Šumava |  Sušice |  Čkyně |  Prachatice |  Kvildsko |  Vimperk |  Volary Webkamery:  Šumava |  HumlNET |  ČHMÚ Počasí |  Ubytování Šumava Vyhledávání
 • Vimperk - Fotokronika Jana Tláskala - srpen 2016

  Vimperk - Fotokronika Jana Tláskala - srpen 2016   

   

  Vimperk a Šumava v proměnách, náladách, detailech a občas i překvapeních ... tím vším je fotokronika Jana Tláskala  http://obec.sumava.eu/index.php/sumava/131-fotografove/3563-jan-tlaskal

   

   

  28.srpna:

  Teplé srpnové noci jsou ideálním časem k fotografování Mléčné dráhy. Je však zapotřebí hledat co možná ideální místo, kam by nezasahoval světelný smog. Vimperský, jak prozrazuje změna odstínu oblohy na pravé straně snímku, dosáhne až do Sklář. 

   

  27.srpna:

  Léto nám chce nade vší pochybnost ještě předvést, že ohledně vysokých teplot se dosud nevydalo ze všech svých sil a na sklonku srpna má stále co nabídnout. Uvážíme-li, že o půl čtvrté časně zrána představovala boubínská teplota až do východu sluníčka neměnných osmnáct stupňů, zatímco startovní vimperská jen čtrnáct, je jasné, že průběh poslední srpnové soboty přinese ještě větší parno nežli pátek. 

  O něco zeslábly i mlhy v údolích, ... 

  ... ale už nás asi nezbaví pocitů předzvěsti podzimu, vzpomenutých zde již ve středu. Jemný severní větřík si udržoval stále stejný tah, nevytvářel nárazy, ... 

  ... ale i tak si dokázal pohrát s mlžným cárem pod Stožcem. Roztrhal jej na jakési samostatné vlnky, v kontextu celé krajiny zcela ojedinělé, a proto přitahující oko.  

  To ovšem zamířilo především do sedla mezi Smrčinou a Plechým ... a ejhle, z oparu se tu opět vylouply známé alpské siluety, v daném okamžiku rozhodně zřetelnější ... 

  ... nežli zatím jen slabounký nádech dachsteinského masivu za Třístoličníkem. 

  Zajímavou podívanou si přisadilo i vycházející sluníčko, jemuž struktura obzorového oparu umožnila ... 

  ... takto se předbíhat samostatnými odlesky, na nichž je za takto příznivé situace možno ulovit ...

  ... vzácný zelený záblesk. 

  Po chvilce se Dachstein přihlásil již intenzivněji a dal rozeznat i první sluneční pozdravy na ledovci. 

  V tentýž čas se promítal stín boubínského vrcholu do těsné blízkosti Luzného, ... 

  ... zatímco své dobré jitro popřály též oba lehounce zamlžené Roklany.

  Své dosavadní neviditelnosti se pozvolna mezi Kletí a Chlumem zbavují i Novohradské hory. 

  Od této chvíle už bude vše v prvé řadě záležitostí barevných proměn, ... 

  ... a to i na vnitrozemském směru. 

  Příroda nám chystá nádherný den - teď zůstává jen na nás, čím jej naplníme, abychom tento slibný ranní počinek ještě umocnili. 

   

  26.srpna:

  Dnešního dne bylo ve Vimperku horko ... 

  ... snad i sochám. 

   

  25.srpna:

  Pro milovníky a znalce Šumavy není žádným tajemstvím ani překvapením, že vedle známých a hojně navštěvovaných míst tu lze nalézt i končiny divoké, romanticky tajemné, ba za určitých okolností i přízračné (zkusme si třeba jen tento palouk představit ozářený namísto slunečního měsíčním svitem), kam naopak lidská noha příliš často nevkročí, a to nikoli jen z důvodu zapovězeného vstupu na základě případné první zóny národního parku. K takovým jistě náleží přírodní rezervace Otovský potok, nacházející se v jihovýchodní části CHKO Šumava, a tím pádem i v těsném sousedství hranic s Rakouskem. 

  Uprostřed krásné nedotčené přírody nás očekává nepřehlédnutelné překvapení v podobě stop zjevného zásahu lidské ruky. Ano, tenhle kout světa kdysi bohatě žil - ale co jeden člověk vytvořil, druhý zase o několik staletí později uboze zničil. K největším zajímavostem tu v každém případě náleží skutečnost, že přirozeného spádu Otovského potoka, jenž si místy plyne zcela poklidně, zatímco jinde jej lze bez zaváhání nazvat pro změnu bezmála bystřinou, využil koncem XVIII. století, konkrétně roku 1789, knížecí zeměměřič a proslulý stavitel Josef Rosenauer, rodák z Chvalšin, k vybudování tzv. krumlovsko-vídeňské větve Schwarzenberského kanálu.  

