Šumava |  Sušice |  Čkyně |  Prachatice |  Kvildsko |  Vimperk |  Volary Webkamery:  Šumava |  HumlNET |  ČHMÚ Počasí |  Ubytování Šumava Vyhledávání

Důležité kontakty

Informace o využívání

 • Nic nedáš pro stát - stát nedá nic tobě


  Toto jsou asi ty důvody, proč je Řecko před krachem zachraňováno stylem:

  buď se podvolit systému "západní demokracie" nebo zkrachujete.
  Nám se o tom může jen zdát …

   

  Na dovolené v Řecku jsem se od domorodců dozvěděl,  jak tam řeší cikánskou otázku.  Odpověď byla tak jednoduchá, že mi údivem spadla čelist.

  V Řecku je postoj státu k cikánům (žádní "Romové" tam nejsou) velmi jednoduchý. Pokud pracuješ pro stát a platíš daně (jako většina), stát pracuje pro tebe. Pokud nepracuješ a neplatíš daně, stát nepracuje pro tebe a je jedno, zda jsi červený, černý nebo žlutý. 

  Jednoduše cikáni ve větších městech mají své oplocené teritorium a tam, pokud kočují - přespávají nebo zkrátka žijí. Stát se o ně nezajímá. 

  Obecně se však cikáni pasovali do role likvidovat a uklízet ulice od vyhozeného železa, spotřební elektroniky a nepotřebných věcí. 

  Tyto suroviny svážejí na výkupní místa a inkasují za to peníze.

   

  V Řecku žije cca 11 milionů obyvatel a 80% země pokrývají neúrodné hory.
  Těch 20% úrodné půdy uživí všechny a ještě jim zbude.

  30% populace pracuje v zemědělství. 

  Největším průmyslovým odvětvím je námořní doprava, která je třetí největší na světě.

   

  Příjmy z turistického ruchu tvoří 30% ve státním rozpočtu.
  Když má mladá rodina třetí dítě, tak stát poskytne této rodině dotaci na koupi osobního auta v ceně bez daně.  Auto má červenou SPZ, a když ho policista zastaví a neřídí ho osoba, která auto kupovala s dotací od státu, privilegia jsou najednou pryč, a navíc ještě ta hanba s pokutou jako řemen. Až po pěti letech může majitel auto prodat. Tato auta jsou velkou pomocí mladým lidem.

   

  Školství funguje tak, že pokud oba rodiče pracují a platí daně, všechny děti mají studium do maturity zdarma včetně stravování. Když pracuje jen jeden z rodičů - děti mají studium zdarma, ale stravu si musí hradit. Když nepracuje ani jeden z rodičů, musí děti platit školu od první třídy až např. po maturitu včetně stravného.
  Řekové rádi posedí se svými přáteli nebo rodinou na verandě či balkoně a  uspěchaný život je u nich vzácnou výjimkou. 

   

  98% obyvatelstva je pravoslavného vyznání s velkým důrazem na rodinu.

  2% jsou muslimové a bez vyznání spolu s ostatními náboženstvími a sektami. 

   

  Ve vnitrozemí na vesnici téměř neexistuje kriminalita a ve větších městech je velmi vzácná. Prostě v Řecku se nekrade. Stát zakázal na svém území hrací automaty. Drogy jsou tam neznámou věcí, protože rodiny a víra jim nedovolí něco podobného.

   

  Pokud nechce mladík nastoupit povinnou vojenskou službu, tak o to může požádat úřady a dostane modrou knížku. Dnes je služba v řeckých ozbrojených silách natolik vážená, že žádosti o modrou knížku by se daly spočítat na prstech jedné ruky. Hlavním problémem po vystavení je získání celoživotní invalidity, která majitelům modrých knížek neumožňuje práci ve státních službách. Ten kdo má modrou knížku je automaticky řazen na poslední místo ve všech seznamech, které stát pro uspokojování svých občanů musí vytvořit. Takže není osobou, která je volená, při podpoře v případě nezaměstnanosti je na posledním místě i při žádosti o byt, transplantaci atd. 

   

  Prostě nic nedáš pro stát - stát nedá nic tobě.

   

  V zemi, kde vzniklo slovo demokracie, je účast ve volbách povinná a neúčast znamená vysokou pokutu. Zda do volební urny volič vhodí obálku s hlasem nebo bez, je už na voliči. Výsledky voleb tam nikdo nezpochybňuje. Je zajímavé, že v Řecku neexistují extrémistické strany a ani k tomu není důvod. Menšiny se buď přizpůsobí většině, nebo potom platí - nechceme vás tady.

