Šumava |  Sušice |  Čkyně |  Prachatice |  Kvildsko |  Vimperk |  Volary Webkamery:  Šumava |  HumlNET |  ČHMÚ Počasí |  Ubytování Šumava Vyhledávání

Důležité kontakty

Informace o využívání

 • NÁZOR V. Váchy k problematice Vltavy


  Již před několika lety, kdy byly signály, že budova bývalé „Lesárny" bude využita soukromníkem k podobným účelům, se rozhodlo město této úvaze předejít a využít ji pro své potřeby. Již tehdy jsem vyjádřil pochybnost nad tím, že tímto způsobem nemůže blokovat všechny prostory, které lze takto využít a zřejmě k této situaci dochází. Naštěstí je Lesárna dobře využita. V diskuzi, která je plná obav a rozumím jí, protože mám vlastní špatnou zkušenost zaznívají věci, na které nikdo nereaguje. Třeba Volarský Bobík, město udělalo totéž s Lesárnou. Názor ať jdou jinam by byl řešením, pokud by to neříkali všichni. Nedávno jsem četl jak obrovské problémy s tímto etnikem mají ve Francii, kde platí zákon, že každé město musí vyčlenit pozemek, na kterém cikáni mohou kempovat (se svými karavany). Výsledkem je, že se jim stěhují na Riviéru a vážně ohrožují turistickou destinaci.

  Do ruky se mi dostal zajímavý obrázek, na kterém jsou snad správně zobrazeny počty cikánů v jednotlivých zemích Evropy. V této souvislosti se ještě jednou vrátím k Francii. Tato obrovská země má stejný počet cikánů jako desetimilionové Česko a při tom si stěžuje na problémy s nimi. Nevím, být zmocněncem vlády pro tuto oblast, asi bych se sebral a jel třeba do Polska, Rakouska, Slovinska, Chorvatska, Portugalska, Itálie a zdvořile se zeptal, proč u nich je tak málo cikánů, jak tuto situaci řeší oni? Je skutečně zvláštní, že bývalé Československo se svými 15 miliony obyvatel má desetinu cikánů z celé Evropy. Myslím si, že to není problém naší radnice, ale problém je někde jinde.

  pocty romu evropa

  Vladimír Vácha

  Sdílet





  Komentáře   

   
  #4 Zuzana 2013-08-26 20:20
  Cituji Dana:
  Naše město nemá pořádný dům pro důchodce a bylo by potřeba něco zajistit pro ně. Popuilace stárně a dům ve Sklářské to nezachrání. Bude končit hotel Anna. proč ne Domov pro staré lidi s pečovatelskou službou a proč Budějovicky cikáni. Ty důchodci si aspoň vše řádně platí. A co tihle. Jen vše ničí a budou krást a všude řvát. To bude pane vizitka města.Obyvatelé města za to nemůžou, že si pan podnikatel koupí barák na který nestačí a pak na něm chce vydělávat.A to má prý končit i hotel Anna. Další luxus pro cikány.

  Máte naprostou pravdu, důchodců stále přibývá, někteří nejsou již schopni o sebe se postarat, ale to je asi jedno, z toho asi nebudou ty správné peníze!Cikánů sice taky přibývá - a hodně - ale těm chudinkám vyžraným se asi musí podat pomocná ruka,že?!!!!:-( Celý den lezou po Vimperku, kouří, cpou se bagetama a jsou vyřehtaný!!
  Citovat
   
