iSusice.eu |  Ckyne.eu |  iPrachatice.eu |  Stozec.eu |  Vimperk.eu |  Volary.eu |  Zdikov.eu Kamery HumlNET |  Kamery ČHMÚ
 • Vimperk - Fotokronika Jana Tláskala - leden 2023

   

   

   

   

   

  Vimperk a Šumava v proměnách, náladách, detailech a občas i překvapeních ... tím vším je fotokronika Jana Tláskala  
  http://obec.sumava.eu/index.php/sumava/131-fotografove/3563-jan-tlaskal


  29. ledna:

  Od samého nedělního jitra konečně opět jiná, určitě půvabnější a všeobecně žádanější, zkrátka v pravém slova smyslu sváteční tvář zimy ... a zákonitý pokles teploty - ve Vimperku na téměř včerejší boubínskou - pranic nevadí.

  Po dosavadních zkušenostech je však nutno vznést otázku, ...

  ... jak dlouho ta blankytná krása vydrží.

  Co naplat, odpověď přineslo již pravé poledne ...

  28. ledna:

  Poslední lednový víkend jako by se snažil kopírovat ten předešlý, a to zejména v otázce všudypřítomné mlhy a ledovky. Obojí ovšem ještě zintenzivnil, místy už na hranici únosnosti. Celkem čtyři odstraněné, původně přes silnici z Vimperka do Kubovy Huti padlé stromy a cílová stanice pak bez elektrické energie - to je stručná vizitka ničivého působení těžkých námraz.

  Ostatně ani cesta vzhůru se sem tam neobešla bez ležící odlomené větve, ...

  ... ale jinak bylo nutno celkové vzezření krajiny hodnotit jedině jako pohádkové.

  Námraza zákonitě pokryla i sněhoměrnou tyč, ...

  ... ale nezabránila rozluštění dvaceticentimetrové naměřené hodnoty.

  Sněhová pokrývka svrchu přerostla ve zledovatělou krustu, jaká by na jedné straně jistě byla ideálním podkladem pod čerstvě napadlý sníh pro lyžaře, ...

  ... ale tady stejně jako na schodech rozhledny především vybízela ke krajní opatrnosti.  

  Teplotní rozdíl oproti startovní vimperské takřka nule jistě nebyl zanedbatelný, ale s občasnými severozápadními závany, nepřekračujícími pouhé 3 m/s (10,8 km/h), byl bez problémů snesitelným.

  Vedle úvodem vyjmenovaných nevítaných, byť za dané situace zákonitých jevů se ovšem mlha spolu s mrazíkem rozhodně předvedla v nejlepším výtvarném světle, ... 

  ... čímž podnítila autora fotokroniky k parafrázi názvu páně Klostermannovy románové prvotiny: Ze světa mrazivých lesních samot.

  27. ledna:

  Pohádkový, nebo zakletý zámek? Snad od každého trochu ...

  26. ledna:

  Ať už si o vývoji počasí myslíme cokoli, rozhodně nelze milé přírodě upřít ani smysl pro humor, ...

  ... resp. schopnost pěkně si z člověka vystřelit (a ne že by si to "homo sapiens" v kontextu toho, jak se k přírodě jakožto druh chová, plně nezasloužil). Po vleklých mlhách se dnešního rána konečně vyjasnilo, a to v nádherně proměnlivě se postupně barvících oblačných kulisách, ...

  ... čímž vše slibovalo vytouženou změnu.

  Ústup mlhy sice měl logicky a přirozeně za následek výraznější mrazík, ve Vimperku průměrně šestistupňový, ...

  ... ale těšit se opět přízni slunečních paprsků bylo po pětidenní jednotvárné šedi k nezaplacení. 

  Bohužel však jen na pouhou chvilku, vzápětí vystřídanou návratem k původní situaci - byť, pravda, o něco mírnější. Jaképak že poselství by v tom všichni, kdož neulpívají jen na přísně vědeckých výkladech, asi mohli spatřovat? Že by se třeba už ani ta příroda nemohla dívat na aktuálně probíhající celonárodní komedii, postavenou na akcentovaném vrhání špíny všemi směry? Ale na to přece musí být zrovna u člověka zvyklá odjakživa ... Nu, jestli je tomu tak, mělo by se od neděle, která snad výše řečeným lidským aktivitám udělá aspoň na dobu, než bude nalezen důvod k dalším, z nejhoršího přítrž, počasí zase zlepšit. Uvidíme.

  25. ledna:

  Mlha vládne nejen Vimperku již pátým dnem, z toho čtvrtým jí zdatně sekunduje ledovka, leckde celkem pochopitelně vnímaná jako nepříjemná, zrádná či zákeřná.

