Šumava |  Sušice |  Čkyně |  Prachatice |  Kvildsko |  Vimperk |  Volary Webkamery:  Šumava |  HumlNET |  ČHMÚ Počasí |  Ubytování Šumava Vyhledávání
 • Vimperk - Fotokronika Jana Tláskala - červenec 2016

  Vimperk - Fotokronika Jana Tláskala - červenec 2016   

   

  Vimperk a Šumava v proměnách, náladách, detailech a občas i překvapeních ... tím vším je fotokronika Jana Tláskala  http://obec.sumava.eu/index.php/sumava/131-fotografove/3563-jan-tlaskal

   

   

  22.července:

  Letní horko pokračuje, případné bouřky a deště jsou, dostaví-li se, už skutečně souzeny nejdříve víkendu. 

  Definitivně to potvrdila večerní obloha nad Boubínem, již i při nejlepší vůli těžko charakterizujeme jinak nežli jako nemastnou - neslanou.

   

  21.července:

  Čtvrteční podvečer vyvolal zdání, že déšť a bouřky nebudou vyčkávat víkendu a přijdou o den dříve. Pocity z výstupu na Boubín pak bylo možno nejvýstižněji vyjádřit jediným slovem: dusno. Náhlé jemné mrholení na vrcholu tím pádem znamenalo vítané osvěžení, avšak nemělo dlouhého trvání. 

  Od západu se přitom neustále nasouvala velmi bohatá oblačnost, ... 

  ... vyvolávající pochybnosti, zda se klesajícímu sluníčku vůbec dostane příležitosti být spatřeno. 

  Jako mnohem pravděpodobnější se stále více jevila varianta pozvolného vzniku mlžné čepice, ... 

  ... jež vbrzku pohřbí veškerou viditelnost. 

  Tím pádem bylo nutno plně fotograficky využít okamžiků, ... 

  ... v nichž se zatím stále nabízelo cokoli zajímavého k vidění (zde krom jiného např. i na oblačném pozadí v pohybu zachycený rej drobných much a mušek, jimž, jak vidno, dění na obloze pranic nevadilo), ... 

  ... neboť takových příležitostí ... 

  ... rychle ubývalo. 

  Oblačná chapadla ve chvilce dosáhla k Bobíku ... 

  ... a zjevně se jej chystala ukrýt. 

  Poslední záchvěv slunečních barev už jen ze sílící mlhy předznamenal ... 

  ... zásadní proměnu, jež neminula celý obzor. 

  Pak už bylo jasné, že vládu tu převezmou ... 

  ... nálady klostermannovské. 

  Ty zde skutečně nabyly vrchu, a to, jak se ukázalo během návratu, prakticky až k boubínskému úpatí. I sestup nejlépe vystihovalo již vzpomenuté slůvko - dusno. Něco je zkrátka stále před námi ... 

   

  20.července:

  Nefalšované letní teplo stálým stoupáním pozvolna směřuje k slibovaným víkendovým dešťům a bouřkám ... 

   

  19.července:

  Buďme vděčni za příslib odpovědných míst, že čerstvě vyrůstající opěrná konstrukce v otáčce Pivovarské ulice bude ve výsledné podobě překryta přírodní kamennou zdí, neboť představa, že půvabné torzo historické hradby, kdysi dávno vymezující severozápadní hranici středověkého Vimperka, by propříště mělo těsně sousedit s touto novodobou betonovou odporností, je skutečně hrůzná.

   

  18.července:

  Po včerejší deštivé epizodě se nám nadále otepluje, což bylo zákonitě znát i na Boubíně, kde ještě čtvrt hodiny před slunečním západem teploměr ukázal šestnáct stupňů. O něco se zlepšila i obzorová dohlednost, ale do Krušných hor tentokrát již nedosáhla. 

  Velký Javor si užíval posledních paprsků, ... 

  ... čemuž z protější strany přihlížel nad zajímavou sestavou působivě probarvených mračen měsíční kotouč, kterému scházejí pouhé dva dny do fáze úplňku. 

  Již není pochyb po tom, že dnešního večera se sluníčko namísto pásu oblačnosti ... 

  ... ve finále dotkne skutečného obzoru. 

  Teplota poklesla na čtrnáct stupňů, nazítří se můžeme z tohoto hlediska těšit na ještě vydatnější denní hodnoty. 

   

  17.července:

  Je zajímavou a úsměvnou náhodou, že zcela neškodný slepýš křehký - všem jistě dobře známý a bohužel silně ohrožený druh beznohé ještěrky - se při bleskovém únikovém manévru na zlomek vteřiny stočil do obrazce vzdáleně připomínajícího ornament na hřbetní části roztažené kápě (jak onu charakteristickou krční partii nazývá ve svých Knihách džunglí slavný spisovatel Rudyard Kipling) naopak smrtelně nebezpečného hada - kobry indické neboli "brejlovce".  

