Šumava |  Sušice |  Čkyně |  Prachatice |  Kvildsko |  Vimperk |  Volary Webkamery:  Šumava |  HumlNET |  ČHMÚ Počasí |  Ubytování Šumava Vyhledávání

Důležité kontakty

Informace o využívání

 • Otevřená a tichá koalice


  Vimperk má po včerejšku otevřené i tiché koalice

   

  Starostka Jaroslava Martanová byla zvolena těsně 9 hlasy. Místostarosta Jiří Cais celkem pohodlným počtem 11 hlasů. Tato skutečnost je podstatná z několika důvodů. Lze předpokládat, že další dva hlasy dostal od Jihočechů. Navíc byl zvolen za místostarostu zástupce ODS, který nemá k této funkci dostatečně silný mandát od voličů, existují pochybnosti, zda je ve svém rozhodování osobně dostatečně nezávislý na neformálním lídrovi ODS, a v neposlední řadě nikdy dostatečně neodpověděl na pochybnosti spojené s jeho podnikáním.

   

  Ať už to Jaroslava Martanová chtěla či nikoli, 2 hlasy Jihočechů šli pravděpodobně k jejímu místostarostovi a ona sama od nich podporu nezískala. I když Jihočeši vyhlásili, že složení vedení města neodpovídá výsledkům voleb, našli skrze tajnou volbu cestu, jak Ing. Caise podpořit. Připravují si tak prostor, v němž budou útočit další čtyři roky na starostku, a místostarostu budou ze svých výpadů vynechávat? Co to bude znamenat pro dynamiku vztahu dvou hlavních představitelů města, kteří mají tvořit sehraný tým? Jaroslava Martanová a její tým z SNK-ED si připravili nesmírně obtížné čtyři roky. Jihočeši mohou spolu s ODS Ing. Martanovou znemožnit, připravit ji o důvěryhodnost, kterou bude v budoucnu potřebovat jako svůj základní politický kapitál. První z nich to budou dělat nahlas, druhým bude stačit, když nebudou dělat nic, budou mlčet a nebudou ji proti jejich výpadům bránit.

   

  Tato skutečnost se potvrdila hned při projednávání územního plánu a dále při návrhu Ing. Caise, aby se měsíční odměna předsedům komisí zvýšila ze současných 300 Kč měsíčně na 1500 Kč. Tento plán asi neměl dopředu konzultovaný se starostkou, ani s tajemníkem města. Tajemník okamžitě reagoval s tím, že by došlo k navýšení čerpání rozpočtu města o 150 – 170 tis. ročně a není vůbec jasné, z jaké oblasti rozpočtu by se měly tyto prostředky odčerpat a o tuto částku ji tím pokrátit. Ing. Cais tvrdil, že má tento návrh projednán, jak se oblíbeně tvrdí „napříč stranami“. Argumentoval tím, že předsedové komisí by měli být motivováni k větší aktivitě a pracovitosti ve své funkci finančně. Služba veřejnému zájmu jako dostatečná motivace zřejmě nestačí.

   

  Pozici nového vedení města rozhodně nepomáhá ani skutečnost, že Jiří Cais nedokázal dosud vysvětlit otázky spojené se zakázkou, kterou získala od NP Šumava firma narychlo zřízená jeho partnerkou. Svou reakci zveřejnil jen na FB. To ale není zdaleka tak špatné jako argumentace, na které svou obhajobu postavil. Proti článku, který kladl před čtenáře ověřitelná fakta, argumentoval osobním útokem na jeho autora a zpochybnil jeho osobní legitimitu i nezávislost celé redakce. To by mohl udělat, ale jen za těch podmínek, že by byl podobně jako autor schopen přinést ověřitelná tvrzení, na kterých svůj postoj zakládá. Z jeho strany šlo pouze o názor, a ten může mít koneckonců jakýkoli. Ke skutečnosti, že má jeho firma sídlo nikoli ve Vimperku, ale na Hluboké v domě vlastněné neprůhlednou panamskou společností, říká, že ho to nezajímá a vlastně o tom nevěděl.

