vimperk,jižní čechy,regionální zpravodajství,šumava

vimperk,jižní čechy,regionální zpravodajství,šumava

hyundaiama banner

jamra12

calypso


teplo

emigifjednota-animacesova
uvnitř polední menu vimperských restaurací

galerie                                                                

 

Pátek 18. květen 2012
NOVÉ : Interaktivní teplotní mapa
.EU - Vimpersko
Pátek 29. říjen 2010 23:00

teplomerNovinka na našem webu: aktuální teploty z celého Vimperska a většiny Šumavy.

 Úzká spolupráce s amatérským meteorologem a majitelem webových stránek www.pocasí-volary.cz Ivošem Rolčíkem z Volar přináší ovoce. Ode dnešního dne máte možnost sledovat nejen aktuální teplotu ve Vimperku zaznamenávanou naší meteostanicí, ale i přehlednou mapu teplot z Vimperska a prachatické části Šumavy. Dozvíte se tak na jednom místě aktuální teploty z Vimperka, Churáňova, Horské Kvildy, Kubovy Hutě, Hliniště, Volar, Zbytin a navíc z přeshraničního Spiegelau. Teplotní mapa se nachází pod záložkou Počasí v horní liště. Spolupráce s Ivošem Rolčíkem tímto krokem rozhodně nekončí, díky jeho ochotě plánujeme další překvapení - rozhodně se bude nač těšit.

 

Současně přinášíme s Ivošem Rolčíkem rozhovor

ivoMůžete se nám úvodem trošku představit?
Jmenuji se Ivo Rolčík, jsem ženatý, mám dva syny, bydlím již 10 let ve Volarech. Pracuji jako zdravotnický záchranář ve Volarech a v Prachaticích. Mými největšími koníčky jsou meteorologie, fotografování, sport a samozřejmě rodina, která je na prvním místě.

Jak dlouho se zajímáte o počasí?
K pozorování počasí jsem se dostal již na základní škole v roce 1990, kdy jsme dostali domácí úkol, týden pozorovat a zapisovat teplotu a meteorologické jevy. Od roku 1993 jsem začal měřit pro ČHMÚ se svým otcem v Černé v Pošumaví. Když se naskytla možnost se ke koníčku vrátit, neváhal jsem a v roce 2007 jsem si pořídil vlastní meteostanici.

Kde provádíte měření a jak to časově zvládáte?

Měřím ve Volarech nedaleko středu města na prostranství vedle bytového domu. Mou snahou je měřit co nejpřesněji, to znamená mít kvalitní přístroje a mít je umístěné tak, aby naměřené údaje odpovídaly co nejvíce standardům ČHMÚ.

Co to znamená? Můžete to upřesnit?

Například teplota vzduchu se musí měřit ve výšce 2 metry nad zemí v radiačním štítu, aby čidlo nebylo ovlivněno slunečními paprsky, měření se musí provádět na travnatém povrchu v určité vzdálenosti od budov. Přísná kritéria jsou i na ostatní měřené veličiny.
Ještě se vrátím k předchozí otázce, meteostanice všechny údaje měří a zaznamenává zcela automaticky v určitých intervalech, ukládá je na webové stránky, takže já mohu být i mimo domov a vše funguje bez mé přítomnosti, takže časově mě to nijak neomezuje.

Jak Vás napadlo mít webové stránky a kdo Vám je tvořil?

Chtěl jsem se s naměřenými údaji z mé meteostanice podělit s ostatními a webové stránky mi přišly jako nejlepší způsob prezentace dat. Stránky jsem si tvořil sám, nechtěl jsem prezentovat jen samotné Volary, ale protože na internetu chyběly komplexnější údaje o šumavském počasí, tak jsem postupně stránky rozšiřoval o aktuální údaje dalších šumavských stanic.
Již více jak rok mi se zkvalitněním stránek pomáhá kamarád, amatérský meteorolog Filip Musiol z Velhartic na Klatovsku, který vlastní také meteostanici a významnou měrou se podílí na prezentaci naměřených dat a na designu stránek. Tímto bych mu chtěl moc poděkovat.

Můžete nám na závěr připomenout adresu Vašich internetových stránek?
Samozřejmě, adresa je www.pocasi-volary.cz

Díky moc za rozhovor

Aktualizováno Úterý 02. listopad 2010 21:05
 

Noví občánci

17.5. Jiří Lukele, Dolany
11.5. Kristýna Kotlárová, Vimperk
7.5. Valérie Bělohubá, Bošice
8.5. Elena Kalousová, Vimperk

V pátek se spouští registrační systém na splouvání Vltavy


V pátek 27. dubna v 9 hodin začíná registrace lodí na splouvání Teplé Vltavy. Kvůli ochraně přírody může na Vltavu vyrazit méně vodáků, povinností bude i doprovod vyškoleného průvodce.