   

  16.července:

  Ze všeho, co měl na programu dnešní večerní Boubín, ... 

  ... se ukázalo nejpřitažlivějším zapadající sluníčko ... 

  ... a samozřejmě vše, co během svého loučení dokázalo na obloze vykouzlit. 

  Teplota v těch chvílích sice stále mírně klesala - jmenovitě z dvanácti stupňů na deset, ale jinak by se mělo v následujících dnech celkově mírně oteplit. 

  Sluneční loučení tentokrát skončilo na této oblačné linii - obzor nad dalekými šumavskými vrchy byl zatažen poctivěji, než by kdo čekal. 

  Zítřek, jak se zdá, možná při všem výše řečeném nevylučuje ani další zalévání ... však už není daleko - počkejme si. 

   

  15.července:

  Jestliže tu včera byla řeč o pozvolném návratu pravého léta, dnes je nutno konstatovat, že příroda si na oné pozvolnosti skutečně dává pečlivě záležet - zatím nás pořád spíše skrápí nežli sluní.

   

  14.července:

  Během posledních tří dnů vystřídal Boubín několikero čepic, ale dnešního večera už se zase volně rozhlížel za vším, co nabízela pozápadová obloha a co by mohlo věstit pozvolný návrat k letnímu počasí.

   

  13.července:

  Vody z nebe přibývá, ba i na první pohled bohatší Volyňka si zurčí jaksi veseleji - naštěstí však nikoli nebezpečně. 

   

  12.července:

  Předpověď skutečně téměř do onoho příslovečného "puntíku" klapla. Večerní bouřka se sice hnala jako téměř vždy poněkud jiným směrem a nad Vimperk vyslala několik spíše zanedbatelných blesků, neb opět vysoko v oblacích, ale slibovaná a jistě vítaná závlaha trvala prakticky celou noc. Jak napovídá dnešní ráno, ...

  ... i tento den se ponese ve znamení jejího pokračování ... 

  ... a více nežli sluníčkem patrně nebude šetřit mraky a mlhou, ...

  ... byť, jak se zdá, chvílemi velmi slibně se trhající. 

   

  11.července:

  Druhé červencové pondělí se má stát zlomovým dnem, v němž sice bude zprvu teplota atakovat rekordní výši, ale s podvečerem vystřídá nastalé "parno" déšť s bouřkami. Tak si příští vývoj počasí aspoň představují meteorologové. Co si o tom myslel časně ranní Boubín? 

  Ať se z něj člověk rozhlédl kterýmkoli směrem, všude narážel na nálady přinejmenším rozpačité, ... 

  ... ba nebojme se říci, že pokud situaci nezachraňovaly velmi úsporně rozložené teplé barevné odstíny, ... 

  ... vládlo na obloze přímo ponuro. 

  Nedejme se však tím vším mýlit, ... 

  ... slibované parno rozhodně přijde. Ostatně už teď - v 5:02 - ukazuje teploměr přinejmenším dobrou hodinu neměnných sedmnáct stupňů nad nulou, pocitově mírněných jen poměrně silným západním větrem.

  Zdolání oblačných překážek nad obzorem bude pro sluníčko hračkou ... 

  ... a toutéž rychlostí ...  

  ... se vzápětí promění i momentální konstelace na obloze. 

  Bude-li pak večer opravdu bouřlivý, zjistíme v pravý čas, neboť v této chvíli se zatím dá tipovat mnohé.

   

  10.července:

  Dnešek výrazně láká k vodě, ale zítřek jej v tom má dle předpovědí ještě překonat ... 

   

  9.července:

  Vimperk byl v relativně blízké i dávné minulosti nejednou zachvácen ničivými povodněmi. Na jednu z nich, která město zasáhla roku 1893, ...

  ... upomíná vícero kovových značek, vydávajících svědectví o výši, do níž dostoupila hladina rozbouřené Volyňky. Tato se nachází na skále v údolí, jež kdysi bylo všeobecně známo jako Annenské.

   

  8.července:

  Mimořádná fotogeničnost některých městských partií ...

  ... a zejména pak vimperská gotika jsou prostě věčně neodolatelnou fotografickou drogou. 

   

  7.července:

  Po vzpomínané noční epizodě naprosto čisté oblohy se tato přes den opět decentně potáhla mračny, která se v podvečer rozehrála barvami klesajícího sluníčka. Ještě v půl deváté bylo možno na Boubíně za svěžího západního větru naměřit šestnáct stupňů, ...

