Šumava |  Sušice |  Čkyně |  Prachatice |  Kvildsko |  Vimperk |  Volary Webkamery:  Šumava |  HumlNET |  ČHMÚ Počasí |  Ubytování Šumava Vyhledávání
 • Vimperk - Fotokronika Jana Tláskala - květen 2018

  Vimperk - Fotokronika Jana Tláskala - květen 2018   

   

   

  Vimperk a Šumava v proměnách, náladách, detailech a občas i překvapeních ... tím vším je fotokronika Jana Tláskala  http://obec.sumava.eu/index.php/sumava/131-fotografove/3563-jan-tlaskal    

   

   

  22. května:

  Zatím nic nenasvědčuje tomu, že předposlední májové úterý by opět mělo dát prostor bouřkám. Ale oblačnost, která tuto předpověď případně potvrdí, může být dílem okamžiku - tedy vyčkávejme příštího dění na obloze a zatím si povšimněme, ...

  ... že náš majestátní Boubín z určitých stran vzbouzí opticky dojem, jako by rozhledna - zde dobře patrná vlevo mezi špičkami smrků - nebyla jeho nejvyšším bodem.

  Odpoledne dalo na otázky stran deště a bouřek jasnou odpověď: nad Vimperkem jedinkrát zahřmělo a lehce sprchlo. Oblaka však napovídají, že není vyloučeno ani další pokračování.  

   

  21. května:

  Daněk je tvor od přírody pochopitelně plachý, ... 

  ... ale jak se ukazuje, současně i zvědavý, neboť z bezpečné vzdálenosti druhého konce ohrady si chovné stádo soustředěně prohlíželo neznámého tvora, snažícího se za plotem o nějaký ten úlovek teleobjektivem :-) .  

   

  20. května:

  Včerejší srážky a bouřky Šumavu skutečně povětšinou nezasáhly, ... 

  ... přinejmenším rozhodně ne v objemu, jaký se dle meteorologických záznamů týkal třeba Vysočiny nebo Moravy.  

  Celkově však stále obecně zaznamenáváme ochlazení, které dnešního večera na Boubíně násobil i východní vítr o rychlosti 8,2 m/s (29,5 km/h). Za sebou, jak naznačuje předchozí snímek, zanechával obzor ponořený do oparu, ...

  ... ale ve směru svého působení opět odkryl báječně viditelnou Přimdu ... 

  ... a o něco méně zřetelný Slavkovský les. 

  Krušné hory již vyžadovaly silněji napnout zrak, ale k rozeznání byly též. Přesně před měsícem tu zazněla úvaha, jak by se mohl duben jmenovat po indiánském způsobu (http://vimperk.eu/index.php/vimperk/13756) ... i teď v květnu se rýsuje podobné pomyšlení, jehož výsledkem je "Měsíc daleké dohlednosti". 

   

  19. května:

  V krátké době má opět zabouřit a sprchnout ... jestli se však tyto meteorologické předopědi týkají též Šumavy, je ve hvězdách.  

   

  18. května:

  Deštivé počasí načas ustoupilo krásnému slunečnu, což jistě ocenili zejména studenti vimperského gymnázia, pořádající dnes svou tradiční jarní slavnost - majáles. Více o něm zde: http://www.vimperk.eu/index.php/vimperk/102-zpravy/13827-majales-2018 

   

  17. května:

  Kromě známých, bohatě zdobených šumavských včelínů, jaké reprezentuje třeba krušlovský, najdeme v takřka nenápadných lesních zákoutích i jiné, ...

  ... jejichž půvab je s ohledem na tajemnost daného místa možná právě tím větší.

   

  16. května:

  Již druhým dnem si Boubín po delší době zase nasazuje své typické čepice. V návaznosti na déšť jsou určitě vítány, omezený či zcela chybějící rozhled lze za dané situace v zájmu potřebné vláhy oželet. 