  Ten zde tvoří přirozenou část česko-rakouské hranice. Dodnes se můžeme obdivovat pečlivé a jistě nelehké práci dávných řemeslníků, kteří vyskládali dno obrovskými ručně štípanými kamennými deskami či plochými balvany a tímtéž přírodním materiálem, v současné době nesoucím půvabnou mechovou patinu, zpevnili poté, co při povodních vzala zasvé původní dřevěná výztuž, též po celé délce oba břehy. 

  Pěšina na rakouské straně ... 

  ... nás nejen zavede k dvojjazyčným informačním tabulím a současně odpočinkovým místům, ale též nám umožní na vlastní oči vidět, co znamená v případě plavebního kanálu šedesátimetrové převýšení na půlkilometrovém úseku. Vodní spád zde představuje až 158%, tj. 15,8 výškových centimetrů na 1 m vzdálenosti.

  Prakticky na každém kroku se otevírá spousta příležitostí potěšit něčím oko ...  

  ... za současného šumění spěchající vody, které nelze uprostřed zdejšího posvátného klidu nazvat jinak nežli konejšivým balzámem na duši.  

  Mohutnost celého proudu dále posiluje coby levý přítok říčka Světlá, podle níž je na české straně nazvána další ze sousedících přírodních rezervací.  

  Dávno už tudy nepospíchá šumavské dříví do Dunaje a k Vídni, ale představa, jak to vše asi muselo kdysi vypadat, je stále dokonale živá. 

  V místě, kde stezka odbočuje k rakouské obci Sankt Oswald, nás očekává dochovaný historický hraniční kámen z roku 1788 ...  

  ... a taktéž příležitost k relaxaci, rozjímání a vůbec báječnému očistnému odpočinku ode všech odporných nástrah, jaké nám dnešní svět pohříchu stále více klade (jako v každé době) do cesty.  

   

  24.srpna:

  Již včerejšího večera se po západu sluníčka začala na lukách v okolí Volar ...

  ... tvořit houstnoucí mlha, ... 

  ... takže nebylo divu, že dnešní časné boubínské ráno dávno před východem přineslo na jižní straně ... 

  ... tuto šedobílou nadílku. Ta jako by spolu s desetistupňovou teplotou chtěla již dopředu připomenout, že za pouhý měsíc tu máme podzim. 

  Když už se člověk nachází v osmé stovce výstupů na tuto naši bájnou horu, na jedné straně sice dobře ví, že každý z nich byl něčím výjimečný a nic se tu nikdy doslova neopakovalo, ale na druhé přece jen svá pozorování stále častěji zaměřuje namísto známých rozsáhlých krajinných celků spíše na určité přitažlivé detaily. Jeden z takových dnes představovala postupná barevná i tvarová proměna osamělého oblaku nad Basumským hřebenem. 

  Bylo zajímavé sledovat, co se tu děje ... 

  ... v závislosti na blížícím se sluníčku, ... 

  ... které mimo jiné stvořilo i chvilkový Venušin pás. 

  Sotva se pak samo zjevilo na obloze, ... 

  ... sledovaný oblak se hned blýskl dalším překvapením. 

  Ale nemělo zůstat jen u něj. 

  Sluníčko totiž velmi překvapivě vytáhlo z poměrně hustého oparu alpské siluety, ... 

  ... ba posvítilo si i na výrazné ledovce.  

  Nu a náš oblak, samozřejmě ve zcela novém tvaru i vybarvení, se patrně chystá rozletět tímtéž směrem, aby tu nečekanou podívanou spatřil zblízka ... :-) . 

   

  23.srpna:

  Diváme-li se z Boubína k jižnímu obzoru, můžeme za příznivých okolností spatřit na pozadí alpských velikánů celkem sedm stožárů rakouské větrné elektrárny, rozmístěných okolo vrchu Hirschenstein (přesvědčit se je možno např. na sedmém snímku shora z loňského Štědrého dne zde: http://vimperk.eu/index.php/vimperk/9330 ). Máme-li pak cestu podstatně blíže, konkrétně jihovýchodním cípem Šumavy poblíže rakouských hranic, ...

  ... napočítáme stožárů osm. Ani tento počet však není správný, neboť jich je ve skutečnosti celkem devět - poslední chybějící vrtuli nám zleva zakrývá les. O tom, že daná perspektiva nemálo zkresluje, svědčí fakt, že mezi jednotlivými stožáry v rámci levé a pravé čtveřice je průměrná vzdálenost tři sta až čtyři sta metrů. 

   

  22.srpna:

  Nakonec jsme tedy počátkem předposledního srpnového týdne již nezmokli, ale pondělní počasí bychom současně jistě ani při nejlepší vůli neoznačili za tropické. I boubínská teplota zaznamenala oproti uplynulé sobotě propad ze sedmnácti na pouhých deset stupňů, okořeněných ke všemu sice nikoli silným, ale za daných okolností docela vlezlým západním větrem.  

  Nejzajímavějšími momenty se stala parhelia, která stojí za to nabídnout ve větším přiblížení - napřed levé ... 

  ... a po něm i pravé.  

  Slunce se pak opět o něco přiblížilo k Velkému Javoru - momentálně zapadalo za Plesnou, ... 

  ... a protože současně mělo nad sebou ideálně připravený oblačný materiál, ...  

