Šumava |  Sušice |  Čkyně |  Prachatice |  Kvildsko |  Vimperk |  Volary Webkamery:  Šumava |  HumlNET |  ČHMÚ Počasí |  Ubytování Šumava Vyhledávání
 • Vimperk - Fotokronika Jana Tláskala - červen 2016

  Vimperk - Fotokronika Jana Tláskala - červen 2016   

   

  Vimperk a Šumava v proměnách, náladách, detailech a občas i překvapeních ... tím vším je fotokronika Jana Tláskala  http://obec.sumava.eu/index.php/sumava/131-fotografove/3563-jan-tlaskal

   

   

  21.června:

  Již osmého června jsme si tu v souvislosti se zničeným barokním zámkem v Týnci připomněli také hrad a zámek Klenová. Dnes je k tomu důvod ještě pádnější, neboť přesně před třemi sty devadesáti pěti lety byl na Staroměstském náměstí v Praze jako jeden z vůdců protihabsburského stavovského povstání popraven pan Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic, šumavský rodák právě z Klenové. Na jeho rodný hrad se stále můžeme podívat prostřednictvím archivu ze dne 1. června 2014, proto se dnes pro změnu porozhlédněme též po jeho malebném okolí.

   

  20.června:

  Jedna z tradičně drsných šumavských pověstí - konkrétně "Krvavá zpověď" - nás zavádí do slavného poutního místa Kájova. Snad právě k těmto kostelním dveřím se podle ní dokutálela zkrvavená uťatá hlava v noci v hlubokém lese přepadeného a lupiči zabitého českokrumlovského mnicha, který sem putoval s těžkým hříchem k zpovědi.

  Hlava, jíž se dostalo zpovědi, i z lesa přinesené mnichovo tělo jsou prý pohřbeny kdesi na kájovském hřbitově, ale romantická pověst jistě není jediným lákadlem, pro něž stojí za to uvedené místo v podhůří Šumavy navštívit. 

   

  19.června:

  Obraz podalpské krajiny, jejíž spodní partie by ovšem byly klidně zaměnitelné i s dávnou Šumavou, zde plní roli prázdninové pozvánky do Muzea Šumavy v Kašperských Horách. Milovníci historie těchto našich krásných končin si tu přijdou jistě v mnoha ohledech na své. Zbývá dodat, že autorem obrazu je s největší pravděpodobností slavný český romantický krajinář Bedřich Havránek, mimo jiné žák Antonína Mánesa.  

   

  18.června:

  Mnohé z těchto stromů se ze svého mládí dnes spíše rozpomenou na ostnaté dráty železné opony nežli na to, že ještě před ní stávala přesně v těchto místech řada domů, ...

  ... z jejichž oken bylo vidět až do nedalekého Rakouska. Při hranici klepával hamr a skutečnost, že jedni nazývali zaniklou obec Jasánky, kdežto druzí Asang, nebyla překážkou dobrým mezilidským vztahům.

   

  17.června:

  K místům hodným navštívení jistě náleží Rejštejn, na jehož hřbitůvku přímo u kostelní zdi najdeme malý skromný pomníček.

  Vedle svého nejmladšího syna Jakoba, který coby místní farář zemřel roku 1901 v pouhých osmatřiceti letech, tu odpočívá paní Karoline Klostermann ze sklářského rodu Abelů, matka slavného spisovatele Karla Klostermanna. Dodejme, že její manžel MUDr. Josef Klostermann, spisovatelův otec, z hlediska věčného odpočinku takové štěstí neměl. Pohřben roku 1875 do rodové hrobky Abelů a Hafenbrädlů v obci Hůrka, dočkal se v roce 1952 spolu se všemi dalšími pohřbenými zneuctění tělesných pozůstatků a zničení hrobky opilými příslušníky tehdejší Československé armády, která ostatně mimo jiné srovnala se zemí i celou obec.

   

  16.června:

  Tento velmi efektní večerní zdánlivý náběh na bouřku Vimperku nepřinesl nic, zato jinde si užili své.

   

  15.června:

  Počasí se nám zase lehce houpá - téměř celé dopoledne třeba trvalo jen osvobození Výškovic z husté mlhy.

   

  14.června:

  Za ničím nerušené slušné dohlednosti je možno z Boubína lipenským směrem spatřit mimo jiné želnavský kostelík (např. 7. května zde: http://vimperk.eu/index.php/vimperk/10273), avšak dá chvilku práci coby vzdálenou maličkou stavbu jej identifikovat. Opačná situace je pochopitelně mnohem snazší - od kostelíka se Boubín prozradí hned :-) .