   

  Jako soukromá osoba si může Ing. Cais dělat, co uzná za vhodné a nezajímat se o to, s kým může nebo nemůže být spojován. Jenže on nechce být pouze soukromou osobou. Do rady města Vimperk kandidoval již v minulém volebním období. Z toho lze usuzovat, že má o reprezentaci zájmů voličů trvalý zájem. V tom případě se nemůže vyhýbat otázkám, které vyvolávají ohledně jeho aktivit pochybnosti takovým způsobem, jakým to udělal. Zpochybňuje tak totiž svou způsobilost pro úřad, ve kterém chce působit a nyní, po svém zvolení, i legitimitu tohoto úřadu samotného. Jeho zástupce si nemůže být dovolen spojován s někým, o kom se běžně mluví, jako o největším jihočeském kmotrovi a ještě tvrdit, že ho to nezajímá. Buď není schopen domýšlet důsledky svého jednání, nebo je nad míru cynický. Jedno nebo druhé by bylo nepodstatné, kdyby zároveň nechtěl být místostarostou, který má příkladně reprezentovat město Vimperk. Kdyby skutečně uvažoval jako zástupce veřejnosti a místostarosta, tak se omluví, uvede, že o majiteli objektu neměl dost informací a svou firmu okamžitě přestěhuje jinam.

   

  Za to, že Vimperk ovládla spolu s SNK-ED až sedmá strana v pořadí ale nesou stejným dílem odpovědnost i Ing. Petrášek. Funkci místostarosty rozhodně odmítl, ale učinil tak až po volbách. Proč tedy kandidoval v čele svého uskupení, když od začátku vlastně nebyl kandidátem na žádný z vedoucích postů? Týká se ho ale i jiná palčivá otázka: Proč jednal zcela v rozporu se zájmy většiny svých kolegů kandidujících za VPM. Ti se totiž vyslovili proti kandidatuře Ing. Caise v poměru 11:4 (2 na jednání o této věci chyběli).

   

  Na závěr bych ráda připojila osobní poznámku. Jsem přesvědčená, že ODS této zemi v posledních desetiletích více uškodila, než pomohla. Působení této strany na celostátní i regionální úrovni výrazně přispělo k rozšíření nedůvěry veřejnosti v politiku, a proto jsem nikdy nebyla jejím voličem. Kdybych věděla – a je mou chybou, že jsem se neptala – že Ing. Martanová a Ing. Petrášek budou trvat jako na svém koaličním partnerovi především na ODS, mou veřejnou podporu by nikdy neměli. Mám za to, že jsem se podílela na upevnění klientelistických praktik ve Vimperku. Svědčí o tom nejenom obsazení postu místostarosty jejím zástupcem, ale i silné vazby mezi lidmi, kteří jsou ve finančním a kontrolním výboru. A to za situace, kdy ODS k této pozici schází odpovídající mandát od voličů. Nakonec tedy zbývá otázka, čí vůle byla vlastně naplněna.

   

  Věra Vávrová, ml.

  Sdílet

  Komentáře   

   
  #41 zdenek 2014-11-18 09:00
  p.Bezděk se neustále chová jako advokát p.Caise.Pouze malé vysvětlení či upřesnění najdete v jejich společném podnikání. Proto obhajoba.Zprosp erování p. Caise má i p. Bezděk.Je vlastně dobře ,že ve Vimperku neuspěla TOP 09 a to i přes dotace které na to p.Bezdek dostal. Zdenek D
  Citovat
   
   
  #40 Volič 2014-11-17 21:23
  Cituji Jana:
  Stále si zde někdo plete přímou volbu s poměrným volebním systémem. Přece koalice a jmenováni radnice se nedělá podle počtu hlasů. Dále chci připomenout, že u voleb bylo jen 40% voličů, takže od 60% nikdo nedostal mandátu. I v minulých radnicich v 90.letech byly na pozici starosty a místostarosty lidé, kteří nedostali absolutně moc hlasů. Je i nedávná historie, kdy v roce 2002 po volbách se stal místostarostou pan Petrášek, který ovšem získal jinak nejméně hlasu ze zvolených zastupitelů. Tak nevím stále, o co zde jde...2