  ... patřilo jeho rozloučení včetně okamžiků po něm opět k velmi efektním a mimořádně barevně sytým. 

   

  21.srpna:

  O předposledním srpnovém nedělním večeru si podle očekávání rozhodně nemůžeme stěžovat na nedostatek vláhy ...

  ... a zbývá již jen vyčkat, zda deštivo v následujícícm týdnu skutečně vystřídají ohlašované tropy.

  Po západu sluníčka, které se před půlhodinou postaralo o skvostnou dvojitou duhu, budí obloha dojem, že se postupně vyčistí, ale déšť patrně ještě nevyřkl své poslední slovo. Vše nejspíš rozhodne až zítřek. 

   

  20.srpna:

  Málem by se bývalo zdálo, že sobotní počasí s námi hraje tak trochu v tenisovém stylu cosi jako zkrácenou hru. Obloha se v noci skutečně zatáhla, avšak ještě před očekávaným dnešním večerem zapršelo hned nad ránem. Pak se ovšem zázračně vyjasnilo a stoupající teplota začala prakticky po celý den připomínat náběh na slibované tropy. Jenomže večer přece jen opět vše otočil původně předpokládaným směrem.

  Nad Boubínem se poctivě zatáhlo a jedině sedmnáctistupňové teplo, které tu vítalo každého, kdo sem zvečera s pocitem nefalšovaného dusna vystoupal, svědčilo o tom, že i tady mohlo být v průběhu dne obstojné parno.  

  Poslední stopy původně jistě též vyjasněné oblohy mizely coby již jen úzké pruhy všehovšudy na severovýchodní straně, ...  

  ... ale i ta po chvilce utonula v převažujících šedomodrých tónech. 

  Z hlediska dalšího vývoje počasí nabízela nejzajímavější podívanou naopak strana západní, ale zde se sporadická oblačnost, jež by snad teoreticky mohla uzrát v bouřkovou, nakonec rozpustila, stejně jako srážkové pruhy nad ní. 

  Takřka nečekaně následovalo intenzivnější promodrání pásu oblohy nad obzorem a současně se ohlásily poslední překvapivé pozdravy zapadajícího neviditelného sluníčka.

  V těchto chvílích zatím ještě nespadla ani kapka, ale není pochyb o tom, že nejpozději v noci nakonec dorazí z jihozápadní strany očekávaný déšť. 

   

  19.srpna:

  Zdá se, že příští dny přinesou změnu počasí. Z meteorologických kruhů zaznívá úvaha o tropickém závěru srpna, ovšem předehrou mu patrně bude nějaké to deštivo. Dosavadní boubínská večerní sluneční kouzla slábnou, dnes se výrazněji přihlásilo jen levé parhelium ...

  ... jižně nad Roklany. Současně bylo o poznání tepleji, žádný dramatický pokles se nekonal - na teploměru setrvávala příjemná třináctistupňová hodnota. 

  Nejvyšší ze smrků sice opět lehce omočil svou špičku ve zlatě, ale ničeho víc se už dále nedočkal. 

  Namísto nočního vyčištění oblohy lze tentokrát očekávat spíše její plné zatažení a zítřejšího večera tu s nemalou pravděpodobností podobné barevné oblačné výjevy vystřídá déšť. 

   

  18.srpna:

  Soutok Volyňky (vlevo) a Křesánovského potoka vždy nepředstavoval poklidný, ba idylický dialog, jakého můžeme být svědky v těchto dnech. 

   

  17.srpna:

  Již druhým dnem chystá večerní obloha představení vpravdě ohnivá a vybízí tak k pomyšlení, že odnikud nevyniknou lépe nežli z nejvyššího místa české strany Šumavy. Východní obzor dnes v ten čas budil dojem, že se nejspíš zatáhne - ale mraky jsou jedině vítány, neboť právě na nich se má čarující sluníčko oč pořádně opřít. 

  Během svého sestupu se však za nimi též ukrývalo, ... 

  ... až vše budilo dojem, že nejvyššímu z boubínských smrků připadl úkol propíchnout svou špičkou temnotu nad sebou a uvolnit tak cestu nejen krepuskulárním paprskům, ale především hojnému zlatému proudu. 

  Sluníčko klesalo jako do peřin, ...  

  ... jimiž se mu stal obzorový opar, dokonale rozostřující jeho siluetu. 

  Pohledem vzhůru pak nic nenasvědčovalo tomu, že dnešní noc je poslední před srpnovým úplňkem, takže už v této chvíli by měl měsíční kotouč zářit jako pověstné rybí oko. I on si tedy, zatím neviditelný, bude muset hledat trhliny v oblacích, jejichž zásluhou se v průběhu své nebeské pouti jistě dočká úspěchu a my jeho svitu. Navzdory zatím bohaté oblačnosti však není vyloučena ani varianta postupného vyčištění oblohy, neboť pozoruhodně rychle klesá teplota. V okamžiku pořízení prvního snímku ještě činila patnáct stupňů a v rozmezí půlhodiny mezi ním a posledním snímkem spadla na deset, přičemž ani tato hodnota dozajista nebude konečnou.

