Šumava |  Sušice |  Čkyně |  Prachatice |  Kvildsko |  Vimperk |  Volary Webkamery:  Šumava |  HumlNET |  ČHMÚ Počasí |  Ubytování Šumava Vyhledávání

Důležité kontakty

Informace o využívání

 • Historické okénko: proměny v čase


  Vimperk v proměnách času (14)

   

  Abychom historickému okénku dodali trochu na dynamičnosti, rozhodli jsme se tentokrát pro  pohled do minulosti "v běhu". Jakkoli je doba, kterou stará fotografie zachycuje, spjatá  s tehdy poplatným režimem, měla přece jen svá pozitiva. Některé principy- třeba ty ze sportovního života a mládežnických aktivit -  dokázaly spojit i  zdánlivě  nemožné, i když v nich pochopitelně politický podtext nechyběl.

   

  Mládežnické hnutí po roce 1945 bylo věrným obrazem své doby: bylo roztříštěné, každá politická strana se snažila získat přízeň mladých. Mládež se začala sdružovat hned po osvobození, mladí doosídlenci uspořádali několik seznamovacích večírků a roku 1946 byla ustavena první organizace Svazu české mládeže. O rok později Junák. Zdá se, že obě organizace spolu od samého počátku spolupracovaly. Svědčí o tom společné pěší výlety, při nichž mladí poznávali okolí svého nového domova: Boubín, Kvildu, Františkov, Lipku, jejich členovébyli společně i u pramene Vltavy, kde uctili památku umučených sovětů... Po 'únoru' dostalo mládežnické hnutí i ve Vimperku nový řád a směr. 

   

  Ale kromě běžců samotných si prohlédněme i místo, z něhož je fotografie pořízena. Jak moc se od té doby změnilo? Co dnes chybí a co naopak přibylo?

   

   

  U Hvězdy

   V předvečer oslav výročí VŘSR pořádali mládežníci tradiční Běh přátelství

   

   

  U Hvězdy

  ...dnes se tudy příliš běžců neprohání, ale i v současnosti  tahle ulice zažívá   momenty, které stojí za zachycení - například slavnostní průvody  k různým příležitostem, ozdobené mažoretkami, hudbou...

   

  -zf-

   

   

  logo šumava

   VŠECHNY PŘEDCHOZÍ DÍLY SERIÁLU NAJDETE V RUBRICE "HISTORIE OBCE" nebo  >>>ZDE<<<

  *******************************************************************************************************************

  Pojďte si společně s námi v našem historickém okénku připomínat, jak se v průběhu doby mění tvář Vimperku - porovnejte sami, jestli prošla tím správným  faceliftem, nebo jestli stárne přirozeně a elegantně, případně co zmizelo v propadlišti dějin. Jakou nám dnes ukazuje tvář ve srovnání s minulostí? Mladší, hezčí, zralejší, vrásčitou?  Každé pondělí v podvečer se můžete těšit na nové "zrcadlo" Zdeňka Formánka.

   

  Sdílet