   

  15. května:

  Skutečně nám zapršelo, jenomže takových dní a večerů by bylo Šumavě zapotřebí mnohem více ... k jiným končinám naší vlasti je příroda v daném ohledu zjevně štědřejší.

   

  14. května:

  Vody je stále málo, ale je přislíbena další nadílka z oblak ... tedy uvidíme. 

   

  13. května:

  Včera vzpomínané srážky s bouřkami ještě téhož večera utichly, ale protože Vimperka se prakticky nedotkly (resp. dotlkly jen velmi zanedbatelně), vzbudily zvědavost, co zanechaly jinde. Již samotná cesta vzhůru na Boubín před čtvrtou ranní prozrazovala, že v těch končinách musel proběhnout poctivý lijavec, ostatně ještě před vlastním výstupem bylo nutno na úseku mezi Korkusovkou a Arnoštkou projet poměrně hustou mlhou. Nu a první pohledy z věže směrem do vnitrozemí ...  

  ... či k Bobíku ... 

  ... jasně dokumentují, kterak se tu doslova vařila čerstvá inverzní hladina. 

  Jižní strana vyhlížela o poznání volněji, ... 

  ... ale ani jí se nevyhnuly pravidelné mlžné přívaly, o něž se rychlostí 8,9 m/s (32 km/h) svědomitě staral východní vítr. 

  Tím pádem nebylo vyloučeno, ... 

  ... že rozhledna se znenadání může na delší dobu ocitnout v neprůhledném, tolikrát již zde zažitém sevření, ... 

  ... jež by krom jiného též znemožnilo přivítat sluníčko.  

  Obava se naštěstí nenaplnila, ... 

  ... sluníčko se v čase 05:18 objevilo ... 

  ... a v brzké podobě plnohodnotného kotouče ...

  ... majestátně stoupalo obzorovým pásem vzhůru. 

  Přece jen však postupně nadešly okamžiky, v nichž se blýsklo nejednou krásnou korónou (kterýžto ohybový jev tu byl shodou okolností k vidění taktéž na den přesně před rokem - viz http://vimperk.eu/index.php/vimperk/12241), ... 

  ... stejně jako jiné, které je zcela skryly. 

  To vše se dělo za celkem přijatelné teploty, jež v dané situaci určitě nepřekvapovala. Optikou druhého z ledových mužů by ji dokonce bylo možno považovat za vysokou. Zato však nebylo možno přehlédnout všudypřítomnou vlhkost, usazující se na všem, co jí přišlo do cesty.  

  Střídavě houstnoucí a zase řídnoucí, větrem hnaná i trhaná mlha pochopitelně okamžitě vyvolala pomyšlení na možnost tvorby slunečních gloriol - první náznaky se již objevily, ... 

  ... ovšem výše popsané proměny nutné promítací plochy ... 

  ... činily celou záležitost velice napínavou a nutící k maximální pozornosti. 

  Nakonec přece nastala ideální chvíle, kdy sluníčku nestálo nic v cestě ...  

  ... a protilehlá strana byla náležitě připravena. Květnová gloriola se zaskvěla v plné parádě. 

  Zpáteční cesta vedla zprvu přetrvávající jemnou mlhou, která se s ubývající nadmořskou výškou stále více vytrácela, ale pohledem do Herwartova průseku bylo možno zjistit, že v nižších partiích si vinou její podstatně hustší a vytrvalejší varianty leckde na vítězné nedělní sluníčko ještě nějakou chvilku počkají. 

   

  12. května:

  I přes téměř zlověstně vyhlížející temnou oblačnost vyšel Vimperk z hlediska pořádného vydatného deště opět téměř naprázdno. Chvilku sice jemně zapršelo, ale současně bylo jisté, že v jiných lokalitách byla nebeská vláha výrazně štědřejší - leckde možná mohli hovořit přímo o průtrži mračen, ba i slušné bouřce. V našem městě na nějakou takovou zatím můžeme leda vzpomínat - třeba z 29. srpna zde: http://vimperk.eu/index.php/vimperk/10742.