  Tam, kde však takto zakonzervovala konfrontaci vetřelého předčasného jara s právoplatnou zimou, ...

  ... poutá oko i objektiv neotřelou krásou, ...

  ... již navíc umocňuje jedinečnost každého okamžiku jejího neopakovatelného trvání.

  24. ledna:

  Není zvykem prezentovat ve fotokronice, jež si klade za cíl akcentovat přírodu a její krásy, detailní záběry motorových vozidel, obecně představujících přírodním krásám nežádoucí protipól ... ale dnes by nebyla jiná příležitost představit svérázným způsobem fenomén posledních dnů - totiž všudypřítomnou ledovku. Zde, když po mírném teplotním vzestupu přestala tvořit jednolitý svírající krunýř celému automobilu, působí svými uvolněnými zbytky na jeho střeše jako odložené torzo jakési bizarní skleněné tabule. 

  Nu a na zámek si budeme muset ještě počkat, pakliže jej dnes mlha vůbec propustí.

  23. ledna:

  Takovým a podobným pohledům na vimperské náměstí už jsme téměř odvykli - tím výrazněji tu však vyznívá specifické kouzlo mlhy.

  22. ledna:

  Příznaky nefalšované zimy skutečně pokračují, ...

  ... a to včetně husté mlhy, jejíž zásluhou se teploty drží okolo nuly, ba i mírně nad ní, což má za následek lehké odtávání čerstvého sněhu ... a také počínající ledovku.

  21. ledna:

  A je to tady ... nebo ještě ne? Teď už se zdá velmi věrohodným, ...

  ... že zima snad konečně dospěla k ráznému rozhodnutí ukončit promarněný bezmála měsíc, v němž přenechala vládu předčasnému jaru.

  20. ledna:

  Noční mrazíky mohou uchystat na severně orientovaných stranách zajímavou podívanou - třeba v podobě zdánlivé banality, jakou by se někomu mohla jevit vodní kapka. Zastavena však takto v pohybu a náležitě zvětšena se náhle stává cizí krajinou odkudsi z dalekého vesmíru ... a cosi příbuzného tu bezesporu je.

  19. ledna:

  Tento vývoj se sice dal s nemalou pravděpodobností čekat, ale přetahovaná zimy s nepatřičným jarem vezme dle meteorologických prognóz brzy rázný konec.

  18. ledna:

  Konečně probuzení, jaké na první pohled budí neklamný dojem zimního, ...

  ... byť zatím nedosahuje loňských předvánočních parametrů a podobně jako tehdy visí ve vzduchu otázka, jakou to téměř už najednou nezvyklé bílo bude mít trvanlivost. Nezapomínejme, že k totální likvidaci mnohem poctivěji uchystaných vytoužených bílých Vánoc postačily pouhé dva dny.

  17. ledna:

  Sledování oblačné pouti pod noční hvězdnou oblohou, ...

  ... obzvláště pak za silnějšího větru, podněcovalo obvyklou zvědavost, co se asi tou dobou odehrává kolem boubínské rozhledny. Bude z toho do rána čepice, nebo nadejde jiný, nečekaný vývoj situace?

  Ani tady, jak se ukázalo, nebyla nouze o bohatou, ...

  ... rovněž svižně putující oblačnost.

  Však se o její pohyb staral opět vydatný vítr, ...

  ... vanoucí od jihozápadu rychlostí 8,4 m/s (30,24 km/h), ...

  ... která v atmosféře střídavých nálad provázených nezanedbatelným mrazíkem ...

  ... přebohatě postačovala k výraznému pocitovému umocňování jeho naměřené hodnoty.

  Vývoj situace ovšem vykazoval nemalou podobnost se včerejším, snad jen s drobnou změnou, spočívající v příslibu nočního sněžení.

  16. ledna:

  Podle jednoho z internetových článků je prý dnešek nejdepresivnějším dnem v roce - zní to samozřejmě úsměvně a týž článek rovnou přiznává, že jde o mýtus, za nímž stojí reklama na zvýšení prodeje zájezdů k moři. To už by jakousi svou logiku mělo ... ale den, který povětšinou překvapil doslova azurovou oblohou ...

  ... a teprve v podvečer jí navrátil takto zajímavým způsobem oblačnost, rozhodně sám o sobě důvody k depresím jistě neskýtal. Ostatně ty jsou vždy především záležitostí vnitřního osobního nastavení každého jednotlivce, takže snaha svádět je na jakousi vnější předurčenost je skutečně nanejvýš scestná. 

  15. ledna:

  Lednová louka může, jak vidno, mít celou řadu podob včetně netradičních.