  Jano jak uvádíte, Tak nevím stále, o co zde jde...2 Jde zde jenom o to co chce většina zde diskutujících. Nevím co myslíte tou 2, ale většina chce to aby 2 osoba ve městě, která je placená z našich daní vysvětlila jestli je jeho podnikání čisté a nebo bude řídit naše město také tak neprůhledně jako s ředitelem CHOŠKY Mánkem a chová se podle Fučíkova hesla (komunisty) ZATLOUKAT, ZATLOUKAT, ZATLOUKAT snad se opět nevracíme o dvacetpět let zpátky, kde si také komunisti dělali co chtěli a kdo se jim postavil tak ho v lepším případě zabásli třeba na uran a ti kteří měli smůlu byli popraveni komunistickým režimem.
  Citovat
   
   
  #39 Jana 2014-11-17 17:21
  Stále si zde někdo plete přímou volbu s poměrným volebním systémem. Přece koalice a jmenováni radnice se nedělá podle počtu hlasů. Dále chci připomenout, že u voleb bylo jen 40% voličů, takže od 60% nikdo nedostal mandátu. I v minulých radnicich v 90.letech byly na pozici starosty a místostarosty lidé, kteří nedostali absolutně moc hlasů. Je i nedávná historie, kdy v roce 2002 po volbách se stal místostarostou pan Petrášek, který ovšem získal jinak nejméně hlasu ze zvolených zastupitelů. Tak nevím stále, o co zde jde...2
  Citovat
   
   
  #38 bobo 2014-11-17 12:18
  Cituji Ing. Libor Bezděk:
  :lol: No vidíte. " A přece se točí"
  (Galileo Galilei) pro pana Josefa N.
  Nevím, kde se bere tolik zášti proti člověku, který je posuzován na základě médií. Tady už se hodně uhýbá od prvotního článku sl. Vávrové a připadá mi to vyřizování osobních účtů na úkor solidnosti a slušnosti mezi lidmi. Mně by moc zajímalo, jestli pisatelé byli u voleb a neseděli jen na gauči, nebo v hospodě. Potom jsou všichni generálové a vědí, jak s tím "Bordelem zatočit". Už se ani neptám na skutečná jména anonymních pisatelů, ale mám svůj názor. kdo je slušný, byť má jiný názor, tak se představí, I když netrvám na formulacích diplomata, který Vám neřekne že lžete. Prostě v řeči Vám oznámí, že vaše informace byla patrně zkreslená.
  Stejně zdravím všechny Slunce v duši
  Ing. Libor Bezděk

  nedá se nic dělat,pane Bezděku,zřejmě Jste se nedopátral pravdy jako ostatní diskutující.Nem yslím,že se jedná o zášt,jen většina zde diskutujících chtěla vysvětlení,jakž e to vlastně s tím "RODINNÝM s.r.o na jedinou akci fpointů vlastně bylo.Většina se zde shodla,že už není jen soukromník,ale veřejná osoba vimperské radnice,tím samozřejmě nastává i důležitá povinnost.disku tovat s občany a hlavně vysvětlovat,což se bohužel v případě pana místostarosty neděje.Jeho vysvětlení bylo skutečně bez jakýchkoliv věcných argumentů a sklouzlo jen do napadání Mf,označené skoro jak z dob minulých-třídní m nepřítelem p.Caise.Obratme list ale na jeho stranického,ost říleného "ŠÍBRA",p.Pašti ku-Doporučil bych p.Caisovi školení v rámci toho,jak má vypadat vysvětlení.Zde volně přístupné vysvětlení hospodaření nemocnice,dotac e na Haselburg.Naský tá se otázka.proč to samé neudělá p.Cais?NENÍ TO TÍM,ŽE TO NELZE TAKTO OBČANŮM VYSVĚTLIT?Upozo rnuji ještě na článek zveřejněný Prach.listech ze dne 10.11.kde pan místostarosta popisuje jeho první úkol-zlepšení komunikace z radnice k občanům,která ani v minulosti nebyla na správné úrovni.Tot slova,která se daji tesat do kamene,jen je ještě převést do činú a jak pan místosarosta píše,cituji "všemi moderními způsoby komunikace"Jen se mi nechce věřit,že Vimperk EU mezi moderní způsoby nepatří.
  Citovat
   