  Potěšila tedy aspoň duha, a to dokonce dvojitá. 

   

  11. května:

  Po včerejší bouřce a symbolickém dešti vládne krajině po celém obzoru poměrně hustý opar, nad nímž však tu a tam lze vystopovat výraznější oblačné útvary, které by ryze teoreticky mohly postupně doznat charakteristické proměny v kovadlinu. Ale nejspíš zůstane jen u teorie.  

  Na všech světových stranách převažuje oblačnost zcela jiných tvarů ... 

  ... a nasunula se už i nad onen stále mírumilovnější potenciální cumulonimbus. 

  Nacházíme se totiž v předvečer prvního z ledových mužů - avšak právě ten letošní by měl namísto obvyklého ochlazení přinést odpoledne další vlnu bouřek, možná podobných těm včerejším. Vítr momentálně dosahuje rychlosti všehovšudy 5,2 m/s (18,7 km/h) ... 

  ... a zdá se, že vinou stále temnějšího obzoru sluníčko, ač stále ještě dosti vysoko na obloze, už vyslovilo svůj závěrečný pozdrav. 

  Ale není tomu tak, ...

  ... přece jen nám ještě bude mít co říci, ... 

  ... nežli se pro dnešek definitivně schová. 

  Sotva tak učinilo, začínají se zvýrazňovat další zajímavá mračna. Ani ta však už ničeho nezmění ... 

  ... na poklidném průběhu blížící se jedenácté májové noci. 

   

  10. května:

  Zatímco se možná pozvolna schyluje k nějaké odpolední bouřce (mimochodem opět meteorology očekávané), stojí za to připomenout si, že loni touto dobou se ještě dokázaly přihlásit mrazíky a sněhové přeháňky. 

  Ve večerních hodinách už máme za sebou celou sérii drobných bouřek, odehrávajících se jen vysoko v oblacích, jejichž svrchní a spodní strany byly opačně elektricky nabité. Ani jeden z blesků nebyl zdola k zahlédnutí, žádný nesjel do země. Vítanější záležitostí se v každém případě stal deštík, opět však jen z těch, které všehovšudy lehce smočily prach. 

  Zdálo by se, že bouřkovému dění ještě není konec ... ale jen kdesi severněji od Šumavy, nad níž, zdá se, pro dnešek dohřmělo.

   

  9. května:

  Zdánlivě čistá obloha jen klame - první náznaky mráčků brzy zbohatnou ... 

  ... a pak uvidíme, dojde-li i na vodní posilu shůry. 

   

  8. května:

  Srážkové aktivity nás nakonec překvapily oproti předpovědím dříve. V průběhu večerní cesty na Boubín dvakrát od jihovýchodu slabě zahřmělo, do té chvíle prosluněná modrá obloha potemněla a první dešťové kapky na sebe nedaly dlouho čekat. Pršelo jemně, ale vytrvale po dobu necelých dvaceti minut, během nichž kolem rozhledny dokonce poletovaly chuchvalce mlhy. 

  Svou velikostí hrozily uzavřít téměř celý výhled, ale nakonec je vítr rozehnal a celý prostor vyčistil.

  Ukázalo se tak, že mnohé oblasti - zde například zrovna Vimpersko - na svůj příděl vláhy teprve čekají.

  Další vývoj situace již není zapotřebí podrobněji komentovat ...

   

   

   

   

   

  Naměřená teplota se po celou dobu nezměnila, což ovšem nelze říci o síle větru. Ta zprvu dosahovala v nárazech jen 4,4 m/s (15,8 km/h), ale sotva zapadlo sluníčko, rázem se více než zdvojnásobila.

  Od tohoto okamžiku už dramaticky vyhlížející oblohu očekávalo jen postupné vyjasňování ...

   

  ... spolu s celou sérií fantastických barevných proměn. 

   

   

   

   

   

   

   

  Došlo i na působivé krepuskulární paprsky. 