  14. ledna:

  Konečně se opět naskytla příležitost hledět na správné barvy ledna, ...

  ... i když zatím jen ve výskytu spíše symbolickém, ...

  ... o nějž se nicméně zasloužil ... jak jinak, nežli náš Boubín!

  Již cestou vzhůru byl velmi dobře patrný poměrně markantní rozdíl teplot, které tu na rozdíl od nižších poloh umožnily nejen setrvání počínající bílé pokrývky, ale též vznik půvabných rampouchů poblíže Lví hlavy, ...

  ... v těch okamžicích ke všemu kouzelně pozlacené posledními slunečními paprsky, ...

  ... představujícími nejen tady, ...

  ... ale prakticky na celém finálním úseku stoupání velmi příjemné a dokonale nečekané překvapení.

  Nedílnou součástí té zase jednou v pravém slova smyslu magické atmosféry byl též silný vítr, ...

  ...slibující již lesními průhledy před dosažením samotné rozhledny mimo jiné viditelnost Alp.

  Jeho charakteristický rukopis pak skutečně modeloval vše, ...

  ... co nejvyšší vyhlídkové místo české části Šumavy očím v těch okamžicích nabízelo.

  Tentokrát vál přesně od jihu a svými nárazy, schopnými dosáhnout hodnoty 10,1 m/s (36,36 km/h), jako většinou proměnil jinak zcela mírný mrazík v nefalšovaný pocit poctivé zimy, hned dvojním způsobem zpestřující fotografování.

  Oko bezpečně poutající nálada nad Alpami působila jako ohnivý nůž, ... 

  ... jehož břit postupně vychládal se vzrůstající temnotou blížící se noci. 

  13. ledna:

  První z celkem dvou letošních pátků třináctého (druhý nadejde až v říjnu) naznačil, že nepatřičné jarní iluzi možná začíná pozvolna odzvánět a Boubín každopádně opět vše, co má dole podobu dešťových kapek, schraňuje stále v bílém provedení.

  12. ledna:

  Již pohledem zdola dnes bylo jasné, že atmosféra na Boubíně vykazovala v tomtéž ranním čase jako včera velmi podobné příznaky, ...

  ... třebaže výsledné počasí mělo být a také bylo oproti předchozímu dni o poznání přívětivější. Dole stačilo vlastně jen vyčkat, až první sluneční paprsky začnou dokonale barevně proměňovat celou krajinu, ...

  ... stále ovšem ničím nepřipomínající, že se blíží teprve polovina ledna.

  11. ledna:

  Ranní Boubín potvrdil, co bylo z dálky pozorovatelné již včera - aspoň na něm zima vyvíjí jakousi snahu o nápravu své od Vánoc pošramocené reputace.

  Zatím sice lze skutečně mluvit jen o pouhém lehkém pocukrování, nepředstavujícím pražádné hodnoty pro sněhoměrné tyče, ale za teplotních podmínek, jaké tu zrána panovaly, by mohlo vydržet a postupně přerůstat v souvislejší jednolité plochy. 

  Již od Kubovky o sobě dával vědět výrazný vítr, v půli kopce se poprvé přihlásily prolétající mlžné cáry a vrchol pak odhalil, že tu půjde o klasickou spolupráci, ...

  ... dnes ovšem nesměřující k podobným výsledkům, jaké přinášelo loňské silvestrovské jitro.

  Naše hora totiž tentokrát byla sevřena mohutnou oblačnou obručí, umožňující větru odkrývat oblohu jednak všehovšudy na východní straně a ke všemu v podstatně vyšších partiích nežli vzpomenutého dne.

  Na západě se sice chvilkami vynořil ubývající Měsíc, ale i sebekratší fotografický pokus tím směrem okamžitě končil velejemnou vodní sprškou na objektivu, navíc s tendencemi neprodleně přimrzat - snímek je toho při detailním prohlédnutí jasným důkazem.

  Však i z teploměru bylo napřed nutno aspoň částečně odstranit námrazu. Kombinace naměřené hodnoty s větrnou, jež činila 11,5 m/s (41,4 km/h), byla z hlediska pocitu zimy rozhodně přesvědčivější nežli výše představený sníh.

  Zpáteční cesta - již za plného denního světla, byť rozptýleného v neustupující mlze - přesně dokumentovala, ...

  ... kam a v jaké intenzitě dosahují popsané zimní aktivity, ...

  .... resp. jak postupně slábnou ...

  ... až do osluněného Vimperka, podléhajícího i přes znatelné ochlazení zatím stále iluzi jara či přinejmenším předjaří.

  10. ledna:

  Tentokrát už je aspoň ve vzduchu sníh ...