Pátek sedmadvacátého dubna v devět hodin ráno bude oficiálně spuštěný registrační systém pro splouvání Teplé Vltavy.
Podobu a nový systém splouvání pro rok 2012 upravuje Návštěvní řád Národního parku Šumava. Součástí tohoto návštěvního řádu je také definice režimu splouvání na vodních tocích Vydra, Otava a Vltava. Jeden z úseků na Vltavě, který začíná na Soumarském mostě a končí u mostu na Pěkné, mohou při stavu vody mezi 50 - 61 cm splouvat pouze předem registrovaná plavidla.

Ti co se zaregistrují, si budou muset připlatit, navíc s nimi musí vyrazit vyškolený průvodce, což má výrazný vliv i na cenu, kterou budou vodáci muset za splouvání zaplatit.
Počet lodí, které budou smět na Vltavu vyrazit, bude o více než polovinu menší, než tomu bylo loni. V roce 2010 mohlo po Vltavě splouvat 81 lodí, v rámci útlumového režimu v toce 2011 už mohlo na Vltavu vyrazit jen  63 lodí, letos to bude pouze  28 lodí,“ popisuje Zdenka Lelková, manažer pro regionální vztahy Správy NP Šumava.
Snižování počtu lodí i povinnou asistenci průvodců přímo nařizuje naturové posouzení, který v tomto případě hodnotí vliv vodní turistiky na chráněné druhy živočichů a rostlin žijících na Vltavě.

Nařízené počty lodí platí v případech, že se hladina na Vltavě vystoupá do výšky mezi 50 a 61 centimetry. Na vodu tak mohou každý den pouze čtyři skupiny po sedmi lodích. S každou musí podle pravidel ochrany přírody a naturového posudku vyrazit průvodce. Registrační poplatek byl stanoven na částku 300 korun za jednu kanoi a 150 korun za kajak. Loni každý vodák platil sto korun a děti polovic. „Vyšší taxu jsme letos museli nasadit kvůli nutnosti mít vyškoleného průvodce,“ říká Zdenka Lelková. Při výšce nad 61 centimetrů žádné limity co do počtu lodí nejsou. Samozřejmě zůstává registrace placených plavidel. Průvodce si v tomto případě mohou vodáci objednat dobrovolně a zdarma,“ uvádí Zdenka Lelková. Když hladina klesne pod 50 centimetrů, splouvat je zakázáno.

Nástupní místo na Vltavu je v květnu v provozu o víkendech a státních svátcích. Od června je to každý den - od 8 do 12 hodin. Registrovaný může zrušit registraci až 1 týden před zamluveným termínem, své peníze dostane samozřejmě zpátky. „Každé registrované plavidlo obdrží v nástupním místě Soumarský Most registrační známku, kterou nalepí na viditelné místo v přední části plavidla,“ upozorňuje Josef Štemberk, projektový manažer Správy Národního parku Šumava.
Registrace se provádí buď prostřednictvím internetového registračního systému, který bude na stránkách www.npsumava.cz spuštěn v pátek 25. dubna v 9 hodin ráno, nebo v povolené době splouvání přímo v nástupním místě Soumarský Most. „Samozřejmě jen v případech, kdy budou ještě volná místa,“ doplňuje Štemberk.





Na ostatních tocích národního parku není podle návštěvního řádu splouvání povoleno.

Pro toky v CHKO platí běžná vodácká pravidla.

Aktuální informace o splouvání podává:

Vltava

Informační středisko Svinná Lada - tel. 388 434 180
(pro úsek Borová Lada - Lenora)

Vltava

Informační středisko Stožec - tel. 388 335 014
(pro úsek Lenora - Nová Pec)

Otava

Informační středisko Rokyta - tel. 376 599 009, 731 530 437
(pro úsek Čeňkova Pila - Rejštejn)

Vydra

Informační středisko Rokyta - tel. 376 599 009, 731 530 437

 

Návštěvní řád je obecně závazným právním předpisem stanovujícím podmínky pro turistické, sportovní a rekreační aktivity osob na území Národního parku Šumava. Je vydávaný zejména za účelem ochrany národního parku před možnými rušivými vlivy turistických, sportovních a rekreačních činností. Vztahuje se na všechny osoby, které se na území národního parku zdržují nebo tu vykonávají nějakou činnost.

 

 

Ve Vimperku dne 26.dubna 2012

 

 

 

 

Pavel Pechoušek

tiskový mluvčí

Správa NP a CHKO Šumava

1. máje 260

385 01 VIMPERK

tel.: +420 388 450 213

mobil: +420 731 530 509

e-mail: pavel.pechousek@npsumava.cz

www.npsumava.cz

 

 

historie