  Tímto momentem začal, jak již bylo uvedeno výše, výrazně sílit stále východní vítr, a dosáhl tak konkrétně na maximum 9,8 m/s (35,3 km/h).

   

  Po mokrém a temně oblačném přivítání dospěl celý vývoj dnešního boubínského večera k ohnivému rozloučení, jež nasvědčuje  tomu, že i zítřek by mohl přinejmenším chvilkově ulevit zahrádkářům od ručního zalévání, nepřidá-li navíc nějaká další hromování. 

    

  7. května:

  Krásné dny plné sluníčka, chladné noci ... a na Boubíně výrazně větrno - tak lze charakterizovat aktuální počasí. Dnešní vítr, tentokrát východní, dosáhl večer na rovných 8 m/s (28,8 km/h) ... 

  ... a za celkem příjemné, třebaže stále mírně klesající teploty opět zajistil dalekou dohlednost. 

  Nerovnala se sice vynikající týden staré z posledního dubnového dne - viz http://vimperk.eu/index.php/vimperk/13756, ale v každém případě opět nabídla k vidění Slavkovský les.

  Velký Javor s bližším Poledníkem zajisté není ničím neobvyklým. Musela by přijít mlha, aby nebyl spatřen, ale tentokrát potěšil nejen vlastní brilantní ostrostí, nýbrž také prokreslením siluet okolních krajinných partií. 

  Přimda je pozorovacímu stanovišti o dvaatřicet kilometrů vzdušnou čarou blíže nežli výše vzpomenutý Slavkovský les - a skutečně je to v daném srovnání na četnosti jejího spatření znát.  

  Nejúžasnější skutečnost však opět představovaly známé siluety Krušných hor, byť k nim už bylo nutno řádně napnout zrak, aby člověk mohl pozdravit daleký Klínovec. Nicméně ani hrad Rabí, třebaže o téměř stotřiatřicet kilometrů blíže, tu nebývá zrovna každodenní samozřejmostí.  

  Na druhou půli týdne je opět slibováno deštivo, ba ani na bouřky předpovědi nezapomínají, ale zatím se zdá, že i zítřejší počasí se bude přinejmenším z valné většiny dne podobat dnešnímu.  

   

  6. května:

  Za slunečného počasí, jakým nás obdařila třeba zrovna první květnová neděle, stojí za to navštívit zajímavý přírodní útvar zvaný Klostermannovy skály. 

  Jedná se o tzv. mrazový srub a jeho vznik časově přináleží závěru doby ledové, v němž Šumava prodělala poslední významnou změnu svého povrchu. 

  Tehdy dokázala voda zatékající do skalních - v našem případě rulových - puklin vlivem extrémně silného mrazu odlamovat celé obrovské bloky, které, odděleny od tím pádem vzniklé strmé skalní hradby a následně rozlámány na menší balvany, vytvářely kamenná moře. Právě takovým způsobem se příroda postarala i o vznik Klostermannových skal, nacházejících se mezi Churáňovem a Popelní horou.

  A protože máme květen, vše tu skutečně dělá čest názvu daného měsíce - třeba poměrně hojně zastoupené modříny, označované za stromy pozitivní energie. 

  Pozadu nezůstávají ani smrky. 

  Sestoupíme-li pak po kamenném moři (v porovnání s jinými lze říci miniaturním), ... 

  ... jak bylo řečeno, rozprostřeném před skalní hradbou, ... 

  ... neujdou nám ani kvetoucí borůvky. Nezničí-li je nějaký přízemní mrazík, jejich úroda by opět podobně jako loni mohla být bohatá. 

   

  5. května:

  Pohledem z Boubína se naplno rozkvetlé řepkové lány jeví jako barevné zpestření krajiny. Pohledem od nich však dnes bylo Boubín sotva vidět. 

   

  4. května:

  Obloha nad Boubínem se sice chmuří, ... 

  ... ale s vytouženými srážkami je po včerejší ochutnávce, jak se zdá, zase na nějaký čas konec. 