   

  13.června:

  Občas se zdá být velkou záhadou, jakými cestami si sluníčko skrze hustá a temná mračna dokáže sáhnout na jeden vyvolený oblak, ...

  ... aby na něm vykouzlilo zcela nečekaný ohybový jev.

   

  12.června:

  Zásluhou Střední školy Vimperk se postupně dostává historické kapličce v ulici Karoliny Světlé kompletní inovace. 

   

  11.června:

  Monumentální litinový alianční erb rodů Schwarzenbergů a Lichtensteinů se až do padesátých let minulého století nacházel nad vchodem tehdy ještě stojícího kostela zaniklé osady Knížecí Pláně.

  Dnes nás v zrestaurované podobě vítá coby jedna ze smutných připomínek pohnuté šumavské pohraniční historie před schodištěm vedoucícm k dřevěnému kříži na ploše kostelních základů. 

   

  10.června:

  Na zcela samostatnou disciplínu by během cestování vydalo sledování nejrozmanitějších šlechtických znaků a jejich umístění - někdy okázale honosného, jindy spíše nenápadného, ale vždy s cílem něco následným generacím sdělit, na něco upomenout. Tento například najdeme zakomponován ve zdi zámeckého parku ve Štěkni, kde mimo jiné strávil poslední léta svého života spisovatel Karel Klostermann, jenž přímo v zámku i zemřel. 

   

  9.června:

  Nezadržitelně se blíží čas prázdninových putování, takže je ideální právě teď si připomenout některé zajímavé pošumavské lokality, které stojí za vidění. Jednou z nich je bezesporu starý židovský hřbitov, o jehož návštěvu je možno obohatit cestu na hrad Rabí. Nachází se totiž přímo pod ním, ale ze strany, již patrně turista běžně nezvolí. Tím působivějších zážitků se tu však právě lze dočkat.

   

  8.června:

  Velmi smutným býval v drtivé většině osud šlechtických sídel, která v minulém století padla do spárů socialistickému zemědělství či armádě - a takových nebylo málo, ba často nešlo jen o drobné venkovské zámečky relativně menšího významu (což samozřejmě ani tak není polehčující okolností). Jak vidno, lidský primitivismus dostal zelenou i v případě kdysi krásného barokního zámku v Týnci na Klatovsku. Projektoval jej slavný Giovanni Battista Alliprandi, který by bezpochyb i s původními majiteli hořce zaplakal, vidět dnešní neutěšený stav svého díla, nad nímž ostatně dozajista není do smíchu ani novému majiteli. Dodejme tedy jen, že před dvěma lety byl zámek Týnec prohlášen národní kulturní památkou, jejíž další vývoj můžeme sledovat, kdykoli se vypravíme třeba na hrad a zámek Klenová (viz 1. červen zde: http://vimperk.eu/index.php/5384 ), k němuž jedna z cest může vést právě tudy.

   

  7.června:

  Kvetoucí jestřábník je prostě věčně podmanivým námětem ... 

   

  6.června:

  Přes všechny slibné úkazy ... 

  ... se zdá, ... 

  ... že nad Vimperkem je na nějaký čas dobouřkováno. 

   

  5.června:

  Málo platno, tématem číslo jedna jsou i s ohledem na bezmála celoevropský vývoj počasí stále bouřky. Však je koneckonců nač se přebohatě dívat už jen v okamžiku, kdy se na nás chystají. A první červnové neděle si jejich příznivci hned od samého rána rozhodně nemohli stěžovat na nedostatek vyžití. 

  Ve Vimperku už se sice nezopakovaly tři dny staré zážitky, večerní bouřka byla daleko a ke všemu se odehrávala především nahoře v oblacích, ale nějaký ten blesk co pravidlo potvrzující výjimka se na obzoru přece jen také pozdravil se zemí. 

  Nakonec se tedy o hlavní podívanou postarala samotná obloha - zde za blížící se dešťové přeháňky ...  

  ... téměř tři čtvrtě hodiny před slunečním západem, jejž by možná mnozí v takových kulisách považovali za dávno odbytý.  

   

  4.června:

  Po celý den internet varuje před blížícími se silnými bouřkami, ... 

  ... ty však zatím podle záznamu z radarů řádí jen v sousedním Německu. Všehovšudy dvě zaznamenané drobné aktivity na našem území se jeví zanedbatelnými a nezdá se, že by tu noc něco výrazně změnila.