   

  Ing. Alena Péliová

  Odbor implementace státní podpory výzkumu a vývoje, sekce vědy a techniky. 

  Ministerstvo školství, vědy, výzkumu a sportu SR, Stromová 1, 813 30 Bratislava.

   

  Sdílet

  Komentáře   

   
  #11 Ing. Libor Bezděk 2014-12-07 20:00
  Cituji Bohuslav:
  Pane Vácho, příliš to celé zestručňujete, aby se to hodilo k Vašemu závěru. Výhody mají ti co chtějí pracovat a při neplnění podmínek pro požívání těchto výhod jsou jim odebrány. U nás využívají sociálních výhod v mnoha případech lidé, kteří nepracují a pracovat ani nechtějí, pobírají podpory a přitom jezdí v autech. Kontrola nad zneužíváním dávek je minimální nebo žádná.
  Netvrdím, že je v Řecku vše správné, ale informace z článku jsou zajímavé hlavně proto, že každé A má také B.


  Pan Bohuslav asi pochopil význam tohoto článku správně. Cikáni u nás nejsou přece mezi BEZDOMOVCI - proč? A pracuje z nich asi 10% ve Vimperku. Těm ovšem všechna čest. Nějaký Řecko je tomuto článku ukradený.
  Slunce v duši Bezděk Libor
  Citovat
   
   
  #10 Pavel Dub 2014-12-01 17:20
  Pani Duspivová naproto souhlasím a potvrzuji co píšete. Bohužel tady u nás převládají o Řecku pouze informace "mainstreamovýc h" médií sdělující ve velké většině pouze senzační polopravdy.. V Řecku si žila nad poměry maximálně tak "státní sféra" ve které bylo zaměstnáno 10% obyvatel, zbytku 90% se to netýkalo.. O tom, že politická repre Řecka lhala o ekonomických záležitostech země se vědělo v EU dávno před tím, než vypukla krize.. Současné dotace EU se do Řecka ani nedostanou, protože jsou to splátky vysokých úroků německým bankám.. A tak bychom mohli pokračovat vcelku dlouho.. Uměle vyvolávaná nenávist vůči Řecku má za úkol odvracet pozornost od skutečných příčin. Ano,obyčejní Řekové si za hodně mohou sami ale mohli většinu ovlivnit asi tak jako my, při kuponové privatizaci.. Je zajímavé, jak se u nás odsuzuje a plive špína na tuto zemi a její obyvatele, aniž by se věnovala pozornost věcem jímž se z pochopitelných důvodů tolik pozornosti nedává.. Neznám osobu, zajímající se podrobněji Řeckem, která by souhlasila s většinou informací šířených tady u nás..
  Citovat
   
   
  #9 Eva Duspivova 2014-11-30 18:37
  Cituji zdenek:
  Jak jednoduché! U nás děláš aby stát vybral od tebe peníze na daních , potom se rozdělí mezi velikou byrokracii a ty co dělat nechtějí. Včera na Čt argument ,že státní zaměstnanci platí daně je směšný, vždyť i jejich plat je z našich daní tj že i na jejich daně musíme vydělat. Není celý tento systém podivný?
  Zdenek
  Ano, ten system je podle meho nazoru podivny. Jsem take placena "statem", ani nemohu jinak, kdyz prevazna skol je statem zrizena. Mohli by nas ( skoly) platit rodice primo nebo formou poukazek, ale to nikdy projit nemuze.Takhle je to pro politiky a statni uredniky vyhodnejsi, dava jim to vice moci.
  Citovat
   
   
  #8 Eva Duspivova 2014-11-30 18:20
  Neni mi jasny zdroj, protoze clanek zacina "dozvedel jsem se" a pak konci podpisem nejake pani ze Slovenska. Ale mozna jen spatne ctu.