  Vody je přitom nahoře zjevně dostatek, jen se jí zkrátka nechce k nám dolů. 

  Svůj podíl na tom jistě má i vytrvalý vítr o síle 9,2 m/s (33,1 km/h), který nenechá putující mračna ani na chvilku zastavit. Aktuální teplota pak o nadcházejícím víkendu opět výrazně povyskočí, takže v celkovém výsledku buďme rádi aspoň za včerejškem dosaženou pylovou úlevu.  

   

  3. května:

  Konečně můžeme pochválit déšť, který nás ohledně svého příchodu napínal pouze jediný, totiž včerejší den, ...

  ... dokonale spláchl pyl ... 

  ... a ještě se současně postaral o báječné výtvarné zážitky. 

  Zůstává tak jedině otázkou, kolik bude mít v dalších, zejména letních dnech následovníků, neboť problémy vleklého nedostatku vody sám pochopitelně nevyřešil (aniž by to snad od něj bylo očekáváno). 

   

  2. května:

  Nepřipomínáme si tu poprvé, že básník z nejslavnějších již v prvé polovině předminulého století nazval máj lásky časem (navraťme se třeba o čtyři léta zpět: http://vimperk.eu/index.php/5113). Pokud však opustíme nadčasový svět poezie ve prospěch syrové reality, můžeme v souladu s médii onen krásný měsíc aktuálně prohlásit zatím spíše časem pylové kalamity. Alergici zákonitě bědují, včelaři se naopak mimořádně radují, ale všichni bez rozdílu už nejen z důvodu té žluté invaze svorně volají po spásné, shůry nadělené vláze. Meteorologové opět vstoupili do hry známou písničkou o hrozbě bouřek a přívalových dešťů. Někde se patrně i strefili, jen na Šumavě téměř tradičně nikoli.

  Ať se člověk rozhlédne z Boubína kterýmkoli směrem, s výjimkou poměrně krátkého úseku kdesi na severovýchodě nenachází ani stopy po oblačnosti, která by se mohla vyvinout v typicky bouřkovou. 

  Vzrůst teploty, v nižších partiích přesahující dvacetistupňovou hranici, by přitom vytouženému živlu rozhodně nahrával, jenomže i mírný jihovýchodní vítr o maximální nárazové rychlosti 6,3 m/s (22,7 km/h) ...

  ... si jen pohrává s oblačností, jež by ve vláze nakloněném případě měla naopak houstnout ...

  ... a tmavět. 

  Čekejme tedy trpělivě dál, však není všem dnům konec :-) . 

   

  1. května:

  Už dlouho se nestalo, aby prvního májového dne naplno kvetly šeříky - v uplynulých letech na sebe nejednou nechávaly čekat téměř i do poloviny měsíce. 

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Fotokronika Jana Tláskala - duben 2018  

  Fotokronika Jana Tláskala - březen 2018 

  Fotokronika Jana Tláskala - únor 2018 

  Fotokronika Jana Tláskala - leden 2018

    

  Fotokronika Jana Tláskala - prosinec 2017 

  Fotokronika Jana Tláskala - listopad 2017 

  Fotokronika Jana Tláskala - říjen 2017 

  Fotokronika Jana Tláskala - září 2017 

  Fotokronika Jana Tláskala - srpen 2017 

  Fotokronika Jana Tláskala - červenec 2017 

  Fotokronika Jana Tláskala - červen 2017

  Fotokronika Jana Tláskala - květen 2017 

  Fotokronika Jana Tláskala - duben 2017 

  Fotokronika Jana Tláskala - březen 2017 

  Fotokronika Jana Tláskala - únor 2017 

  Fotokronika Jana Tláskala - leden 2017 

   