   

  16.srpna:

  Rozhlédneme-li se po vimperských střechách, často možná netušíme, kolik staletí se tu schází k zajímavému dialogu. Tak třeba toto soustřeší zahrnuje hned tři - známý srubový dům v popředí je odhadem datován do XVII. století, zatímco pan Steinbrener stavěl své tovární i obytné budovy o dvě stě let později. Čestné místo uprostřed pak z daného pohledu zaujímá velmi stará dáma, ...  

  ... totiž gotická bašta městského opevnění z XV. století. O čem si tato věkově a zákonitě i typově různorodá architektonická sešlost asi povídá, už ponechme fantazii. 

   

  15.srpna:

  Lesy stále štědře rozdávají ze svého bohatství, stačí se jen za ním vypravit ... :-) 

   

  14.srpna:

  Obloha nad Boubínem opět sáhla do rukávu pro napínavou podívanou, ... 

  ... slibujcí velkolepé zážitky, ... 

  ... pokud sluníčko, klesající již k Jezerní hoře, ...

  ... dokáže vší té přebohaté oblačnosti vtisknout svou známou ohnivou pečeť. 

  Nakonec sice proti očekávání zůstalo jen u velmi decentní varianty lehkého zbarvení svrchní strany některých mraků, ale tím se vše ukázalo být působivějším.  

  Krajina se mnohem rychleji ponořila do temnoty, ... 

  ... v níž sluneční úlohu převzal měsíční svit a obdařil shora oblaka svým vlastním odstínem.

  Sluníčko mu ještě půl hodiny po svém zmizení dokázalo odpovídat úzkou rudnoucí linkou nad temným obzorem.  

   

  13.srpna:

  Jen několik dopoledních hodin skutečně postačilo k tomu, ...

  ... aby se na ještě zrána zamlženou Šumavu vrátilo slunečno a teplo. 

   

  12.srpna:

  Noc na dnešek po roce opět náležela postupné kulminaci celých houfů létajících meteorů, známých jako Perseidy. V čase, kdy by je bylo možno nejideálněji pozorovat, se však obloha plně zatáhla a očekávanou podívanou, na jakou budeme muset čekat další rok, tak v našich končinách dokonale zhatila. Podle včerejších odhadů si dnes Šumava skutečně zase poplakala. Boubín se pochlubil takovouto poctivou čepicí ...  

  ... a dále od něj vládlo stále větší a níže sahající vpravdě klostermannovské mlhavo.  

  Jeho rozpuštění a celkové vylepšení počasí - zejména ve smyslu oteplení - můžeme očekávat nejdříve zítra, současně pak doufejme, že srpen příliš neuvykne houpačkovitému schématu posledních dní a nadále nám zachová ponejvíce pravou letní přízeň.  

   

  11.srpna:

  Dva snímky z téhož dne - časně ranní slibuje po značném nočním ochlazení slunečný den, ... 

  ... zatímco odpolední už hlásí, že slunečno je jen přechodné. Zítra opět zmokneme. 

   

  10.srpna:

  V poslední době se v našem regionu stále množí zprávy o dopravních nehodách, v nichž nejednou hrají smutnou hlavní roli mladí, často nezkušení řidiči. Z hlediska utrpěných škod pak bohužel nezůstává jen u doslova "sešrotovaných" automobilů, jaké s hrůzou vídáme na přiložených snímcích. Dnes nás ke všemu dozajista čeká povětšinou uplakané počasí, tedy atmosféra jako stvořená k tomu, abychom si tu připomněli jeden příběh z minulého století, za nímž se opět vypravíme do Vlachova Březí, kde dokonce podobně jako včera začneme u pivovaru. Tentokrát ovšem nepůjde o pečlivě opravený starší Panský pivovar s čapí rodinkou na komíně, ale nedaleko od něj naopak bohužel silně chátrající opuštěný Schmiedův pivovar, jehož historie se počala psát roku 1856.   

  Nechceme-li pohlížet přímo do ruin, v něž se kdysi jistě velkolepá stavba bez tolik potřebné údržby neúprosně mění, je nutno volit místa, z nichž nám truchlivý stav celého komplexu budov milosrdně zakrývá bohatý okolní porost a dodává celému pohledu snad i cosi jako romantický nádech. Máme odtud ostatně namířeno jinam - na již známé místo, jež jsme si tu představili 6. srpna. 

  Pivovar se nám vzdálil a současně jako by spočinul pod ochranou Libína, shlížejícího ze své výše na celou krajinu - stojíme totiž o půl kilometru dále a o čtyřicet nadmořských metrů výše, na okraji zalesněného vrchu Záhorská, nedaleko již uvedeného dne vzpomenuté, ostružiním a kopřivami bohatě obrostlé kapličky sv. Anny. Kolem té a následně i Liščí skály však jen projdeme, abychom se mírným klesáním dostali k místu na opačném kraji lesa, kde tragicky vyvrcholil slíbený příběh.

