Šumava |  Sušice |  Čkyně |  Prachatice |  Kvildsko |  Vimperk |  Volary Webkamery:  Šumava |  HumlNET |  ČHMÚ Počasí |  Ubytování Šumava Vyhledávání

Důležité kontakty

Informace o využívání

 • Projev Věry Vávrové


  vera vavrovaProjev, který přednesla Věra Vávrová st. na zastupitelstvu města Vimperk 27. 4. 2015.

  Tento projev zaslala do naší redakce krátce před jeho zasedáním.

   

       Vážení spoluobčané, naši zastupitelé,

   

        Dnes jsme tady všichni slyšeli slib zastupitele.

   

       Tento slib mě vedl k zamyšlení z pohledu obyvatelky města, jak to vidím. A z rozhovorů vím, že to tak vidí i řada jiných občanů našeho města. V našem zastupitelstvu se vyprofilovala opozice, která se prezentuje především tím, že říká, že chce spravedlnost, město pro podnikatele atd. To chceme ale všichni.

   

       Ale jak vypadá realita? Zastupitelé z opozice rozšiřují prostřednictvím facebookového profilu Za Vimperk krásnější nepodložené, pomlouvačné zprávy, polopravdy a dokonce v rubrice „Drby z ulice“ opravdu drby. Budu používat výrazy, které používají oni. Mluví tak, jak si „cvrlikají vrabci na střeše“. Tento profil je prý podporován a financován právě ze stran, ve kterých jsou zapojeni někteří zastupitelé – to je neověřená, nepodložená zpráva, ale když může veřejně „cvrlikat“ profil Za Vimperk krásnější, můžeme veřejně cvrlikat i my o něm.

   

       Smutným faktem je, že se na tomto profilu vyjadřují zastupitelé, lajkují jeho příspěvky a dokonce zde poskytují rozhovory představitelé města a nepřímo tak podporují rozšiřování nepodložených pomluv dál. Tento profil však špiní „staronové vedení města“, jak sám říká. Jak si pak vykládat, že na tom samém profilu poskytuje jeden z představitelů vedení města, Ing. Cais, rozhovor a samozvaného zakladatele profilu na Facebooku dokonce nazývá redaktorem?

      

       Přispěvatelé a sympatizanti tohoto profilu asi zapomněli na základní skutečnost, že vedení města, tedy starostka, je starostkou proto, že dostala od obyvatelů tohoto města suverénně nejvyšší počet hlasů. Měli by tedy jako zastupitelé, věrni svému slibu, respektovat jejich vůli. Právě staří zastupitelé, v čele se starostkou dostali nejvíce hlasů od občanů, voličů. Je však také pravdou, že do vedení města, do rady a zastupitelstva, se různými politickými domluvami, pletichami a pochybnými intrikami dostali i zastupitelé, kteří se, přestože byli na čelních místech kandidátky, nemohou opřít o silný mandát a hlasy voličů.

   

       Dobře… jsou tedy na svých pozicích, a tak je nyní jejich povinností prosazovat zájmy a dobrou pověst města Vimperk a všech jeho občanů.

   

       Zatím však jejich příspěvky nejenom na profilu Za Vimperk krásnější vedou k tomu, že jsou lidé znechucení, zaměstnanci úřadu se pomalu bojí s někým jednat, sejít se, aby nebyli podezíráni. Podnikatelé se sem do Vimperka nehrnou, stávající podnikatelé litují toho, že zde začali podnikat. Lidé, kteří dělají něco ve městě zdarma, se ptají, proč to vlastně dělají, když jsou pak vláčeni a pomlouváni těmi, kteří zdarma pro město neudělali nic, aniž by tím oni, nebo jejich známí nesledovali svůj osobní zájem, firemní profit a prospěch. Zasahuje to již do osobních vztahů a škodí to opravdu všem.

   

       Takže se obracím na své spoluobčany, zastupitele. Obracím se na ně jako člověk, který ve Vimperku žije od narození, pracuje zde a 25 let podniká. Chci, aby tu žily a podnikaly i mé děti a také tu mám a nadále chci mít kamarády, se kterými se chci dělit o dojem, že žijeme v dobrém městě. Chci tak, jak tomu vždy bylo, potkávat spokojené lidi a navzájem si – jak to jen půjde – jeden druhému pomáhat, přestože v něčem máme jiné názory.

   

       Nedovolme skupině lidí, z nichž jsou někteří prostě jen nespokojení se vším, především však sami se sebou, aby nám to naše pěkné město ničili a vnesli sem nesnášenlivost, rozbroje a nechutenství, výměnou za prosazování svých osobních zájmů a aktivit.