  ... a boubínské svahy na rozdíl od zbytku krajiny přímo lehce cukruje.

  Snímek Vimperka by ovšem v této podobě zatím stále působil věrohodněji a přirozeněji koncem dubna.

  9. ledna:

  Že by se snažila utéci?

  8. ledna:

  Ani po Třech králích se zima nemá k obnově ztracené vlády - symbolicky se připomíná snad jen na Velkém Roklanu, kde navíc partie se zbytky sněhu zrovna obtékal mlžný pás.

  Ve vnitrozemí se ovšem inverzní aktivity činily vydatněji, ...

  ... snad aby nás připravily na zatažené a deštivé pondělní ráno. 

  7. ledna:

  Doslova nepatrně po půlnoci, přesně v čase 00:07, dnes vstoupil Měsíc do fáze úplňku, zvaného po starém indiánském způsobu Vlčím úplňkem. Jako takový je zcela pochopitelně opředen řadou nejrozmanitějších legend a teorií, v jejichž rámci si na své dále přijdou astrologové, numerologové a další. Jistě nemusíme být nutně stoupenci takovýchto a jiných směrů, aby nás pozitivně oslovilo volání po lásce, harmonii, příznivých mezilidských, obzvláště rodinných vztazích, usmíření a odpuštění, dále varování zejména ženské části populace před prochladnutím, vyzývání k střídmosti v jídle, vybudovaném na principech zdravé stravy ... nu, má toho milý Vlčí úplněk na starosti skutečně dost a určitě nám může být na základě vyjmenovaného zlomku prospěšným. Osoby ryze vědecko technického ražení si pak zajisté povšimnou, že v sedmnáctihodinovém odstupu, s nímž byl pořízen tento lehounkým zneostřujícím obzorovým oparem dýchnutý snímek, se na úplňku již dosti znatelně projevují první náznaky ubývání - po pravé straně obvodu začínají plasticky vystupovat první krátery. Však má náš nebeský průvodce jako vždy všehovšudy čtrnáct dní k dosažení fáze novoluní.

  6. ledna:

  Tři králově třiadvacátého roku druhého tisíciletí se zásluhou nočního oblačného dědictví uvedli v časném jitru poutavým měsíčním výjevem nad zámkem, ...

  ... což vedlo k domněnce, že neméně zajímavým by mohlo být také sluneční přivítání. Nu, jistě nenáleželo k zcela všedním, ale představitel hlavní role setrval poměrně dlouhou dobu v zákulisí - na scénu vkročil až v pokročilejším čase.

  Večer tříkrálový (co naplat, v souladu s panem Shakespearem se prostě bytostně hlásí tento archaický slovosled) probíhal na Boubíně ... a v režii mlhy, ...

  ... jež se ovšem tentokrát dokázala chovat milosrdně ...

  ... a nelpět tolik jako obvykle na plném zneviditelnění okolní krajiny. 

  Je ale zapotřebí, ba přímo nutno dodat, že více nežli jí náležela zásluha o možnost fotograficky zachytit výše předložené výjevy dalšímu ze silných větrů posledních dnů. Vál přímo od západu s občasným zablouděním k jihozápadu, ...

  ... a to konkrétně rychlostí, která v nárazech dosáhla hodnoty 12,3 m/s (44,28 km/h). Teplotu je pak v porovnání s poslední návštěvou zde - jmenovitě 3. ledna - zapotřebí charakterizovat jako mírně vzrůstající.

  I tak ovšem nebylo divu, že některý ze silvestrovských návštěvníků rozhledny přizdobil dnes již nefunkční vrcholovou kovovou schránku samolepkou, ...

  ... jejíž obsah by tu leckterý nezvyklý, a tím pádem náležitě prokřehlý turista bezesporu ocenil.

  Nakonec ale především přece jen došlo v boubíských lesích k slavnostnímu vyznění večera tříkrálového.

  5. ledna:

  Po vichru okolo třetí hodiny noční a ještě dopoledne přetrvávajícím deštivu se zdá, ...

  ... že obloha by nadále přece jen nemusela zůstat trvale zataženou.

  4. ledna:

  Zdá se, že přinejmenším obloha již zná odpověď na případnou otázku, co nás čeká nejen dnešní odpoledne, ale i zítra.

  3. ledna:

  Boubín se nám zase jednou půvabně vymodřil, ...

  ... ovšem tak trochu na úkor slunečních paprsků, kterým se nedařilo naplno probít skrze bohatě vyskládanou oblačnost.

