Šumava |  Sušice |  Čkyně |  Prachatice |  Kvildsko |  Vimperk |  Volary Webkamery:  Šumava |  HumlNET |  ČHMÚ Počasí |  Ubytování Šumava Vyhledávání

Důležité kontakty

Informace o využívání

 • Malé zamyšlení


  Malé zamyšlení

   

  Podzimní procházka parkem bývá osvěžující, oddychem od denního ruchu. Ale i důvodem k zamyšlení. Pomalé kroky vás zavedou až k budově školy, která zde stojí již mnoho let a je navštěvována dětmi prvního stupně. Zároveň se jedná o historickou budovu, kde probíhají opravy. Nenasytný zub času zde působí veliké problémy. Firma, která má rekonstrukci školní budovy na starosti, je velmi pečlivá. Sám jsem měl možnost přesvědčit se, že se dbá pokynů památkového úřadu. Problém je ale někde jinde. Oprava celé budovy je závislá, jaké překvapení, na penězích. Při současném přidělování financí se oprava pravděpodobně protáhne na delší čas. Nenašly by se ještě jiné finanční zdroje, kromě peněz města, aby vše bylo urychleno? Velké firmy, které sídlí ve Vimperku, přispívají i na jiné prospěšné projekty. Neměly by proto chuť spolupodílet se na opravě školy? Možná, že pak by se stihl konec oprav do začátku nového školního roku 2015/2016. Byla by veliká škoda nechat tuto historickou budovu dále chátrat. Děkuji, pokud se alespoň některé firmy zamyslí nad tím, že v tomto případě by šlo o finanční podporu důležitého „projektu“ – vzdělání našich potomků v opravené škole.

   

   

  Karel Beránek

  Sdílet

  Komentáře   

   
  #13 zdenek 2014-11-21 08:23
  Jak se může p.Bezděk ptát p.Caise když mají společné zájmy a podnikání ?Možná proto dělá p.Caisovi advokáta.
  Zajímavá by však byla odpověď p.Bezděka na vyučtování peněz na volby od TOP 09
  Zdenek D
  Citovat
   
   
  #12 Martin Pastika 2014-11-20 15:49
  Cituji Martin Černý:
  Paní Blanko. Pan Bezděk Ing. se pana Caise ptát nebude, to by se s ním musel domluvit jako s panem Paštikou na co se zeptat a pan Cais s veřejností komunikovat nechce. Sice se v novinách psalo že chce, ale za chlapa mluví činy a né keci ;(
  Možná by se pan Ing. mohl domluvit s panem Paštikou jestli se ho ještě může zeptat na nemocnici, kterou tvrdí že zachránil i když z novin to vyznělo, že jí stabilizoval pan Stárek a když fungovala tak zařídil aby ji dostala jiná společnost, kde usedl spolu s paní Martanovou v dozorčí radě asi za odměnu. Kolik pak za to místo v dozorčí radě berou?

  Pane Cerny, k nemocnici uz bylo hodne napsano a dolozeno vcetne verejnych vystoupeni na zastupitelstvu, kde se prezentovali cisla, nikoliv pocity. Nicmene odpoved na Vas prispevek je relativne jednoducha - v rijnu 2008 byla nemocnice pred konkursem (toto bylo cca jeden mesic po odstoupeni Sanatoria Javornik z nemocnice), museli jsme narychlo resit uvery, museli jsme narychlo jednat s VZP o platbach, museli jsme udelat nakladova opatreni, aby nemocnice mohla vubec prezit. Takze urcite pan Starek nestabilizoval nemocnici, ale dokazal ji zadluzit vcetne toho, ze nebylo mozno dohledat nektery majetek (tzv. drobny investicni majetek, o kterem se neuctovalo v ucetnictvi...).
  Citovat
   
   
  #11 Martin Černý 2014-11-18 12:49
  Paní Blanko. Pan Bezděk Ing. se pana Caise ptát nebude, to by se s ním musel domluvit jako s panem Paštikou na co se zeptat a pan Cais s veřejností komunikovat nechce. Sice se v novinách psalo že chce, ale za chlapa mluví činy a né keci ;(
  Možná by se pan Ing. mohl domluvit s panem Paštikou jestli se ho ještě může zeptat na nemocnici, kterou tvrdí že zachránil i když z novin to vyznělo, že jí stabilizoval pan Stárek a když fungovala tak zařídil aby ji dostala jiná společnost, kde usedl spolu s paní Martanovou v dozorčí radě asi za odměnu. Kolik pak za to místo v dozorčí radě berou?
  Citovat
   
   
  #10 Blanka 2014-11-18 11:12
  Cituji Ing. Libor Bezděk:
  Děkuji panu Paštikovi za vysvětlení.
  Ing. Libor Bezděk
  Slunce v duši

  Vážený pane Bezděku, já vím, že můj příspěvek není k danému tématu. Chci Vás jen poprosit, mohl byste položit také nějaké otázky p. Caisovi, jak to bylo vlastně s těma fpointama. Třeba by si vzal příklad z p. Paštiky a odpověděl Vám.
  Citovat
   