   
  #37 Volič 2014-11-17 09:25
  Již 7.11.2014 jsem napsal tento příspěvek o tom jaký význam(nevýznam )mají volby.Takže jestliže půjdu k volbám asi velký smysl nemá a je to úplně jedno.
  2014-11-07 10:59
  naše vládní garnitura si stěžuje na malou účast ve volbách.
  Ale když se nad tím člověk zamyslí a těch málo lidí kteří k volbám přece jenom dojdou tak si řeknou nač se voleb účastnit, když po volbách si zvolení udělají stejně co chtějí a volič jim je ukradený (viz ve Vimperku Cais, který se od voličů dostal na 12 místo ale nyní podivnýma čachrama je hned na 2 místě ve Vimperku na postu místostarosty, no ale tomu se nemůžeme divit, když jeho spolustraník z ODS Mánek na parku není a zřejmě už z parku to znamená i z našich peněz peníze nepotečou...
  A zde si dovolím přidat seznam výsledků voleb ve Vimperku
  Skutečné výsledky podle počtu hlasů jsou takové :
  Zdroj volby.cz

  Pořadí dle počtu hlasů
  zdroj Čes.statist.úřad
  1. Martanová 860
  2. Hlava 628
  3. Dvořák 538
  4. Petrášek 525
  5. Janásková 514
  6. Drenčeni 499
  7. Ruckerová 481
  8. Sýs 448
  9. Vávrová 443
  10.Bednarčík 428
  11.Beránek 403
  12.Cais 396
  13.Král 391
  14.Koška 379
  15.Bejček 369
  16 Hudeček 369
  17.Paštika 367
  .......................
  Zastupitele by v případě respektu skutečných čísel nebyli:
  Kutil 363
  Střeleček 341
  Zámečník 308

  Myslím si, že by se ze zvolených našel lepší člověk na místostarostu a ne takový, který byl zde na vimperk.eu žádán několika lidmi o vysvětlení viz: pan Milan Novotný dne 27.10 a dalšími
  Milan Novotný 2014-10-27 12:49
  Trochu jste mne zklamala paní Martanová. Myslím, že nás zklamaných bude určitě víc. Souhlasit s místostarostou, který je zapleten do podivných zakázek na parku, není to schopen ani nijak odůvodnit. No nevím, asi si toto bude muset každý z vás trochu srovnat, jestli je přednější koryto, nebo morální hodnoty každého z vás. I když, na druhou stranu, aspoň tam budete mít specialistu na zakázky. (Trochu smutné pro Vimperk co?)
  V picérce pak budete moci zasednout každý víkend pro rady k většímu stolu než tomu bylo doposud :-)
  ale doposud k tomuto vysvětlení nepodal asi na lidi které to zajímá a chtějí vědět o svém 2 člověku ve městě více kašle, tím si myslím, že to není ten správný místostarosta.
  Zde je jasně vidět, že se lidem po volbách ukázalo kašleme na vás stejně si to uděláme podle svého, a to náš prezident k..da Zeman chce udělat volby povinné, nevím nač by to bylo ale od něho se dá čekat všelicos viz: http://www.youtube.com/watch?v=ZZmtcSezSFo
  Citovat
  Již 7.11.2014 jsem napsal tento příspěvek o tom jaký význam(nevýznam )mají volby.
  Citovat
   
   
  #36 Jirka 2014-11-17 08:13
  Cituji Josef N.:
  Často tu diskutujícī operují Facebookem, přitom zrovna zastupitel Cais by měl vědět, jak ošemetným a nebezpečným médiem jakákoli sociální síť je. Pracuji v IT sféře a nevím o nikom, krom pana Caise, kdo by na FB využíval osobní profil. Všichni ajťáci ví o bezpečnosti a zneužití dat. Je naprosto neuvěřitelné, když se Caise facebookové vyjádřeni (jeho bezprecedentní útok na média a speciálni nechutný útok na novináře MF dnes Janouše...odkazuje na Facebook. Jestli se povede papalášům vést město Vimperk v podobném diletanstkém duchu, máme se opravdu nač těšit. Osobně já, ani nikdo z mé rodiny facebookový profil nemá a jsme tomu v rámci bezpečnosti rádi:)