  Teplota naznačuje návrat skokem do mezí, v nichž by se touto dobou měla přirozeně pohybovat. Současně ustaly větrné výboje - naměřená rychlost 3,8 m/s (13,68 km/h) nebyla od jihozápadu téměř znát.

  Těžko v této chvíli posoudit, zda se již jedná o ústup nepatřičného jarního vpádu legitimní zimě, ...

  ... již je zatím nutno v lyžařských letoviscích (zde Mitterdorf) nahrazovat umělým zasněžováním sjezdovek.

  Příhraniční mlhy v daných okamžicích nenasvědčovaly slunečnému vývoji, ...

  ... zato Vimperk již mohl počítat s tím, že se jej dočká, což se v průběhu dne i stalo.


  2. ledna:

  Ani druhý lednový den nijak zásadně nevybočil ze sice svým způsobem fyzicky příjemného, ale každopádně nepřirozeného modelu, ...

  ... v jehož rámci navzdory kalendářní zimě příroda nejen opticky, ale především panujícími rekordními teplotami předstírá jaro.

  Představa, že by člověk měl namísto výše řečeného správně kráčet hlubokým šumavským sněhem ...

  ... uprostřed krajiny jiskřící mrazem, jistě není od věci, ale jejího naplnění se dočkáme zkrátka později - není navíc vyloučeno, že v dobách, kdy zapůsobí v principu naprosto stejně nepřirozeně.


  1. ledna:

  Dalo se spolehlivě očekávat, ...

  ... že první minuty, ba vteřiny nového roku budou, třebaže zábavní pyrotechnika dle nejednoho zaznamenaného postesknutí jejích příznivců výrazně podražila, náležet krom jiného amatérským ohňostrojům.

  Vimperk (a dozajista nejen on) jimi ostatně rámusil na etapy již v průběhu celého silvestrovského večera a noci.

  A tak si možná v té záplavě světel a hluku jen málokdo povšiml, že mnohem krásnější, ryze přírodní a hlavně ničemu neškodící, nikoho neobtěžující novoroční pozdrav uchystal všem skutečně s perfektním půlnočním načasováním dorůstající Měsíc. Obklopen nanejvýš působivou korónou tiše shlížel na všechno to lidské snažení a jistě bude lepší raději nechat mlčet personifikující fantazii na téma, co si tak asi o něm mohl myslet.

  Neméně úchvatné výjevy na obloze nabídl též časně ranní Boubín, obzvláště pak nad brilantně viditelnými Alpami.

  Zatímco intenzita větru oproti včerejší - loňské poklesla o celých 5 m/s, což ovšem stále při hodnotě 11,8 m/s - 42,48 km/h představovalo velmi vydatné nárazy, teplota naopak v duchu probíhajícího rekordu vzrostla o tři stupně.  

  Počátek roku 2023 se zkrátka zapíše do dějin jako zcela abnormálně teplý, ničím nepřipomínající zimní období, do nějž ve skutečnosti spadá. Za takřka šokující hodnoty v druhé desítce stupňů nad nulou, kterých se v nižších polohách dnes dočkáme, by se nemuselo stydět pokročilé jaro, ba téměř ani chladnější počátek léta.

  Životadárné sluneční paprsky jsou jistě vítány za všech okolností, obzvláště pak za normálního průběhu zmíněného ročního období, který na sebe po prosincových mrazech, krátké ladovské idylce a prudké vánoční oblevě zatím nechává stále čekat. Stačí však vzít v úvahu, že bychom se namísto sice sněhu prostého, ale v každém případě přívětivého počasí mohli dočkat i zataženého deštiva, a rázem si uvědomíme, že i bez novoročního daru úžasných oblačných scenérií je bohatě zač děkovat kamsi vzhůru.

  Kdo však naopak na každoročním přelomu letopočtů dozajista neděkuje, jsou trpící němé tváře, ...

  ... vystavené pro ně děsivé rubové straně mince ohněstrůjných produkcí. 

  Tváří v tvář opticky bezesporu půvabným, ba nádherným světelným barevným obrazcům může člověk jedině litovat, ...

  ... že nelze ošidit či obejít fyziku - přimět všechny ty "rachejtle", aby dělaly aspoň výrazně menší, ...

  ... ne-li tedy už přímo nulový hluk.

  Tradiční profesionální městský ohňostroj o novoroční šesté večerní totiž právě z optického hlediska samozřejmě nelze hodnotit jinak ...

  ... nežli jedině na výbornou, ...

  ... neboť jako vždy dokonale promyšlenou sestavou, ...

  ... zejména pak finálními kreacemi, ... 

  ... nesporně opět jako vždy převyšoval - a to i v právě fyzikálním slova smyslu, zde myšleno z hlediska rozprostření kouzelných světelných efektů po obloze  - dostupné amatérské produkce.