  Fotokronika Jana Tláskala - prosinec 2016 

  Fotokronika Jana Tláskala - listopad 2016 

  Fotokronika Jana Tláskala - říjen 2016 

  Fotokronika Jana Tláskala - září 2016 

  Fotokronika Jana Tláskala - srpen 2016

  Fotokronika Jana Tláskala - červenec 2016 

  Fotokronika Jana Tláskala - červen 2016 

  Fotokronika Jana Tláskala - květen 2016

  Fotokronika Jana Tláskala - duben 2016 

  Fotokronika Jana Tláskala - březen 2016 

  Fotokronika Jana Tláskala - únor 2016 

  Fotokronika Jana Tláskala - leden 2016 

   

  Fotokronika Jana Tláskala - prosinec 2015 

  Fotokronika Jana Tláskala - listopad 2015 

  Fotokronika Jana Tláskala - říjen 2015 

  Fotokronika Jana Tláskala - září 2015 

  Fotokronika Jana Tláskala - srpen 2015 

  Fotokronika Jana Tláskala - červenec 2015 

  Fotokronika Jana Tláskala - červen 2015 

  Fotokronika Jana Tláskala - květen 2015

  Fotokronika Jana Tláskala - duben 2015 

  Fotokronika Jana Tláskala - březen 2015

  Fotokronika Jana Tláskala - únor 2015

  Fotokronika Jana Tláskala - leden 2015

   

   

  Fotokronika Jana Tláskala - prosinec 2014 

  Fotokronika Jana Tláskala - listopad 2014 

  Fotokronika Jana Tláskala - říjen 2014 

  Fotokronika Jana Tláskala - září 2014 

  Fotokronika Jana Tláskala - srpen 2014

  Fotokronika Jana Tláskala - červenec 2014

  Fotokronika Jana Tláskala - červen 2014 

  Fotokronika Jana Tláskala - květen 2014  

  Fotokronika Jana Tláskala - duben 2014  

  Fotokronika Jana Tláskala - březen 2014  

  Fotokronika Jana Tláskala - únor 2014 

  Fotokronika Jana Tláskala - leden 2014

   

  Fotokronika Jana Tláskala - prosinec 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - listopad 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - říjen 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - září 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - srpen 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - červenec 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - červen 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - květen 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - duben 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - březen 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - únor 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - leden 2013

   

  Fotokronika Jana Tláskala - prosinec 2012

  Fotokronika Jana Tláskala - listopad 2012

  Fotokronika Jana Tláskala - říjen 2012

  Fotokronika Jana Tláskala - září 2012 

  Fotokronika Jana Tláskala - srpen 2012 

  Fotokronika Jana Tláskala - červenec 2012 

  Fotokronika Jana Tláskala - červen 2012 

  Fotokronika Jana Tláskala - květen 2012 

  Fotokronika Jana Tláskala - duben 2012 

  Fotokronika Jana Tláskala - březen 2012 

  Fotokronika Jana Tláskala - unor 2012 

  Fotokronika Jana Tláskala - leden 2012 

   

  Fotokronika Jana Tláskala - prosinec 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - listopad 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - říjen 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - září 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - srpen 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - červenec 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - červen 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - květen 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - duben 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - březen 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - únor 2011 

   

   

  Sdílet

  Komentáře   

   
  #40 Pavla Hájková 2018-04-28 07:52
  Vážený pane Tláskale,
  děkuji za dokonalé fotografie a za povídání při výstupu na horu. Vaši energii a radost z Boubína odvážím do Volyně i do Liboce. Echo jsem také jednou zachytila v mlze v Polubném, ale zelené a modré odlesky Slunce, to je Váš jedinečný úlovek! Přeji Vám spousty dalších nečekaných šumavských zážitků a těším se na ně s Vámi.
  Pavla Hájková, zprostředkovate l banálních hypoték půjček a spoření u Wüstenrotu
  Citovat
   
   
  #39 Vladislav 2017-10-02 23:59
  Byli jsme tam v roce 1985, fantasie.
  Zoubci od Břeclavi
  Citovat
   