  S volně stojícími kříži, sice nesprávně, ale tím rozšířeněji lidově nazývanými boží muka, se lze nejen na Šumavě setkat v poměrně hojné míře. Mnohé z nich nesou stopy novodobé péče, třeba jen v podobě nátěru, který překrývá následky dřívějšího dlouhodobého rezivění, jinde pak neschází ani pravidelně obnovovaná květinová výzdoba. Také tento kříž je čerstvě natřen načerno, postrádá však obnovu někdejšího nápisu na oválné tabulce pod umučeným Kristem. A právě ta je neklamnou známkou jisté pozoruhodnosti, že se totiž jedná o typ kříže používaného zhusta coby náhrobní i na hřbitovech (možno doložit např. zde: http://vimperk.eu/index.php/5384 předposledním snímkem ze 13. června, kde podobných křížů, tentokrát bez jakékoli péče - tedy zrezivělých, spatříme více ). Stávalo na ní jméno František Schmied spolu s daty 18.1.1916 - 10.2.1935. Letopočet druhého data pak najdeme vytesán i při zemi na kamenném podstavci. Celé to tajemné místo skutečně připomíná odlehlý kout nějakého dávno zapomenutého hřbitova, hrobem ale není.  

  Onoho prvorepublikového zimního dne tu vlastní rukou vyhasl život teprve devatenáctiletého mládence, syna Hermana Schmieda, tehdejšího majitele pivovaru, u nějž naše vycházka započala. Podle vyprávění dnes již vesměs nežijících pamětníků, jejichž zásluhou se onen tragický příběh dochoval, si František Schmied - snad bez otcova vědomí - vypůjčil automobil, s nímž coby zřejmě ne příliš zkušený řidič havaroval a značně jej poškodil. Vezmeme-li v úvahu, že za první republiky bylo vlastnictví automobilu, nadto v tak malé obci, výrazně řidším jevem nežli dnes, spojeným zpravidla jen s movitějšími a nejbohatšími vrstvami, představovala taková havárie na rozdíl ode dneška bezmála senzaci, o níž se mezi lidmi vydrželo dlouho mluvit. Zřejmě právě pod tíhou domnělého ostudného skandálu a též konfliktu s otcem se tedy ubohý František vydal na Záhorskou a tady se v lese zastřelil. Nabízejí se ovšem všelijaké doplňující úvahy: chtěl se jen projet a nezvládl řízení, či se možná vypravil za nějakou dívkou svého srdce, s níž se nepohodl nebo dokonce rozešel ... ? ... to už nám nikdo nepoví. Viděno dnešníma očima, pouhá havárie, z níž navíc člověk vyvázne živ a zdráv, aniž způsobil zranění nebo smrt jinému, jistě není sama o sobě důvodem k sebevraždě. Ale byla jiná doba, panovala jiná výchova  ... všechny pohnutky, které Františka dovedly k tak nesmyslnému činu, si každopádně odnesl s sebou do předčasného hrobu. Těžko se ale vyhneme otázce, kolika za takových okolností postavenými kříži by se musely lesy hemžit dnes, kdyby každý viník dopravní nehody volil podobné řešení ... leckde by jich možná bylo více než stromů. Zbývá už jen dodat, že rokem 1935 byla výroba piva ve Schmiedově pivovaru definitivně ukončena.  

   

  9.srpna:

  Najít v dnešní době na komíně čapí hnízdo, natožpak obydlené, je bohužel oproti dřívějším dobám stále větším unikátem. Mnohé kdysi "čapí" komíny nacházíme prázdné. Tím pádem můžeme mluvit o nemalém štěstí, ...

  ... že v naší lokalitě stačí za takovouto podívanou vyjet jen do nedalekého Vlachova Březí a pozvednout zrak ke komínu někdejšího Panského pivovaru. 

   

  8.srpna:

  S chrpou modrákem se nejčastěji setkáme na okrajích obilných polí - ale těch v našich končinách ubývá do té míry, že se ani nechce věřit, že v minulosti bývala tahle půvabná a ke všemu léčivá květinka považována za plevel.

   

  7.srpna:

  Setkat se na Boubíně se zajímavě rozloženým pravým slunečním parheliem není v prvním srpnovém týdnu nijak zvláštní vzácností.

  Zaznamenat však v ten čas siluety známých alpských vrcholů naopak lze považovat za poměrně neobvyklou záležitost, ... 

  ... dnešního večera ke všemu rozhodně významně kompenzující skutečnost, že z hlediska velkoplošných poutavých oblačných výjevů zkrátka, lidově řečeno, není každého dne posvícení. Na druhé straně ovšem nelze přehlédnout, že zapadajícímu sluníčku se povedlo stvořit obě parhelia, ... 

  ... přičemž levé se ještě i za ubývajícího světla úspěšně snaží nezůstat co do rozsahu i barevnosti pozadu za pravým. 

  Připočteme-li k tomu dále slabé, ale viditelné antikrepuskuklární paprsky ... 