  Po léta již tradiční poslední novoroční snímek by na základě vývoje nejbližších uplynulých let prakticky nepotřeboval pražádný slovní doprovod, neboť každý z čtenářů má jistě jasnou představu, co si pro nejen tento jediný právě startující rok přát ... 
   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Fotokronika Jana Tláskala - prosinec 2022

  Fotokronika Jana Tláskala - listopad 2022 

  Fotokronika Jana Tláskala - říjen 2022 

  Fotokronika Jana Tláskala - září 2022 

  Fotokronika Jana Tláskala - srpen 2022 

  Fotokronika Jana Tláskala - červenec 2022 

  Fotokronika Jana Tláskala - červen 2022 

  Fotokronika Jana Tláskala - květen 2022 

  Fotokronika Jana Tláskala - duben 2022 

  Fotokronika Jana Tláskala - březen 2022 

  Fotokronika Jana Tláskala - únor 2022 

  Fotokronika Jana Tláskala - leden 2022 

     

  Fotokronika Jana Tláskala - prosinec 2021 

  Fotokronika Jana Tláskala - listopad 2021 

  Fotokronika Jana Tláskala - říjen 2021

  Fotokronika Jana Tláskala - září 2021 

  Fotokronika Jana Tláskala - srpen 2021 

  Fotokronika Jana Tláskala - červenec 2021 

  Fotokronika Jana Tláskala - červen 2021 

  Fotokronika Jana Tláskala - květen 2021 

  Fotokronika Jana Tláskala - duben 2021 

  Fotokronika Jana Tláskala - březen 2021 

  Fotokronika Jana Tláskala - únor 2021 

  Fotokronika Jana Tláskala - leden 2021 

   

  Fotokronika Jana Tláskala - prosinec 2020 

  Fotokronika Jana Tláskala - listopad 2020 

  Fotokronika Jana Tláskala - říjen 2020 

  Fotokronika Jana Tláskala - září 2020 

  Fotokronika Jana Tláskala - srpen 2020 

  Fotokronika Jana Tláskala - červenec 2020 

  Fotokronika Jana Tláskala - červen 2020 

  Fotokronika Jana Tláskala - květen 2020 

  Fotokronika Jana Tláskala - duben 2020 

  Fotokronika Jana Tláskala - březen 2020  

  Fotokronika Jana Tláskala - únor 2020 

  Fotokronika Jana Tláskala - leden 2020 

   

  Fotokronika Jana Tláskala - prosinec 2019 

  Fotokronika Jana Tláskala - listopad 2019 

  Fotokronika Jana Tláskala - říjen 2019

  Fotokronika Jana Tláskala - září 2019 

  Fotokronika Jana Tláskala - srpen 2019 

  Fotokronika Jana Tláskala - červenec 2019 

  Fotokronika Jana Tláskala - červen 2019 

  Fotokronika Jana Tláskala - květen 2019 

  Fotokronika Jana Tláskala - duben 2019 

  Fotokronika Jana Tláskala - březen 2019 

  Fotokronika Jana Tláskala - únor 2019 

  Fotokronika Jana Tláskala - leden 2019

   

  Fotokronika Jana Tláskala - prosinec 2018 

  Fotokronika Jana Tláskala - listopad 2018 

  Fotokronika Jana Tláskala - říjen 2018 

  Fotokronika Jana Tláskala - září 2018 

  Fotokronika Jana Tláskala - srpen 2018 

  Fotokronika Jana Tláskala - červenec 2018 

  Fotokronika Jana Tláskala - červen 2018 

  Fotokronika Jana Tláskala - květen 2018 

  Fotokronika Jana Tláskala - duben 2018  

  Fotokronika Jana Tláskala - březen 2018 

  Fotokronika Jana Tláskala - únor 2018 

  Fotokronika Jana Tláskala - leden 2018

    

  Fotokronika Jana Tláskala - prosinec 2017 

  Fotokronika Jana Tláskala - listopad 2017 

  Fotokronika Jana Tláskala - říjen 2017 

  Fotokronika Jana Tláskala - září 2017 

  Fotokronika Jana Tláskala - srpen 2017 

  Fotokronika Jana Tláskala - červenec 2017 

  Fotokronika Jana Tláskala - červen 2017

  Fotokronika Jana Tláskala - květen 2017 

  Fotokronika Jana Tláskala - duben 2017 

  Fotokronika Jana Tláskala - březen 2017 

  Fotokronika Jana Tláskala - únor 2017 

  Fotokronika Jana Tláskala - leden 2017 

   

