Šumava |  Sušice |  Čkyně |  Prachatice |  Kvildsko |  Vimperk |  Volary Webkamery:  Šumava |  HumlNET |  ČHMÚ Počasí |  Ubytování Šumava Vyhledávání

Důležité kontakty

Informace o využívání

 • Historické okénko: proměny v čase


  Vimperk v proměnách času (39)

  Vimperk = košile a hokej. To k sobě neodmyslitelně patří. Patřilo. V kolébce nadějných  šampionů se  hrávala i 1. česká národní hokejová liga! Stadion byl úplně natřískaný fanoušky.  Byl...

  Vimperský hokej – kapitolka, kapitola, kniha, román? Dalo by s o něm popsat hodně stran, ale my si dnes dovolíme jen nahlédnout – trochu do historie a trochu do současnosti.

   

  Vimperský hokej oslaví v příštím roce 65 let svého trvání. Alespoň se tak dá soudit podle klubových záznamů, kde stojí:

  1950-1951 - založení hokejového oddílu  s názvem Slavoj OPK Vimperk(vesměs studenti tehdejší vimperské VHŠ)

   

  Dvacet let se hrálo... víceméně úspěšně, ale hlavně s chutí a nasazením! A že by si zasloužili hokejisté „přikrýt“ hlavy a vybudovat zázemí? Na to si museli počkat 20 let (jak opět praví klubové záznamy):

  13. 11. 1971 - dokončena stavba umělé ledové plochy

  Z fotografií  je vidět, že i stadion zevnitř doznal v průběhu času změn, a možná by se leckde našly  reálné stopy historie, ale pojďme ještě k samotnému hokeji.

   

  A činili se chlapci, činili... v průběhu trvání vimperského hokejového kubu zažívali vzlety i pády, raketově zářili i zatínali zuby nad nezdařenými zápasy, ale těch povešených si pořád váží. I www.sumava.eu o tom na svých stránkách píše:

   

  Svědectví z dob, kdy hokejový Vimperk porážel Brno, Třinec...

   

  1989-1990 - 2.místo v české skupině I.NHL znamená postup do kvalifikace o nejvyšší celostátní hokejovou ligu v ČSSR. Další účastníci kvalifikace: Tesla Pardubice,Slovan Bratislava, DS Olomouc, Plastika Nitra, Zetor Brno - největší úspěch v historii vimperského hokeje (Pešl, Pitel, Novotný Vl. Pek, Valenta, Hřeben, Dostál, Rákosník, Němec, Konzal, Slach...)

   

  Před dvaadvaceti lety dostal klub nové jméno:

  31.8. 1992 - změna názvu klubu na HC Vimperk

   

  Co to vlastně je?

  Hokej je kolektivní sport, ve kterém soupeří dva týmy mezi sebou a snaží se dostat puk nebo tvrdý míček do soupeřovy branky pomocí hokejek.

  Lední hokej, hraje se na ledě s malým černým gumovým diskem, tzv. pukem (olympijský sport) .

  Od hokeje se také odvozují některé stolní hry, např. stolní hokej, neboli šprtec. (Tolik výklad Wikipedie.)

   

  Pro totální laiky je to poměrně náročný sport i jen na podívání, pro zapálené fanoušky srdeční záležitost a příležitost k nekonečným diskusím, sázkám a komentářům, jak by to či ono mělo být. A právě fanoušci jsou nedílnou součástí hokejové show. Bývalo jich na stadionech mnohem více, než i sportovní svět dobyl televizi.

   

  To burácení ochozů při povedené akci, ohlušující jásot při vymazleném útoku završeném gólem – to je droga, která hráče na ledě povzbuzuje k dalším a dalším výkonům, to je ten motor, který posouvá hranice. Fanoušci, vraťte se na ochozy a lavičky kolem ledu, tu atmosféru doma na gauči nezažijete!

   

  Zimák 3

   Pozná někdo radujícího se hokejistu?

   

   

  Zimák 3

  I dnes se hokejisté umějí radovat z podařené akce.

   

   

  Zimák 2

  Ve Vimperku vždycky chodili fanoušci na hokej! 

  (a pravděpodobně je k tomu nemusel ani nikdo "vést", jak  hlásá transparent...)

   

   

  Zimák 2

  Hrát před prázdnou halou je jako trénink 'na sucho'. To když jsou ochozy zaplněné, jde to mnohem líp!

   

   

  -zf, hcvimperk.cz, cs.wikipedia.org-

   

   

   

   VŠECHNY PŘEDCHOZÍ DÍLY SERIÁLU NAJDETE V RUBRICE  "HISTORIE OBCE" nebo  >>>ZDE<<<

   

  ************************************************************************************************************************************************************************

   

  Pojďte si společně s námi v našem historickém okénku připomínat, jak se v průběhu doby mění tvář Vimperku - porovnejte sami, jestli prošla tím správným  faceliftem, nebo jestli stárne přirozeně a elegantně, případně co zmizelo v propadlišti dějin. Jakou nám dnes ukazuje tvář ve srovnání s minulostí? Mladší, hezčí, zralejší, vrásčitou?  Každé pondělí v podvečer se můžete těšit na nové "zrcadlo" Zdeňka Formánka.

   

   logo šumava

   

  Sdílet

  Komentáře   

   
  #3 Rákoska 2014-12-15 23:27
  Míra Dimov
  Citovat
   
   
  #2 Petr 2014-12-15 21:09
  Ten hokejista je pravdepodobne M.Dimov. ;-)
  Citovat
   
   
  #1 Pitelová Eva 2014-12-15 19:12
  Radující hokejista není nikdo jiný,než Míra Dimov :-)
  Citovat