  ... a zřetelný sluneční sloup, pozorovatelný skrze potemnělé lesy ještě půl hodiny po západu svého původce, můžeme jedině konstatovat, že nadílka prvního srpnového nedělního večera byla nakonec i bez výše postrádaného oblačného představení nadmíru bohatá. 

   

  6.srpna:

  Vedle hojně navštěvovaných a tím pádem notoricky známých šumavských či pošumavských vrcholů se čas od času určitě vyplatí navštívit i ty naopak méně známé, k nimž ani nevedou značené turistické cesty. Tak třeba kompletně zalesněná Záhorská o nadmořské výšce pouhých šesti set devatenácti metrů nás potěší mohutným, romanticky působícím přírodním útvarem zvaným Liščí skála ...

  ... a na svém východním svahu pak přímo překvapí pozoruhodnou kapličkou, ...

  ... jež nezapře charakteristický rukopis proslulého jihočeského zednického mistra Jakuba Bursy.

  Zasvěcena je svaté Anně, ale věřící tu momentálně pro bujný a hustě propletený porost ostružiní (mimochodem s neobyčejně velkými a chutnými plody) a kopřiv nemají šanci pokleknout k modlitbě.

   

  5.srpna:

  Co předpověděl včerejší Boubín, se dnes stoprocentně naplnilo. Celodenní šedivá a uplakaná obloha však nakonec, sotva zapadlo neviditelné sluníčko, sáhla do rukávu pro malé a téměř nenápadné překvapení. V daném kontextu každopádně potěšilo a není vyloučeno, že mnohému pozorovateli vnuklo pomyšlení, že jakkoli je voda shůry žádoucí a nutná, zítřek by se mohl zase o krůček přiblížit tomu, co máme v létě určitě raději. 

   

  4.srpna:

  Teploty nám dnes opět výrazně připomněly, že i devět dní po svaté Anně se můžeme naplno těšit parnému létu. Zajímavé pak bylo zejména celodenní dění na obloze, chvílemi protkané pestrou bělostnou oblačnou nadílkou, střídající se ovšem se zcela čistým blankytem, nejvýstižněji charakterizovatelným jako "vymeteno". A právě to panovalo nad hlavou v průběhu večerního výstupu na Boubín, odkud pak tím překvapivěji zapůsobilo bezprostředně následující nebeské představení. 

  Zítra by totiž měl nastat teplotní skok směrem dolů - nu a momentální situace, svědčící o blížící se zvlněné studené frontě, potvrzuje, že k němu opravdu dojde. Zatím si však i tady lze vychutnávat teplo s ohledem na výškovou polohu a současně podvečerní čas vpravdě mimořádné - osmnáct stupňů. 

  Stále rozpínavější mohutný altocumulus se postaral o netradiční světelnou atmosféru, ...

  ... neboť sluníčko, ještě dole na Kubovce zcela volné, teď však ukryté, dostane k osobnímu rozloučení všehovšudy prostor vymezený shora právě oním mocným mrakem a zdola nevinně se tvářícím zákeřným pásem oparu, po němž zatím rozestřelo půvabný vějíř krepuskulárních paprsků.  

  Jen se objevilo, hned tím efektněji odspodu krášlí již tak velmi působivou strukturu svého utiskovatele.

  A již se - přesně podle předokládaného scénáře - rozloučilo. 

  Barvy, jimiž se rozeběhlo po hřbetech vln toho opačně obráceného oceánu, blednou ... 

  ... a přenechávají tak závěrečný akt dnešní podívané již jen stále proměnlivé hře tvarů, ... 

  ... nenechávajících nás na pochybách o tom, že zítra se s největší pravděpodobností probudíme do šedi, v každém případě chladivé a možná rovnou i mokré. 

   

  3.srpna:

  Vycházka (či vyjížďka na kole) do okolí bývalé Táflovky může přinést mnohá potěšení oka - třeba podboubínskou večeří okáče lučního, který se tu vyskytuje v hojné míře, ... 

  ... nebo zjištěním, že lesní pramínky a studánky nejsou jen ničeny těžkou dřevařskou těžební technikou, ale též opečovávány, ba takto zastřešovány. 

   

  2.srpna:

  I vosy chtějí pohodlně bydlet ... :-)

   

  1.srpna:

  Krásné letní počasí odjakživa láká k vodě. Pravětínský potok nám sice nenabídne příležitost ke koupání, jakého si můžeme dopřát ve větších a hlubších řekách, ale přesto má dar osvěžit tělo i ducha. V druhém případě nejen celkovou atmosférou samotného místa, ale též malým výletem do historie.

  Ještě počátkem minulého století bychom se v této lokalitě nacházeli poměrně daleko od Vimperka, kdežto dnes nás od obytných domků na jeho okraji dělí sotva nějakých tři sta metrů. V tomto romantickém zákoutí, jež kdysi bývalo odlehlou samotou, však blízkou přítomnost města zásluhou bohatého porostu nepocítíme a sousedící chatová osada tu též nepředstavuje nikterak rušivý vliv. Ponořeni do konejšivého klidu tak můžeme skrze stromy a křoviny hledět s nádechem prazvláštního tajemna na zříceninu, ... 