  Moje informace pochazeji od pribuzne, ktera v Recku nekolik let zila s partnerem a ditetem a mela v mnoha smerech jine zkusenosti, pokud jde o situaci mladych rodin. I kdyz Ceska, zila mezi mistnimi, v mensim meste,vydelavaj icm behem turisticke sezony. Nedaleko velkeho mesta. "Pracujes-li pro stat... " to je ve statnich sluzbach nebo vubec? Hlavnim problemem je, ze prace je opravdu tezko k sehnani, coz pri nezamestnosti 25 - 28% v prumeru pro cely stat neni divu. Pro lidi 20-35 let je to jeste horsi, v nekterych regionech o hodne horsi.I 35%. Pro zeny samozrejme take, zvlast maji-li deti. Kvalifikace nekvalifikace, jste radi za uklid v pensionu nebo hotelu s sezone. Kdyz onemocnelo dite, i kdyz meli pojisteni, co platila v lekarne bylo k neuvereni. Bezne leky na kasel, ale bezne vysetreni u lekare... Navic, z platu pokojske a treba kuchare v hotelu ( jen v sezone, samozrejeme), toho moc nenasetrite. Vlastne nic. Takovy zivot meli i jejich pratele, Rekove. Treti dite? Vzhledem k tomu, ze pocet deti na zenu je 1,3 a obyvatel zeme ubyva, asi to nebude tak ruzove ani pro vetsinove obyvatelsvo.
  Citovat
   
   
  #7 Martina 2014-11-30 15:37
  http://www.rozhlas.cz/zpravy/ekonomikavevrope/_zprava/recka-vlada-chce-znovu-povolit-hraci-automaty--768416
  Citovat
   
   
  #6 Martina 2014-11-30 15:24
  http://zpravy.idnes.cz/rekove-se-dobrovolne-infikuji-virem-hiv-f07-/zahranicni.aspx?c=A131126_141856_zahranicni_ert
  Citovat
   
   
  #5 Pavel Dub 2014-11-30 11:03
  Dovolil bych si autorku opravit ohledně kriminality a drog (kriminalita a drogy téměř nejsou).. Uváděná skutečnost platila zhruba ještě před 3-4 roky.. Vše se začalo měnit k horšímu po "otevření hranic" a odstranění vízové povinnosti pro některé země.. V žádném případě nespoléhejte na to, že se tam nekrade a když se projdete v parku například v Soluni, najdete zde zdrogované lidi a pohozené injekční stříkačky stejně jako kdekoliv jinde ve větších městech v Evropě..
  Citovat
   
   
  #4 Vladimír Vácha 2014-11-29 17:12
  Cituji Bohuslav:
  Pane Vácho, příliš to celé zestručňujete, aby se to hodilo k Vašemu závěru. Výhody mají ti co chtějí pracovat a při neplnění podmínek pro požívání těchto výhod jsou jim odebrány. U nás využívají sociálních výhod v mnoha případech lidé, kteří nepracují a pracovat ani nechtějí, pobírají podpory a přitom jezdí v autech. Kontrola nad zneužíváním dávek je minimální nebo žádná.
  Netvrdím, že je v Řecku vše správné, ale informace z článku jsou zajímavé hlavně proto, že každé A má také B.
  Nechci se příliš přít.Dobře,tak porovnejme pouze lidi,kteří pracují.Mohl bych své důvody doplnit třeba o výši důchodů,o informaci,že od německých aerolinií tam odcházejí piloti za 4x vyšší výdělky atd.Pricip je v tom,že EU i z našich peněz podporuje státy,které si žily nad poměry tak dlouho,až zkrachovaly.
  Citovat
   
   
  #3 Bohuslav 2014-11-28 22:33
  Pane Vácho, příliš to celé zestručňujete, aby se to hodilo k Vašemu závěru. Výhody mají ti co chtějí pracovat a při neplnění podmínek pro požívání těchto výhod jsou jim odebrány. U nás využívají sociálních výhod v mnoha případech lidé, kteří nepracují a pracovat ani nechtějí, pobírají podpory a přitom jezdí v autech. Kontrola nad zneužíváním dávek je minimální nebo žádná.
  Netvrdím, že je v Řecku vše správné, ale informace z článku jsou zajímavé hlavně proto, že každé A má také B.
  Citovat
   
   
  #2 zdenek 2014-11-28 08:40
  Jak jednoduché! U nás děláš aby stát vybral od tebe peníze na daních , potom se rozdělí mezi velikou byrokracii a ty co dělat nechtějí. Včera na Čt argument ,že státní zaměstnanci platí daně je směšný, vždyť i jejich plat je z našich daní tj že i na jejich daně musíme vydělat. Není celý tento systém podivný?
  Zdenek
  Citovat