  Nebojte, osobní profil v komunikaci využívat nebude. Požívá ho pro komunikaci s přáteli, kteří jsou mnohdy ze zahraničí. Že fcb nepoužíváte Vy, je to vaše věc.
  Jestli nazýváte směs polopravd, útokem na Janouše a na chudáky MF dnes, tak už se ničemu nedivím a zřejmně v dnešní době je to tak. Jinak na https://www.facebook.com/VerimeVeVimperk?fref=ts a v dalších profilech Vimperka a na twiteru.
  Určitě se těšte na komunikaci s papaláši(nežije me v jiné době?)
  Citovat
   
   
  #35 Ing. Libor Bezděk 2014-11-16 18:15
  :lol: No vidíte. " A přece se točí"
  (Galileo Galilei) pro pana Josefa N.
  Nevím, kde se bere tolik zášti proti člověku, který je posuzován na základě médií. Tady už se hodně uhýbá od prvotního článku sl. Vávrové a připadá mi to vyřizování osobních účtů na úkor solidnosti a slušnosti mezi lidmi. Mně by moc zajímalo, jestli pisatelé byli u voleb a neseděli jen na gauči, nebo v hospodě. Potom jsou všichni generálové a vědí, jak s tím "Bordelem zatočit". Už se ani neptám na skutečná jména anonymních pisatelů, ale mám svůj názor. kdo je slušný, byť má jiný názor, tak se představí, I když netrvám na formulacích diplomata, který Vám neřekne že lžete. Prostě v řeči Vám oznámí, že vaše informace byla patrně zkreslená.
  Stejně zdravím všechny Slunce v duši
  Ing. Libor Bezděk
  Citovat
   
   
  #34 Josef N. 2014-11-16 16:11
  Často tu diskutujícī operují Facebookem, přitom zrovna zastupitel Cais by měl vědět, jak ošemetným a nebezpečným médiem jakákoli sociální síť je. Pracuji v IT sféře a nevím o nikom, krom pana Caise, kdo by na FB využíval osobní profil. Všichni ajťáci ví o bezpečnosti a zneužití dat. Je naprosto neuvěřitelné, když se Caise facebookové vyjádřeni (jeho bezprecedentní útok na média a speciálni nechutný útok na novináře MF dnes Janouše...odkaz uje na Facebook. Jestli se povede papalášům vést město Vimperk v podobném diletanstkém duchu, máme se opravdu nač těšit. Osobně já, ani nikdo z mé rodiny facebookový profil nemá a jsme tomu v rámci bezpečnosti rádi:)
  Citovat
   
   
  #33 Blanka 2014-11-16 09:22
  Cituji Jirka:
  paní Blanko, k Vašim výpočtům se nehodlám dále vyjadřovat, máte to opravdu dobře spočítané. p.Cais vše vysvětlil na svém profilu na fcb: https://www.facebook.com/jiri.cais.9/posts/883713004974945, technické detaily myslím, že netřeba uvádět. Proto již dál nevysvětloval.

  Pane Jirko, to co jsem si již dávno přečetla na fcbku p. Caise pro mě není žádným vysvětlením, naopak kritika redaktora. Vysvětlením je třeba příspěvek p. Paštiky, týkající se info. Haselburg. ;-)
  Citovat
   
   
  #32 Jirka 2014-11-15 08:42
  paní Blanko, k Vašim výpočtům se nehodlám dále vyjadřovat, máte to opravdu dobře spočítané. p.Cais vše vysvětlil na svém profilu na fcb: https://www.facebook.com/jiri.cais.9/posts/883713004974945, technické detaily myslím, že netřeba uvádět. Proto již dál nevysvětloval.
  Citovat