  ... která ještě před jednasedmdesáti lety bývala mlýnem a pilou, tehdy, pravda, po odsunu německých majitelů již opuštěnou.

  Vinou nedostatku či informační neúplnosti potřebných historických pramenů nelze dnes s jistotou říci, zda objekt, známý jako Gabrielův mlýn, pak čekalo podobně jako řadu jiných pozvolné chátrání, jež vyvrcholilo samovolným zřícením, nebo zda byl po válce rovnou cíleně demolován.

  Zásluhou dochovaných katastrálních listin víme jen tolik, že přinejmenším od druhé půle XIX. století až do období první republiky patřil rodu Gabrielů, po nichž se i jmenoval, a někdy po roce 1930 jej zakoupili manželé Iglerovi, jejichž majetkem byl až do roku 1945. Nesl číslo popisné 120. Pro milovníky technických informací ještě dodejme, že stěžejní součástí výbavy zde byla Francisova turbína o výkonu čtyř a půl koně, jíž Pravětínský potok dodával při spádu dvou a půl metru průtok dvou set litrů za vteřinu. Není tedy pochyb o tom, že na svou dobu šlo o velmi efektivní záležitost - ostatně turbíny daného typu (samozřejmě s podstatně vyššími výkony) se používají dodnes.  

  To vše, řečeno slovy známé písně Waldemara Matušky, odnesl čas. Dnes mlýnské trosky, plně v zajetí bujné vegetace, jak je vidět, ožívají již jen coby příležitostný prostor k posezení u ohně.

  Dochovala se tu však jedna velmi zajímavá památka na někdejší technologická zařízení a současně příkladnou zručnost a pečlivost dávných řemeslníků - dokonale otesaný kamenný kvádr se čtyřmi zapuštěnými kovovými čepy, ...

  ... opatřenými dodnes zřetelnými závity.

  Těžko posoudit, zda součást, na niž se díváme, sloužila k ukotvení mlýnského stroje či pily, ale dnes už je to vlastně jedno - vše patří nenávratně minulosti.  

  Jen Pravětínský potok dál s nostalgií plyne kolem všeho, co zbylo z někdejšího mlýnského náhonu, a vábí k procházce stejnojmenným kouzelným údolím.

   

   

   

   

   

   

   

  Fotokronika Jana Tláskala - červenec 2016 

  Fotokronika Jana Tláskala - červen 2016 

  Fotokronika Jana Tláskala - květen 2016

  Fotokronika Jana Tláskala - duben 2016 

  Fotokronika Jana Tláskala - březen 2016 

  Fotokronika Jana Tláskala - únor 2016 

  Fotokronika Jana Tláskala - leden 2016 

   

  Fotokronika Jana Tláskala - prosinec 2015 

  Fotokronika Jana Tláskala - listopad 2015 

  Fotokronika Jana Tláskala - říjen 2015 

  Fotokronika Jana Tláskala - září 2015 

  Fotokronika Jana Tláskala - srpen 2015 

  Fotokronika Jana Tláskala - červenec 2015 

  Fotokronika Jana Tláskala - červen 2015 

  Fotokronika Jana Tláskala - květen 2015

  Fotokronika Jana Tláskala - duben 2015 

  Fotokronika Jana Tláskala - březen 2015

  Fotokronika Jana Tláskala - únor 2015

  Fotokronika Jana Tláskala - leden 2015

   

   

  Fotokronika Jana Tláskala - prosinec 2014 

  Fotokronika Jana Tláskala - listopad 2014 

  Fotokronika Jana Tláskala - říjen 2014 

  Fotokronika Jana Tláskala - září 2014 

  Fotokronika Jana Tláskala - srpen 2014

  Fotokronika Jana Tláskala - červenec 2014

  Fotokronika Jana Tláskala - červen 2014 

  Fotokronika Jana Tláskala - květen 2014  

  Fotokronika Jana Tláskala - duben 2014  

  Fotokronika Jana Tláskala - březen 2014  

  Fotokronika Jana Tláskala - únor 2014 

  Fotokronika Jana Tláskala - leden 2014

   

  Fotokronika Jana Tláskala - prosinec 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - listopad 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - říjen 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - září 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - srpen 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - červenec 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - červen 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - květen 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - duben 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - březen 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - únor 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - leden 2013

   

  Fotokronika Jana Tláskala - prosinec 2012

  Fotokronika Jana Tláskala - listopad 2012

  Fotokronika Jana Tláskala - říjen 2012

  Fotokronika Jana Tláskala - září 2012 

  Fotokronika Jana Tláskala - srpen 2012 

  Fotokronika Jana Tláskala - červenec 2012 

  Fotokronika Jana Tláskala - červen 2012 

  Fotokronika Jana Tláskala - květen 2012 

  Fotokronika Jana Tláskala - duben 2012 

  Fotokronika Jana Tláskala - březen 2012 

  Fotokronika Jana Tláskala - unor 2012 

  Fotokronika Jana Tláskala - leden 2012 

   