  Fotokronika Jana Tláskala - prosinec 2016 

  Fotokronika Jana Tláskala - listopad 2016 

  Fotokronika Jana Tláskala - říjen 2016 

  Fotokronika Jana Tláskala - září 2016 

  Fotokronika Jana Tláskala - srpen 2016

  Fotokronika Jana Tláskala - červenec 2016 

  Fotokronika Jana Tláskala - červen 2016 

  Fotokronika Jana Tláskala - květen 2016

  Fotokronika Jana Tláskala - duben 2016 

  Fotokronika Jana Tláskala - březen 2016 

  Fotokronika Jana Tláskala - únor 2016 

  Fotokronika Jana Tláskala - leden 2016 

   

  Fotokronika Jana Tláskala - prosinec 2015 

  Fotokronika Jana Tláskala - listopad 2015 

  Fotokronika Jana Tláskala - říjen 2015 

  Fotokronika Jana Tláskala - září 2015 

  Fotokronika Jana Tláskala - srpen 2015 

  Fotokronika Jana Tláskala - červenec 2015 

  Fotokronika Jana Tláskala - červen 2015 

  Fotokronika Jana Tláskala - květen 2015

  Fotokronika Jana Tláskala - duben 2015 

  Fotokronika Jana Tláskala - březen 2015

  Fotokronika Jana Tláskala - únor 2015

  Fotokronika Jana Tláskala - leden 2015

   

   

  Fotokronika Jana Tláskala - prosinec 2014 

  Fotokronika Jana Tláskala - listopad 2014 

  Fotokronika Jana Tláskala - říjen 2014 

  Fotokronika Jana Tláskala - září 2014 

  Fotokronika Jana Tláskala - srpen 2014

  Fotokronika Jana Tláskala - červenec 2014

  Fotokronika Jana Tláskala - červen 2014 

  Fotokronika Jana Tláskala - květen 2014  

  Fotokronika Jana Tláskala - duben 2014  

  Fotokronika Jana Tláskala - březen 2014  

  Fotokronika Jana Tláskala - únor 2014 

  Fotokronika Jana Tláskala - leden 2014

   

  Fotokronika Jana Tláskala - prosinec 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - listopad 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - říjen 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - září 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - srpen 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - červenec 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - červen 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - květen 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - duben 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - březen 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - únor 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - leden 2013

   

  Fotokronika Jana Tláskala - prosinec 2012

  Fotokronika Jana Tláskala - listopad 2012

  Fotokronika Jana Tláskala - říjen 2012

  Fotokronika Jana Tláskala - září 2012 

  Fotokronika Jana Tláskala - srpen 2012 

  Fotokronika Jana Tláskala - červenec 2012 

  Fotokronika Jana Tláskala - červen 2012 

  Fotokronika Jana Tláskala - květen 2012 

  Fotokronika Jana Tláskala - duben 2012 

  Fotokronika Jana Tláskala - březen 2012 

  Fotokronika Jana Tláskala - unor 2012 

  Fotokronika Jana Tláskala - leden 2012 

   

  Fotokronika Jana Tláskala - prosinec 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - listopad 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - říjen 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - září 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - srpen 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - červenec 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - červen 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - květen 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - duben 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - březen 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - únor 2011 

   

   

  Sdílet

  Komentáře   

   
  #51 Barbora 2022-08-17 11:18
  Krásnou středu 8) Liberec zdraví Vimperk. Až dnes jsme našli chvilku Vám sem napsat. Na dnešní odpoledne máme v plánu výlet dle Vašich rad na Třístoličník. :lol: Doufáme, že to za světla stihneme, nebo že narazíme na dalšího super místňáka, jako na Boubíně. :D Kdybyste potřeboval v Liberci nocleh, stačí napsat na mamky číslo. ;-)
  Citovat
   
   
  #50 Jitka Jiskrová 2022-06-25 19:26
  Šli jsme spolu z Boubína, já měla kokra (psa), vy jste mi dal nádherný výklad až ke Kubovo Huti a ty výhledy na Šumavu no to bylo fantastické. Vaše stránky jsou úžasné a tady na Plzni-severu jsem dala email na vaše stránky už několika lidem, když jsem vyprávěla, tak je to velice zajímalo jako mě. Ještě jednou děkuji a vaše stránky sleduji. Tak třeba někdy zase na Boubíně. Děkuji Jitka Jiskrová.
  Citovat
   
   
  #49 Jan Tláskal 2022-06-09 08:07
  Zdravím Vás, milé dívky, a gratuluji k tomu, že se Vám podařilo stihnout další návštěvu boubínské rozhledny ještě před jejím brzkým dočasným uzavřením :-) .
  Citovat
   