   
  #38 Cumbuch Mañana 2017-04-01 19:02
  Honzo jsi neúnavný ďábel, zase jsem koukal na tvůj březen, je to zas úžas co dokážeš navštívit, vidět, nafotit a zpracovat, zkrátka vybrat a udělat z toho tu nádheru. To by měla každý měsíc vycházet od tebe obrazová kniha. Další energii do tvého neúnavného těla a dobré světlo ti přeje
  Cumbuch Mañana.
  Citovat
   
   
  #37 Cumbuch Mañana 2017-02-19 18:15
  Honzo, tak jsem koukal na tvůj leden a zase jsem koukal. Jsi vytrvalý kouzelník, je to úžasné, zeména ty proměny Alp. Dobré světlo a Utz a wach. Cumbuch
  Citovat
   
   
  #36 jiří sedlecký 2017-01-04 19:51
  Dobrý den. Vážený pane Tláskale. Pořizujete krásné fotografie Šumavy, Alp
  a celé oblasti v dohlednosti z Boubína.
  Vaše fotografie jsou nádherné. Ukazují
  jak krásu krajiny tak i jedinečnost fotografování. Zachycení okamžiku místa
  fotoaparátem je neopakovatelné. Přeji v novém roce štěstí, zdraví a spoustu krásných fotografií, které potěší oči i
  duši magickým obrazem :lol: . S úctou Jiří Sedlecký
  Citovat
   
   
  #35 Cumbuch Mañana 2016-12-12 17:15
  Honzo, prošel jsem si zas ty tvoje krásné obrázky a pokochal se místy, kam se po té mé mrtvici už nepodívám. Je to neskutečná nádhera právě tak jako tvoje úsilí a výdrž, díky kterým se my ostatní můžeme tou nádherou kochat. Doufám, že se výstava ve Vimperku podařila a omlouvám se, že jsem se nemohl zúčastnit. Hodně sil a dobré světlo. Utz a wach, Cumbuch.
  Citovat
   
   
  #34 J. Tláskal 2016-07-05 11:37
  Děkuji za poklonu a z ryze praktického hlediska dodávám, že zmiňované fotografie by mohly, jste-li náležitě pojištěn pro případ takovýchto škod, posloužit též jako důkazní materiál pro jednání s pojišťovnou, která za těchto situací zpravidla v prvé řadě prověřuje, zda vůbec byla bouřka, resp. zda zasáhla předmětnou lokalitu :-) .
  Citovat
   
   
  #33 Miro 2016-07-02 10:32
  Je obdivuhodné,že ve stejný okamžik 2. června okolo poledního času někdo vyfotí přírobní blesk,který mi zničil PC /el.indukcí po svodu připojení k internetu/.Podl e doslechu,nebyl jsem sám,kdo měl podobné problémy.Všichn i okolo 150 metrů od úderu blesku.Podle fotografií zásah několika blesků do jednoho místa !! Velká poklona lovci beze zbraní. ;-)
  Citovat
   
   
  #32 Jan & Mg .Konzalovi 2016-02-21 18:56
  Děkujeme za procházku letošní zimní kronikou! To není kronika, to je galerie jedné z nejpůvabnějších částí šumavského kraje.Nebudete mít možnost některé záběry vydat jako pohlednice nebo není možnost některé fotografie koupit jako obrázky? Rádi bychom je poslali ještě dalším milovníkům obou stran Šumavy. Děkujeme za reply.J. a M.
  Citovat
   
   
  #31 J. Tláskal 2016-01-26 19:40
  Dobrý den i Vám, pane Červený, a současně velký dík nejen jménem mým, nýbrž jistě i všech dalších návštěvníků rozhledny za perfektně zprovozněné schody. V sobotu jsem byl velmi překvapen a současně jsem přemýšlel, kdo si tam dal tak poctivou a pečlivou práci. Děkuji rovněž za potěšující slova ohledně fotografií, v jejichž pořizování budu určitě rád pokračovat, dokud budou síly sloužit :-)
  Citovat