   

       Obracím se na všechny zastupitele, aby nezapomínali, že práce politika i v malém městě je především služba lidem, jeho voličům a že musí mít přednost před jeho soukromými zájmy, jeho soukromým podnikáním i jeho osobními touhami a ambicemi. Motivací k práci nemůže být pro veřejně činného člověka ani navýšení finančních odměn nebo finanční odměny vůbec.

   

       Takže dodržujte, prosím, svůj slib, ve kterém jste slíbili, že svoji funkci budete vykonávat svědomitě, v zájmu města a jeho občanů. Po složení slibu je to totiž již vaší povinností. A mou povinností, stejně jako povinností nás všech, občanů Vimperka, je požadovat to po vás.

   

       Věra Vávrová, st.

  Sdílet

  Komentáře   

   
  #8 Milan Straka 2015-05-05 20:28
  Cituji:
  „Lidé, kteří dělají něco ve městě zdarma, se ptají, proč to vlastně dělají, když jsou pak vláčeni a pomlouváni těmi, kteří zdarma pro město neudělali nic, aniž by tím oni, nebo jejich známí nesledovali svůj osobní zájem, firemní profit a prospěch. Zasahuje to již do osobních vztahů a škodí to opravdu všem.“
  „Chci ……………… potkávat spokojené lidi a navzájem si – jak to jen půjde – jeden druhému pomáhat, přestože v něčem máme jiné názory.“

  V tom s paní Vávrovou naprosto souhlasím, i když, přesně dle znění poslední věty, v něčem naše názory zůstávají odlišné.
  Vimperk je manipulován a rozdělen. Jak paní Vávrová dobře popsala včetně toho, že nepřezkoumateln ými zprávami je do toho zapojen i FB Za krásnější Vimperk. Na rozdíl od ní mi nevadí, že tam vystupují i zastupitelé. Každý, kdo vystupuje „neanonymně“ má právo vyjadřovat své názory. Alespoň je vidět, co je zač. Jsem proti cenzuře i bojkotu. Obojí znemožňuje nalézání pravdy. Pozor! Bojkot nezaměňovat s tím, že nikdo nemá nárok /právo/, aby jeho projevům /názorům/ byla povinnost naslouchat.

  Milanovi K.
  Záměr zřídit ve Vimperku casino byl veřejně přednesen na předposledním zastupitelstvu – tedy nic tajného ani polotajného. Na základě takto získané informace jsme podali nabídku pronájmu prostor v Cihelně. Jsme jednou ze dvou lokalit, které si zájemce pro případné provozování casina vybral. Můj osobní názor na hazardní hry se nezměnil – nikdy jsem je nehrál ani neprovozoval – na štěstí nesázím a hráčský adrenalin mi nic neříká.
  Provoz casina s adresným osobním vstupem podstatně omezuje negativní dopady gamblingu. Pokud však někdo hráčský adrenalin vyžaduje, tak ať má legální možnost. Město tím může posílit svoje příjmy. Rozhodnout si musí zastupitelé. K záměru zřízení casina ve Vimperku se nebudu vyjadřovat – mohl bych být obviněn ze střetu zájmů. Žádám jen, aby posuzování, včetně místa jeho umístění, bylo věcné a nestranné.
  Citovat
   
   
  #7 Martin 2015-05-05 16:17
  Milane asi máš pravdu, stačí si přečíst dnešní Prachatický deník. Vimperk opět na výsluní zájmu, o který však obyvatelé nestojí. Martin
  Citovat
   
   
  #6 Milan K. 2015-05-02 11:24
  Tak už je to šikovně přesměrováváno jinam - k mediím. P. Vávrové však šlo zřejmě o něco jiného - o podivnou práci a složení zastupitelstva a její prezentaci poněkud jednostranným způsobem. Nové vedení už celkem zřetelně preferuje určité akce či činnosti které jsou výhodné pro určité skupiny či jednotlivce. Neřeší či zamlčuje závažné problémy města např. V jiných městech omezují či zakazují hazard, ale ve Vimperku se polopotají připravuje půda pro povolení rovnou celého Casina. Toto bude mít vliv na život ve Vimperku jeho obyvatele a budoucnost našich dětí. Jak již několikrát bylo uvedeno morálka je až to poslední, co staronové zastupitelstvo zajímá.
  Citovat
   