   
  #48 Tým Benzina 2022-06-03 15:54
  Dobrý den,pane Jendo
  Citovat
   
   
  #47 Čejkovi 2020-12-04 15:50
  Minulý týden jsme přijeli na Šumavu za sluncem (většina Česka a Čechů byla pod nízkou oblačností) - a za výhledem na Alpy. Slunce i Alp jsme si za tři dny užili vrchovatě.
  Jako bonus jsme se na boubínské rozhledně setkali před východem slunce se dvěma neuvěřitelnými lidmi. Zarytě hleděli do fotoaparátů a jen nadšeně komentovali přírodní výjevy kolem východu slunce.
  Jeden dorazil od Prahy za inverzí a druhý, který zasvěceně hodnotil meteorologické děje i horstva, byl pan Jan Tláskal z Vimperka, jak jsme zjistili doma na internetu.
  Setkání s panem Tláskalem byl výjimečný zážitek - takových „kouzelných bláznů“ jsme na cestách potkali jen pár, a to je nám 75. Po příjezdu domů jsme se stali závislými na jeho každodenních obrázcích a zasvěcených, vtipných i poetických komentářích.

  Manželé Čejkovi z Hradce Králové
  Citovat
   
   
  #46 Pavel Strnad 2020-11-26 15:14
  Milý pane Tláskale, viděli jsme se ve středu na rozhledně a dozvěděl jsem se od Vás neskutečnou spoustu fascinujících věcí o počasí meteorologii, alpských vrcholech atd. Projel jsem Vaši galerii a to je prostě BOMBA. Klobouk dolů za stovky úžasných fotek jednoznačně nejlepších které jsem ze Šumavy kdy viděl, navíc doplněných krásnými komentáři. Jako inverzního fanatika mě překvapila ta neuvěřitelná rozmanitost nízkých oblaků a mlh i jejich výšky, struktury, umístění, které jste za roky na Boubíně nastřádal. Nevěděl jsem, že je v tom až taková neuvěřitelná variabilita, opravdu každý den přináší nové, neopakovatelné poklady a nikdy se to nemůže omrzet. Závidím Vám ty spousty dechberoucích fotek a možnost být na těchto místech tak často. Na Boubíně se myslím, ještě někdy potkáme. Moc mě mrzí, že jsem tam nejel už v úterý protože dle Vašich fotek to byly neskutečné mlžné peřiny přes prakticky každé údolí, myslím že něco takového bylo i pro Vás ´´matadora´´ dost vyjímečné. Jak jsme se bavili chtěl bych se Vás zeptat na 2 alpské vrcholy ale k tomu bych asi potřeboval Váš e-mail, když si uděláte čas mi napsat budu rád (můj je v hlavičce). Mějte se hezky a ať Vás vaše krásná záliba dál těší. Moc rád jsem Vás poznal. Pavel Strnad
  Citovat
   
   
  #45 Klára Štangelová 2020-11-23 19:19
  Dobrý večer, pane Tláskale,
  chtěla bych Vám poděkovat za včerejší výklad o horách a mracích- potkali jsme se na Boubíně při západu slunce. Máte opravdu krásné fotky, těším se, až přidáte ty ze včera a ze zítřejšího východu slunce, o kterém jste nám povídal. Bohužel se na Boubíně zítra nepotkáme, ale doufám, že se shledáme někdy jindy při procházení krásami Šumavy.
  Mějte se hezky.
  S pozdravem, Klára Štangelová
  Citovat
   
   
  #44 Petr Ulman 2019-08-04 10:35
  Dobrý den. Právě spolu mluvíme na rozhledně a dáváte nám výborné info. Díky za poslání fotky naši zlínské skupinky.
  Citovat
   
   
  #43 Carsten Fastner 2019-04-28 09:14
  Važený pane Tláskale, velice Vám děkuji za fotografickou odpověď! Tyto obrázky jsou nejen velmi zajímavé, ale také moc krásné. Jaký je to úžasný svět na Šumavě!
  S pozdravem, Carsten Fastner
  Citovat
   
   
  #42 J. Tláskal 2019-04-22 19:01
  Vážený pane Fastnere, jsem velmi potěšen Vaším komentářem, za nějž Vám děkuji. Do okolí Borových Lad i Nového Světa z Boubína vidět je, ale správně jste odhadl, že okolní lesy jsou do té míry vzrostlé, že ze samotných obcí jako takových prakticky nevidíme nic. Z rozhledny lze pouze odhadnout, kde se nacházejí. V rámci příštího výstupu na Vás budu pamatovat snímkem uvedené lokality, abyste vše aspoň touto cestou viděl sám. S pozdravem JT
  Citovat