  Výstraha ČHMÚ platila do 22:00. A právě v tento čas se kdesi dále za zámkem rozezněl a rozzářil ohňostroj. Nehřmí-li shůry, je tu symbolická náhrada zdola :-) .

   

  3.června:

  Večerní vývoj nad Boubínem může vyústit do dvou možností, možná i vzájemně prolnutých: lehké čepice nahoře a pořádné bělostné peřiny dole ... 

   

  2.června:

  Ani červen se zjevně nehodlá dát zahanbit z hlediska bouřek - tato, provázena slušným lijákem, ...

  ... si posvítila i vydatně zaburácela na Vimperk okolo poledního. 

  Vezmeme-li v úvahu, že zvuk potřebuje zhruba tři vteřiny k tomu, aby urazil vzdálenost jednoho kilometru, nebylo ani na základě skutečně nepatrných časových prodlev mezi blesky a hromy pochyb o tom, že centrum bouřky se nacházelo takřka nad námi.

  Z prvních dvou snímků by bylo možno usuzovat, že blesk poškodil (pokud přímo nezapálil) osamělý strom napravo od Haselburgu. Ukazuje se však, že jej pouze silně ozářil do navenek ohnivé podoby, neboť podle snímku pořízeného po bouřce se strom zdá být sám o sobě zdráv, byť se oproti dalšímu porostu na první pohled méně zelená.

   

  1.června:

  Běh času je někdy až neuvěřitelný - ještě v předcházejícím měsíci jsme mimo jiné zažili poslední sníh ... 

  ... a dneškem vstupujeme do měsíce, jímž se uzavře první půle roku. 

  Čím je však podobná úvaha tváří v tvář staletým pamětníkům historie našeho města ... ? 

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Fotokronika Jana Tláskala - květen 2016

  Fotokronika Jana Tláskala - duben 2016 

  Fotokronika Jana Tláskala - březen 2016 

  Fotokronika Jana Tláskala - únor 2016 

  Fotokronika Jana Tláskala - leden 2016 

   

  Fotokronika Jana Tláskala - prosinec 2015 

  Fotokronika Jana Tláskala - listopad 2015 

  Fotokronika Jana Tláskala - říjen 2015 

  Fotokronika Jana Tláskala - září 2015 

  Fotokronika Jana Tláskala - srpen 2015 

  Fotokronika Jana Tláskala - červenec 2015 

  Fotokronika Jana Tláskala - červen 2015 

  Fotokronika Jana Tláskala - květen 2015

  Fotokronika Jana Tláskala - duben 2015 

  Fotokronika Jana Tláskala - březen 2015

  Fotokronika Jana Tláskala - únor 2015

  Fotokronika Jana Tláskala - leden 2015

   

   

  Fotokronika Jana Tláskala - prosinec 2014 

  Fotokronika Jana Tláskala - listopad 2014 

  Fotokronika Jana Tláskala - říjen 2014 

  Fotokronika Jana Tláskala - září 2014 

  Fotokronika Jana Tláskala - srpen 2014

  Fotokronika Jana Tláskala - červenec 2014

  Fotokronika Jana Tláskala - červen 2014 

  Fotokronika Jana Tláskala - květen 2014  

  Fotokronika Jana Tláskala - duben 2014  

  Fotokronika Jana Tláskala - březen 2014  

  Fotokronika Jana Tláskala - únor 2014 

  Fotokronika Jana Tláskala - leden 2014

   

  Fotokronika Jana Tláskala - prosinec 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - listopad 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - říjen 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - září 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - srpen 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - červenec 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - červen 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - květen 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - duben 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - březen 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - únor 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - leden 2013

   

  Fotokronika Jana Tláskala - prosinec 2012

  Fotokronika Jana Tláskala - listopad 2012

  Fotokronika Jana Tláskala - říjen 2012

  Fotokronika Jana Tláskala - září 2012 

  Fotokronika Jana Tláskala - srpen 2012 

  Fotokronika Jana Tláskala - červenec 2012 

  Fotokronika Jana Tláskala - červen 2012 

  Fotokronika Jana Tláskala - květen 2012 

  Fotokronika Jana Tláskala - duben 2012 

  Fotokronika Jana Tláskala - březen 2012 

  Fotokronika Jana Tláskala - unor 2012 

  Fotokronika Jana Tláskala - leden 2012 

   

  Fotokronika Jana Tláskala - prosinec 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - listopad 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - říjen 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - září 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - srpen 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - červenec 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - červen 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - květen 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - duben 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - březen 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - únor 2011 