   
  #5 Eva Duspivova 2015-05-01 20:06
  Souhlasim s prispevkem pani Vlkove, starostky Chluman. Kdyz si chci precist nejake informace z Vimperska,take vyuzivam vsech techto zdroju a k tomu webu mesta. I nektere clanky v Deniku PT se mi cas od casu zdaly tendencni a zaujate,ne-li primo zkreslene, stejne jako cas od casu clanky regionalni priloze MFD.
  Citovat
   
   
  #4 Libor Kudláč 2015-04-29 22:47
  Dobrý den,
  rád bych reagoval na prohlášení paní Vávrové. Zastupitelé složili nějaký slib a mnozí zástupci zapomenuli, že se jím mají také řídit. To není jen o tom, že jej formálně složím a následně si budu dělat co chci, ale také o tom, že potlačím své osobní ambice a uznám i hodnocení a práci druhého, i když s ním nemusím zrovna v určitých věcech souhlasit. Je zajímavé, že o podpoře podnikání v poslední době mluví lidé, kteří v životě mnohdy nepodnikali a ohání se podporou podnikatelů, kteří jim žádnou takovouto podporu nedali. Nebyl jsem na posledním zasedání zastupitelstva, ale chování některých zastupitelů na posledních jednáních
  vrcholného orgánu města mi připadá více než nedůstojné. Někteří zastupitelé zapomněli, že i při politické debatě je nutno zachovávat základní formy slušnosti. Nenechme se otrávit těmito úlety některých našich zástupců a plnou podporu vyjádřeme těm zastupitelům, kteří přinášejí do města nové podněty a snahu o lepší Vimperk. Nejde všechno změnit ze dne na den, ale slušnost jde přeci možno prosadit okamžitě tak, že každý budeme hledat lepší řešení pro občany Vimperku.. Věro děkuji za výzvu k lepšímu a slušnějšímu zastupování občanů, snad se jí budou zastupitelé v budoucnu i řídit..
  Libor Kudláč
  Citovat
   
   
  #3 Ivana Vlková 2015-04-28 10:21
  Přeji hezký den,
  jen pro upřesnění - stránky se jmenují Za krásnější Vimperk, stejně tak i facebookový profil.
  A k obsahu webů všeobecně - sleduji pozorně obsahy lokálních webů a jako obec spolupracujeme intenzivně jak s vimperk.eu, prachatickonews .cz i zakrasnejsivimp erk.cz.Jsou to pro nás důležité komunikační kanály, které mají lidem co říci.
  A to, že se na všech webech (bez rozdílu) objevují pozitivní i kritické informace je přece přirozené. Nemyslím si , že někde jsou zveřejňována jen pozita a někde jen samá negativa.
  Ivana Vlková, Chlumany
  Citovat
   
   
  #2 Pavel Novy 2015-04-28 08:54
  S timto clankem od Pani Vavrove plne souhlasim. Nekteri politici moc dobre vi, ze nemohou nabidnout lepsi alternativu a misto konstruktivni opozicni debaty- se snazi dostat k moci nebo do rozhodujicich pozic jen takzvanym kydanim HNOJE a lhanim. Vetsinou rozsiruji famy obzvlast na diskuzich a socialnich sitich- pouzivaji casto: udajne, pry, mozna atd.. a snazi se i ruznymi otazkami zpochybnit i ze trava je zelena. A kdyz to nezabira, tak proste lzou. Na stejnem princupu lhani a vymyslu funguje dnesni ruska propaganda(u nas komunisticka). Ti jednodussi tohle neprokouknou, nebo prokouknou, ale maji v hlave h.... a neridi se fakty. Fakt je ten ze starostka byla zvolena vetsinou obcanu. A to, jak bude pracovat pro mesto a obcany zalezi jen na ni. To ze to nekomu nevoni, je jen jeho problem. To ze mame na hrade hulvata a ozralu se mi take nelibi, ale byl zvolen ´vetsinou´. Je treba se drzet jen a jen faktu a podle toho take volit nase zastupce. A neposlouchat drby typu jedna baba povidala. To totiz s fakty nema nic spolecneho.
  Citovat
   
   
  #1 dvorak zdenek 2015-04-27 19:43
  Děkuji, mluvíte mi z duše. Zdá se ,že už konečně někdo prokoukl to seskupení, které se na radnici vytvořilo a nebojí se to alespoň v náznacích pojmenovat. Vždyť o městě ze zákulisí rozhodují nevolení lidé a radní to klidně odhlasují.
  Za Vimperk krásnější - je skutečně jen účelová platforma využívající skutečně bývalého redaktora, doufám, že snad už jen v minulosti komunistických novin. Občané Vimperka si to už začínají uvědomovat. Věro držte se. Zdenek
  Citovat