nejsou tak velké, aby měly filiálky v Číně, Indii či Brazílii. Tyto rodinné fabriky fungující po několik generací jsou pro mne zárukou jistoty. Čínského dodavatele nemám ani jednoho a pokud nějaký pacient chce na svém těle v tomto směru ušetřit, naše cesty se rozcházejí.

   

  Mnoho lidí bohužel nemá šanci čekat, až jejich kvalitu v budoucnu někdo ocení. Potřebují vydělávat peníze teď hned...

   

  Citát mého oblíbeného ekonoma Tomáše Sedláčka pocházející původně z “klubu rváčů”  zní: Člověk se v dnešní době honí , aby vydělal peníze  v práci kterou nemá rád, dělal v ní s lidmi,  které nesnáší a potom si za těžce vydělané peníze koupil věci, které nepotřebuje.”

  Zjednodušeně slovy kamaráda, kterého si velmi vážím, pátera Jana Wirtha : vše co máme, ať fyzické duševní sociální či duchovní, máme jen v jakési dočasné správě na pár desítek let, vše je nám jen dočasně propůjčeno pro náš kraťoučký pozemský pobyt, do doby, než se v prach obrátíme. Spravujeme tak vše “někomu” a máme to spravovat pečlivě, poctivě, pilně a svědomitě.

   

   

  dsc 6740axJste optimista?

   

  Samozřejmě. Světlé zítřky  čekají všechny poctivce, všechny pracanty, dříče, kteří umějí něco unikátního. Ti totiž nemají nutnost potřebu  “něco okecávat”, někam se protekčně protlačit, někoho uplácet aby vyhrála jejich nekvalita nad něčí kvalitou. Prosadí se právě tou poctivostí a umem.

   

  Věřím, že v Čechách bude brzy daleko více oceňovaná poctivá lidská práce, schopnosti, kvalita a daleko méně vyčuranosti, lsti, nečinnosti. Že jako národ budeme zdravější, že bude ubývat nemocí způsobených naším zběsilým životním stylem.  Věřím, že se více naučíme rozlišovat příčinu a následek. Že budeme umět lépe třídít priority. Že se naučíme rozpoznávat "trolly, šmejdy a hady v oblecích". Že konečně začne vyhrávat skutečná kvalita aneb "Šumava ( eu ) uzdravuje".

   

   

   

  MUDr. Marek Matoušek

   

  - lékařská fakuta Univerzita Karlova

  - člen MENSA ČR

  - dlouhodový podporovatel Nadačního fondu proti korupci a Rekonstrukce státu

   

  Sdílet

  Komentáře   

   
  #4 Nalim 2014-08-02 22:25
  Velmi zajímavý článek, mluvíte mi z duše. Ať se daří Vám i Šumavě EU. Nalim
  Citovat
   
   
  #3 Markéta 2014-07-31 21:33
  Výborné! Moc se mi líbí Váš přístup. Prostě nejde jen o to čistit zuby, ale chovat se pěkně k tělu jako celku. Tomu co konzumovat, abychomn nerozleptávali sklovinu se věnují na kyselapravda.cz .Také je velmi důležitá duševní pohoda.
  Citovat
   
   
  #2 David Vinš 2014-07-28 19:59
  Výborně a trefně vše napsané jen tak dál Marku at se daří celkově v životě i práci!!! ;-)
  Citovat
   
   
  #1 Jan Mareš 2014-07-28 16:15
  Držím Vám palce.
  Zajímavý odkaz podobného smýšlení
  http://www.firstclass.cz/2014/07/15lety-skolak-se-vzeprel-potravinarskemu-prumyslu-4-lekce-ktere-dava-vsem-podnikatelum/#sthash.Ojq7o2HU.OGaMC8QZ.dpbs
  Citovat