Šumava |  Sušice |  Čkyně |  Prachatice |  Kvildsko |  Vimperk |  Volary Webkamery:  Šumava |  HumlNET |  ČHMÚ Počasí |  Ubytování Šumava Vyhledávání

Důležité kontakty

Informace o využívání

 • Historické okénko: proměny v čase


  Vimperk v proměnách času (37)

   

  "Ať žije 1. máj!"

  Další velká sláva ve Vimperku - prvomájový průvod. Pamatujete si ještě, jak jste na prvního máje vyfasovali mávátka, proti podpisu transparenty, vytvářeli alegorické vozy, trénovali hromadný pokřik hesel a vyrazili oslavovat svátek práce do ulic měst? Dnes možná pro mládež nepředstavitelné, v dobách nedávno minulých, pomineme-li důvod a direktivní charakter, příležitost sejít se i při takové příležitosti, popovídat, po  průvodu a proslovech zajít do hospody a užít si den, kdy se nemuselo jít do továren, výroben... 

   

  Proč ale právě 1. květen?

  Z historie:

  Z historického pohledu se jedná o mezinárodní dělnický svátek. Upomíná na vypuknutí stávky amerických dělníků v Chicagu 1. května 1886. Místní dělníci se tehdy snažili formou protestu prosadit osmihodinovou pracovní dobu. Celá iniciativa vyvrcholila známou Chicagskou tragédií, při které došlo k ozbrojenému střetu mezi stávkujícími a policií. Demonstrací se tehdy napříč USA zúčastnilo až 500 tisíc dělníků. 4. května během demonstrace explodovala na chicagském tržišti bomba, nastražená anarchisty. Ta způsobila ztrátu na životech několika lidí. Vůbec poprvé v historii se Svátek práce celostátně slavil 1. května 1888 v USA.

  V roce 1889 schválila 1. květen jako svátek všech pracujících Druhá internacionála (mezinárodní organizace socialistů) na návrh francouzských socialistů. Oslavovat jej začalo i nacistické Německo, byť tento svátek původně Adolf Hitler odmítal. V českých zemích si jej lidé poprvé připomněli o čtyři roky později shromážděním na Střeleckém ostrově v Praze. Za vlády komunistického režimu patřil 1. máj k nejdůležitějším dnům v roce, během nějž se pořádaly masové prvomájové průvody, často před tribunou s místními komunistickými předáky. Negativem této akce byl fakt, že účast na průvodech byla nevyřčeně povinná a nadřízení a učitelé měli dohlížet nad jejím plněním. (zdroj: atlasceska.cz)

   

   

  První máj "tenkrát a dnes" - obě fotografie jsou dostatečně výmluvné. I když je pravda, že ne všude na svátek práce oslavovaný  barevnými fáborky, vyzdobenými vozy a transparenty s budovatelskými hesly, zanevřeli. Ovšem dlužno dodat, že jej připomínají  spíše jako recesi s nadsázkou a pořádnou dávkou vtipu.

   

  Nezapomeňme ale, že především u nás je  prvomájový den a večer spojovaný s láskou - první květnový den je tradičně chápán jako svátek lásky a lidových oslav jara a plodnosti. Temné síly poslední dubnové noci byly zapuzeny a vše bylo očištěno. Na návsích se právě jako symboly plodnosti, ale i na ochranu proti zlým silám vztyčovaly vyzdobené májky a kolem nich se tančilo a slavilo... Návrat k těmhle tradicím, je přece jen příjemnější, ne?

   

  Vimperk-slavnost336

  Vimperk slavnost

   

   

  -zf-

   

   VŠECHNY PŘEDCHOZÍ DÍLY SERIÁLU NAJDETE V RUBRICE  "HISTORIE OBCE" nebo  >>>ZDE<<<

  ************************************************************************************************************************************************************************

  Pojďte si společně s námi v našem historickém okénku připomínat, jak se v průběhu doby mění tvář Vimperku - porovnejte sami, jestli prošla tím správným  faceliftem, nebo jestli stárne přirozeně a elegantně, případně co zmizelo v propadlišti dějin. Jakou nám dnes ukazuje tvář ve srovnání s minulostí? Mladší, hezčí, zralejší, vrásčitou?  Každé pondělí v podvečer se můžete těšit na nové "zrcadlo" Zdeňka Formánka.

   logo šumava

  Sdílet