   
  #9 Ing. Libor Bezděk 2014-11-15 09:17
  Děkuji panu Paštikovi za vysvětlení.
  Ing. Libor Bezděk
  Slunce v duši
  Citovat
   
   
  #8 Martin Pastika 2014-11-15 00:38
  Vidim, ze opet zajimave tema pro nektere anonymni prispevovatele. Takze pro verejnost davam nasledujici info. Haselburg byl prodany v 90.letech panu Bocanovi ze Svycarska a bohuzel vysledkem bylo, ze cca pred 5 lety byla pamatka v takovem havarijnim stavu, ze padali kameny z koruny a stavba byla nebezpecna svemu okoli. V tomto obdobi jsem ji koupil od pana Bocana za vlastni financni prostredky a bez dotace (zde jen chci pripomenout, ze mel zajem i Sumavsky narodni park, ale cenu nemohl akceptovat, protoze byla vyrazne nad beznou odhadni, trzni cenu a toto si nemohla tato statni organizace dovolit uhradit..). Nasledne jsem provedl v prvnim kroku vyraznou opravu Haselburgu, kde cast penez bylo z vlastnich zdroju a cast penez z dotacnich prostredku Ministerstva kultury, kde se k tomu vyjadruje Narodni pamatkovy ustav. V poslednich letech tam byly provedeny dalsi opravy (castecne za prispeni dotace z Ministerstva kultury - ucelove dotacni prostredky na tento charakter histotickych pamatek a soucasne se zapojenich vlastnich financnich prostredku minimalne na urovni 50%..). Aktualne je vez opravena a pripravena na pripadnou finalni investici, kde by mohla byt napr. vybudovana rozhledna. Jiz jsem v minulosti prezentovalvere jne, ze cilovym stavem muze byt nasledne symbolicky pronajem Narodnimu pamatkovemu ustavu, ktery by mohl Haselburg provozovat spolecne se zamkem.Takze jsem nekoupil Haselburg od Mesta Vimperk, ale od privatniho subjektu v dobe, kdy tato vez byla v totalne dezolatnim stavu (byla zde i opakovana vyzva na odstraneni havarijniho stavu od Stavebniho uradu). Jak samotna koupe, tak oprava si vyzadala moje vlastni financni prostredky. Castecne zapojeni dotacnich prostredku z Ministerstva kultury (pozor - toto jsou zdroje, ktere neni mozno napr. pouzivat na opravu skol, jak nekdo opet ucelove napsal...) je bezna praxe, mimochodem v tomto roce byly uplne stejne pouzity dotacni prostredky na opravu domu U Jelena...
  Citovat
   
   
  #7 Ing. Libor Bezděk 2014-11-14 18:43
  Budu asi za blba, ale proč prodávalo teda město věž panu Paštikovi, který chce zachovat památku pro další generace a následně město pomáhá s dotací? Nebylo jednodušší provést opravy sami? nebo, jak je to ve skutečnosti?
  To je asi moc otázek.
  Zdravím Slunce v duši
  Ing. Libor Bezděk
  Citovat
   
   
  #6 Petr 2014-11-14 13:09
  Pane Zdeňku Ch. nebuďte zaujatý. V první řadě by takový objekt mělo koupit město nebo ministerstvo kultury, mít předkupní právo na historické památky, když už ho tedy bude opravovat (tedy nejspíše GSI Invest, město "jen" finančně opravu podpoří). Nepodsouvejte Babiše, soustřeďte se na Vimperk.
  Citovat
   
   
  #5 Bohuslav 2014-11-14 11:41
  Pane Zdeňku Ch. Váš pravopis je na strašné úrovni. A k diskutovanému problému - objekt možná mohl koupit kdokoliv, u dotace už si tak jistý nejsem. Pokud z objektu bude nezisková záležitost, tak je dotace možná v pořádku. Pokud se bude jednat o stavbu pro soukromé nebo podnikatelské účely, pak o správnosti dotace pochybuji. Jsem přesvědčen, že by pan Babiš, jak píšete, by o dotaci nežádal. Proč ale o ni nepožádat, když má téměř jistotu, že ji dostane. Ruka MĚSTA byla v tomto případě otevřená.
  Citovat
   
   
  #4 Zdeněk Ch. 2014-11-13 14:38
  Cituji Petr:
  Naprostý souhlas se Zdenkem, koupit historickou památku za nevelký peníz(vzhledem k historické hodnotě) a pak si ji ještě městem nechat opravit, to opravdu může málokdo. "Při současném přidělování financí se oprava pravděpodobně protáhne na delší čas." Tak to máte zajisté pravdu.


  tak jste si ji mohl koupit a mohl by jste dostávat dotace také kdyby si to koupil babiš bilo by to v pořádku ale že si to koupil paštika to je kecu kolem
  Citovat