   

   

  Sdílet

  Komentáře   

   
  #32 Jan & Mg .Konzalovi 2016-02-21 18:56
  Děkujeme za procházku letošní zimní kronikou! To není kronika, to je galerie jedné z nejpůvabnějších částí šumavského kraje.Nebudete mít možnost některé záběry vydat jako pohlednice nebo není možnost některé fotografie koupit jako obrázky? Rádi bychom je poslali ještě dalším milovníkům obou stran Šumavy. Děkujeme za reply.J. a M.
  Citovat
   
   
  #31 J. Tláskal 2016-01-26 19:40
  Dobrý den i Vám, pane Červený, a současně velký dík nejen jménem mým, nýbrž jistě i všech dalších návštěvníků rozhledny za perfektně zprovozněné schody. V sobotu jsem byl velmi překvapen a současně jsem přemýšlel, kdo si tam dal tak poctivou a pečlivou práci. Děkuji rovněž za potěšující slova ohledně fotografií, v jejichž pořizování budu určitě rád pokračovat, dokud budou síly sloužit :-)
  Citovat
   
   
  #30 Červený Petr 2016-01-26 11:58
  Dobrý den pane Tláskale, v sobotu 23. 1. jsem za nevlídného počasí vyrazil na Boubín a i když počasí bylo pro pozorování zcela nevhodné, tak jsem si cestu zimní a nedotčenou krajinou vychutnal. Při té příležitosti jsem si dal brigádu a vyčistil jsem, především pro vás schody, aby jste se při dalším fotografování nezranil a mohl nám i nadále nabízet úžasné fotografie. Bral jsem to jako malou protislužbu toho, co vy nám svými fotografiemi a komentářem sdělujete a nabízíte po celý rok. Děkuji za snímky a přeji i nadále spoustu energie, vůle a chuti pořizovat další nádherné fotografie.
  Citovat
   
   
  #29 VLASTA 2016-01-25 15:01
  DOBRÝ DEN,
  JSEM ZAPÁLENÁ FOTOGRAVKA PŘÍRODY A HLAVNĚ MRAKŮ /MŮJ LETITÝ KONÍČEK/.PANE TLÁSKALE VAŠE FOTKY JSOU OBDIVUHODNÉ!!!! MÁM K VÁM PROSBU, MOHLA BYCH S VAŠIM SVOLENÍM OBČAS POUŽÍT FOTO DO MÉHO BLOKU /CHYTRÁ ŽENA/?REDAKCE VYŽADUJE SOUHLAS AUTORA.DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ S PŘÁNÍM HEZKÝCH DNÍ.
  PTÁČKOVÁ
  Citovat
   
   
  #28 Pavel Dvořák 2016-01-01 21:55
  Honzo, přeji Tobě, celé rodině hodně štěstí, zdraví, dobré světlo. Co děláš pro nás, jak objevuješ detail i prostor ve svých fotkách,je zajímavé a plné talentu. Díky. Pavel
  Citovat
   
   
  #27 Pavel Pekuniak 2015-10-03 02:01
  Je to krásné.
  Pane Tláskale, prosím Vás o kontakt na pana ing. Františka Bošku.
  Učil v letech 1990 - 1997 v Písku na průmyslové škole. Děkuji.
  Citovat
   
   
  #26 Stanislava 2015-06-21 12:31
  Děkuji Vám za překrásné záběry.Jenom sedim koukám a bulím. Je to pohlazení na duši. Ještě jednou díky. :-)
  Citovat
   
   
  #25 Tereza a Martin 2015-03-16 20:59
  Pane Tláskale,

  potkali jsme se nahoře a cestou dolů jste si s Martinem povídali dojmy o muzikantech. Vyprávěl jste nám příběh o šroubu z rakve Paganiniho. Mohl byste nám to poslat mailem ?
  Prohlížíme si dodatečně Vaše krásné fotky.
  Díky. Tereza a Martin
  Citovat
   
   
  #24 michal zouhar 2015-01-02 20:57
  Pane Tláskale, ještě jednou děkuji za dnešní ranní společnost na "ledové" rozhledně větrného Boubína a následnou exkurzi zasněženými hvozdy. Do nového roku přeji schůdnou stezku a dobré světlo a těším se na Vaše další fotografie. Michal
  Citovat
   
   
  #23 J. Tláskal 2014-12-01 22:53
  Vánoční strom na snímku z 1. prosince se nachází před budovou vimperské Jednoty :-)
  Citovat