  Fotokronika Jana Tláskala - prosinec 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - listopad 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - říjen 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - září 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - srpen 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - červenec 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - červen 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - květen 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - duben 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - březen 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - únor 2011 

   

   

  Sdílet

  Komentáře   

   
  #34 J. Tláskal 2016-07-05 11:37
  Děkuji za poklonu a z ryze praktického hlediska dodávám, že zmiňované fotografie by mohly, jste-li náležitě pojištěn pro případ takovýchto škod, posloužit též jako důkazní materiál pro jednání s pojišťovnou, která za těchto situací zpravidla v prvé řadě prověřuje, zda vůbec byla bouřka, resp. zda zasáhla předmětnou lokalitu :-) .
  Citovat
   
   
  #33 Miro 2016-07-02 10:32
  Je obdivuhodné,že ve stejný okamžik 2. června okolo poledního času někdo vyfotí přírobní blesk,který mi zničil PC /el.indukcí po svodu připojení k internetu/.Podl e doslechu,nebyl jsem sám,kdo měl podobné problémy.Všichn i okolo 150 metrů od úderu blesku.Podle fotografií zásah několika blesků do jednoho místa !! Velká poklona lovci beze zbraní. ;-)
  Citovat
   
   
  #32 Jan & Mg .Konzalovi 2016-02-21 18:56
  Děkujeme za procházku letošní zimní kronikou! To není kronika, to je galerie jedné z nejpůvabnějších částí šumavského kraje.Nebudete mít možnost některé záběry vydat jako pohlednice nebo není možnost některé fotografie koupit jako obrázky? Rádi bychom je poslali ještě dalším milovníkům obou stran Šumavy. Děkujeme za reply.J. a M.
  Citovat
   
   
  #31 J. Tláskal 2016-01-26 19:40
  Dobrý den i Vám, pane Červený, a současně velký dík nejen jménem mým, nýbrž jistě i všech dalších návštěvníků rozhledny za perfektně zprovozněné schody. V sobotu jsem byl velmi překvapen a současně jsem přemýšlel, kdo si tam dal tak poctivou a pečlivou práci. Děkuji rovněž za potěšující slova ohledně fotografií, v jejichž pořizování budu určitě rád pokračovat, dokud budou síly sloužit :-)
  Citovat
   
   
  #30 Červený Petr 2016-01-26 11:58
  Dobrý den pane Tláskale, v sobotu 23. 1. jsem za nevlídného počasí vyrazil na Boubín a i když počasí bylo pro pozorování zcela nevhodné, tak jsem si cestu zimní a nedotčenou krajinou vychutnal. Při té příležitosti jsem si dal brigádu a vyčistil jsem, především pro vás schody, aby jste se při dalším fotografování nezranil a mohl nám i nadále nabízet úžasné fotografie. Bral jsem to jako malou protislužbu toho, co vy nám svými fotografiemi a komentářem sdělujete a nabízíte po celý rok. Děkuji za snímky a přeji i nadále spoustu energie, vůle a chuti pořizovat další nádherné fotografie.
  Citovat
   
   
  #29 VLASTA 2016-01-25 15:01
  DOBRÝ DEN,
  JSEM ZAPÁLENÁ FOTOGRAVKA PŘÍRODY A HLAVNĚ MRAKŮ /MŮJ LETITÝ KONÍČEK/.PANE TLÁSKALE VAŠE FOTKY JSOU OBDIVUHODNÉ!!!! MÁM K VÁM PROSBU, MOHLA BYCH S VAŠIM SVOLENÍM OBČAS POUŽÍT FOTO DO MÉHO BLOKU /CHYTRÁ ŽENA/?REDAKCE VYŽADUJE SOUHLAS AUTORA.DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ S PŘÁNÍM HEZKÝCH DNÍ.
  PTÁČKOVÁ
  Citovat
   
   
  #28 Pavel Dvořák 2016-01-01 21:55
  Honzo, přeji Tobě, celé rodině hodně štěstí, zdraví, dobré světlo. Co děláš pro nás, jak objevuješ detail i prostor ve svých fotkách,je zajímavé a plné talentu. Díky. Pavel
  Citovat
   
   
  #27 Pavel Pekuniak 2015-10-03 02:01
  Je to krásné.
  Pane Tláskale, prosím Vás o kontakt na pana ing. Františka Bošku.
  Učil v letech 1990 - 1997 v Písku na průmyslové škole. Děkuji.
  Citovat
   
   
  #26 Stanislava 2015-06-21 12:31
  Děkuji Vám za překrásné záběry.Jenom sedim koukám a bulím. Je to pohlazení na duši. Ještě jednou díky. :-)
  Citovat
   
   
  #25 Tereza a Martin 2015-03-16 20:59
  Pane Tláskale,

  potkali jsme se nahoře a cestou dolů jste si s Martinem povídali dojmy o muzikantech. Vyprávěl jste nám příběh o šroubu z rakve Paganiniho. Mohl byste nám to poslat mailem ?
  Prohlížíme si dodatečně Vaše krásné fotky.
  Díky. Tereza a Martin
  Citovat