   
  #3 vimperák 2013-08-23 22:10
  Cituji Marek:
  Z mého pohledu je výše uvedený názor pana Váchy úplně mimo terč. Jest super, že v majetku "města" je nově akvizice lesárny.
  Jádro současného problému ale leží úplně jinde. Jde o CENTRUM MĚSTA VIMPERKKA které je leta umrtvené,a krokem s AZYLOVÝM DOMEM v samém centru přibude další hřebíček do již tak dobře zabité rakve.
  Vltava a přilehlé náměstícko je místem vyobrazeným na všech fotografiím města. Dva domy naproti hotelu Vltava jsou pravdepodobně nejfotogeničtějším a nejtypičtějším místem Vimperka se zámkem vůbec. Dovedete si tedy analogicky pane Vácho představit že na Staroměstské náměstí v Praze umístí Azylový dům? Myslíte, že turisté z Japonska budou poté jezdit obdivovat spíše paneláky na Jižním měste? To pojedou místo do Prahy raději do Říma. toto je problém Vimperka.
  Je načase vyvolat diskuzi : jak dát resuscitaci CENTRU VIMPERKA. Jak přilákat turisty do našeho města, centra. Azylový dům bude na 100% fungovat odpudivě a turisty naopak odláká.
  Možná akvizice hotelu Vltava "městem" ve stylu Volarského Bobíku a vytvoření vlastního moderního "městského centra" by mohla býti prvním ze stavebních kamenů oživení. Muselo by se ale chtít. Mnoho let se ve Vimperku nechce a myšlenkově se lenoší a tak jen můžeme závidět tepoucí městská centra jiným městům.

  Marku několikrát jsem si přečetl Váš příspěvek a myslím,že každý mluví o něčem jiném.Já jsem jen řekl,že město se nemůže bránit stěhování nepřizpůsobivýc h lidí tím,že bude kupovat objekty,v tomto případě Vltavu.Prostě na to nemá peníze.Kdybyste občas zašel na veřejné zastupitelstvo, jednal byste měl inforamce o rozpočtu města a za druhé byste tam mohl prezentovat své názory na revitalizaci centra města.Jinak jsem se ve svém příspěvku zabýval obecně cikánskou otázkou v tom smyslu,že nevím,proč v Čechách a na Slovensku je tolik cikánů a v některých zemích minimum.To má nějaký důvod a kdyby se nám ho podařili využít,možná by bylo méně problémů s tímto etnikem.
  Citovat
   
   
  #2 Marek 2013-08-22 21:57
  Z mého pohledu je výše uvedený názor pana Váchy úplně mimo terč. Jest super, že v majetku "města" je nově akvizice lesárny.
  Jádro současného problému ale leží úplně jinde. Jde o CENTRUM MĚSTA VIMPERKKA které je leta umrtvené,a krokem s AZYLOVÝM DOMEM v samém centru přibude další hřebíček do již tak dobře zabité rakve.
  Vltava a přilehlé náměstícko je místem vyobrazeným na všech fotografiím města. Dva domy naproti hotelu Vltava jsou pravdepodobně nejfotogeničtěj ším a nejtypičtějším místem Vimperka se zámkem vůbec. Dovedete si tedy analogicky pane Vácho představit že na Staroměstské náměstí v Praze umístí Azylový dům? Myslíte, že turisté z Japonska budou poté jezdit obdivovat spíše paneláky na Jižním měste? To pojedou místo do Prahy raději do Říma. toto je problém Vimperka.
  Je načase vyvolat diskuzi : jak dát resuscitaci CENTRU VIMPERKA. Jak přilákat turisty do našeho města, centra. Azylový dům bude na 100% fungovat odpudivě a turisty naopak odláká.
  Možná akvizice hotelu Vltava "městem" ve stylu Volarského Bobíku a vytvoření vlastního moderního "městského centra" by mohla býti prvním ze stavebních kamenů oživení. Muselo by se ale chtít. Mnoho let se ve Vimperku nechce a myšlenkově se lenoší a tak jen můžeme závidět tepoucí městská centra jiným městům.
  Citovat
   
   
  #1 Dana 2013-08-22 14:43
  Naše město nemá pořádný dům pro důchodce a bylo by potřeba něco zajistit pro ně. Popuilace stárně a dům ve Sklářské to nezachrání. Bude končit hotel Anna. proč ne Domov pro staré lidi s pečovatelskou službou a proč Budějovicky cikáni. Ty důchodci si aspoň vše řádně platí. A co tihle. Jen vše ničí a budou krást a všude řvát. To bude pane vizitka města.Obyvatelé města za to nemůžou, že si pan podnikatel koupí barák na který nestačí a pak na něm chce vydělávat.A to má prý končit i hotel Anna. Další luxus pro cikány.
  Citovat