Šumava |  Sušice |  Čkyně |  Prachatice |  Kvildsko |  Vimperk |  Volary Webkamery:  Šumava |  HumlNET |  ČHMÚ Počasí |  Ubytování Šumava Vyhledávání

Důležité kontakty

Informace o využívání

 • Ing. M. Straka: Ke čtvrtečnímu setkání v MěKSu.


  Již dříve jsem veřejně uvedl, že věc Vltavy je i mojí věcí a že protestující mají v dané věci mojí věcnou i právní podporu. Mají ji bez ohledu na to jací jsou a jaké jsou naše vztahy – věc je příliš závažná. Proto jsem po předběžném jednání s panem Koškou nechal připravit sál s 500 židlemi pro veřejnost a zajistil i ozvučení. A proto jsem na setkání i byl. Vedení městské samosprávy se však zachovalo jako vždy, a tak se setkání s 300 až 400 lidmi konalo v sále o kapacitě 199 osob za cenu toho, že lidé seděli i za zády vedení města a pozvaných hostů A PŘEDEVŠÍM ZA CENU TOHO, ŽE ČÁST VIMPERANŮ SE NA SETKÁNÍ NEDOSTALA. Pikantní je, že jedním z obranných kroků města má být důraz na to, aby pronajímatel zajistil striktní splnění všech požadavků stavebního zákona, s jehož věcným ale i formálním dodržováním si městská samospráva nebo její dceřinné organizace sami občas nedělají starosti. Ten postup mi něco připomíná.... Přesto však s tím požadavkem souhlasím – je legitimní i legální. Stejně tak podporuji a podepíši petici, kterou vedení samosprávy navrhlo. Změny zákonů umožňujících tok veřejných prostředků do soukromých kapes /nejen fyzických osob ale i politických stran a hnutí – kdyby tam část peněz nekončila, tak by ty zákony, i jejich výklad, nebyly (topné oleje, chráněné dílny, solární elektrárny ...)/ jsou nutné a bez tlaku ze zdola k nim nedojde. Město – městský úřad - má i další možnosti především v důsledném a rychlém uplatňování správních řízení v dalších oblastech své působnosti. Životně důležitá je zvýšená angažovanost obyvatel i jejich spolupráce s vedením města. Není například možné, aby romská manželská dvojice přišla na pracovní úřad a bez jakéhokoli důvodu začala rasově urážet ostatní v čekárně sedící uchazeče bílé pleti, aniž by se jim dostalo adekvátní reakce. Tím nemyslím „ruční řešení". Je třeba nemlčet, zajistit svědky a reagovat napřed domluvou, a pokud nepřestanou oznámit to a předat ke správnímu řízení. Je třeba, aby městský úřad /státní správa/ měl dostatek podkladů, aby mohl /musel/ konat a své konání odůvodnit. Nevzdávat to, že to je marné, být důsledný a trpělivý. Nepřizpůsobiví se naučili právní řád dobře používat a zneužívat toho, že slabší, a oni objektivně jsou slabší /byť ne vždy fyzicky/, jsou více chráněni. Je třeba se zákony naučit používat stejně dobře jako oni. Je to časově náročné a vyžaduje to i odvahu /od občanů i správních úředníků/ a překonání ve Vimperku zvláště zjevné nechuti používat právo při řešení problémů a k ochraně oprávněných zájmů /potom co domluva a osobní jednání jsou neúspěšná/. ALE BEZ AKTIVITY OBČANŮ TO MĚSTO NEMŮŽE ZVLÁDNOUT !

  Aktivitou bylo vyvolání setkání v MěKSu, ale tím, ani pouhým kladením dalších požadavků na vedení města, aktivita nemůže končit. Aktivitou ani řešením není povolání bezpečnostní agentury. Její příslušníci nemají žádné větší pravomoci než ostatní občané a při svých aktivitách se častěji ocitají za hranou zákona než občané. Přitom dodržování zákonných limitů je nezbytné. Každé překročení může být využito proti nám. Opět připomínám „Cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly". Je dobře, že kromě okamžitých reakcí se ozývají hlasy zabývající se širšími ale výhradně vimperskými příčinami současného stavu. Je to nezbytné a je to na jinou a mnohem delší diskusi.

  Ing. Milan Straka

  Sdílet

  Komentáře   

   
  #2 honza 2013-09-09 21:08
  od MÚ jsme se nic zatím nedozvěděli, možná odpověď je asi v tomto příspěvku (Dobrý večer,škoda že dnešní meeting občanů našeho města odpovědné osoby odmítly přesunout do zdarma nabízeného velkého sálu v Cihelně kde bylo připraveno 500 míst k sezení pro spoluobčany a kvalitní konferenční ozvučovcí technika a to vše bezplatně.Troch u mně to připomíná rčení o nás bez nás,zhruba 200 našich občanů se do kina vůbec nedostalo a ti kteří mněli to štěstí tak stejně špatně slyšeli vinou nekvalitního ozvučení.Je to snad tím že kd cihelna je u našich radních na takzvané černé listině ?)
  Citovat
   
   
  #1 honza 2013-09-09 11:19
  Snad se zde dozvíme také od Městského úřadu proč nešlo 5.9 uspořádat veřejné setkání občanů, vedení města a nájemců bývalého hotelu Vltava v Cihelně, když zde bylo všechno připraveno pro 500 lidí a myslím daleko větší účast což by bylo ku prospěchu věci.
  Citovat