  ... přičemž teplo potvrzoval i obzorový opar, nejvýraznější na jižní straně. 

  Severovýchodní dohlednost se jevila jako mnohem lepší, ale tady bylo každopádně hlavním lákadlem skvostné pravé parhelium, ... 

  ... co chvíli přidávající na barevné intenzitě, ... 

  ... jež vyvrcholila takřka v čase slunečního loučení. Teď už však teploměr prozrazoval pokles o pět stupňů, tedy na pouhých jedenáct.

  V těch samých chvílích pak přišel ke slovu vrchol večera - opět krásně viditelný krušnohorský Klínovec se svými sousedy. Nabízí se zde srovnání s podobným výjevem ze 30. května (11. snímek) zde: http://vimperk.eu/index.php/vimperk/10273 .

   

  6.července:

  Jen málokdo by možná v okamžicích, kdy se začalo odehrávat toto podvečerní oblačné divadlo, tušil, ... 

  ... že posledním dějstvím bude dokonale čistá obloha, na níž pak v noci zazáří s mimořádnou brilancí jen hvězdy.

   

  5.července:

  V porovnání s loňskými vleklými neúnosnými vedry lze konstatovat, že letos zatím probíhá léto, jak má být ... a mohlo by tak i vydržet. 

   

  4.července:

  Občas se bohužel přihodí, že pohled opačným směrem přinese totální zkažení do té chvíle bezvadné, ba povznášející nálady. Člověk si třeba užívá fotograficky inspirativního pomyslného dialogu několika dávno již navěky spících staletí s nesmrtelným zubem času ...

  ... a vzápětí, právě poté, co se otočil do opačného směru, utrží ránu od nemilosrdného a z principu necitlivého pragmatismu. Je sice pravdou, že i ten se táhne napříč staletími - stačí pomyslet, že kdyby byl např. roku 1719 vykonán jeden rovněž ryze pragmaticky necitlivý rozkaz vévody Adama Františka ze Schwarzenbergu, dnes bychom patrně netušili, že na místě, kam se právě díváme, stával nějaký Haselburg, vzácná to památka z doby gotické (viz http://www.vimperk.eu/index.php/vimperk/133-vyznamne-osobnosti/401-zahadny-haselburg-vcera-a-dnes ). Naštěstí tam ale stojí a v nedávné minulosti dokonce začínal poté, co novodobou okolní stavební náplavu úspěšně zlikvidoval právě vzpomenutý zub času, velmi slibně volněji dýchat . Jak je nicméně vidět, milovníci historie se z opět vyčištěných prostor dávného předhradí dlouho radovat neměli. Ač je tu zřejmě z hlediska momentálně panujícího legislativního stavu vše v pořádku (?), takto hrubé a necitlivé ucpávání historických prostranství novodobou architekturou by mělo dávno být trestné. To by ovšem příslušné osoby s patřičnými rozhodovacími pravomocemi musely disponovat něčím, jako je vkus a cit. Ten však bohužel zpravidla mají zjevně pro něco zcela jiného nežli stylovou historickou čistotu, za niž si nic nekoupí - a přesně v tom je nejen tady tradičně zakopaný pes.  

   

  3.července:

  Kámen ... vzdoruje staletím, pamatuje mnohé, jen dar řeči k naší škodě nemá. 

   

  2.července:

  Slibované bouřky se nakonec opět konaly daleko od Vimperka, ten se však místo nich zase jednou dočkal famózních pozápadových scenérií. 

   

  1.července:

  První den prázdnin a současně druhé půle roku 2016 se skutečně vydařil se vším všudy, co patří k nefalšovanému létu. 

  Meteorologové ovšem slibují hned na zítřek výraznou bouřkovou změnu. 

  Ta samozřejmě k létu rovněž patří, ale každopádně nepředbíhejme a naplno si užívejme stávající slunečné idylky.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Fotokronika Jana Tláskala - červen 2016 

  Fotokronika Jana Tláskala - květen 2016

  Fotokronika Jana Tláskala - duben 2016 

  Fotokronika Jana Tláskala - březen 2016 

  Fotokronika Jana Tláskala - únor 2016 

  Fotokronika Jana Tláskala - leden 2016 

   

  Fotokronika Jana Tláskala - prosinec 2015 

  Fotokronika Jana Tláskala - listopad 2015 

  Fotokronika Jana Tláskala - říjen 2015 

  Fotokronika Jana Tláskala - září 2015 

  Fotokronika Jana Tláskala - srpen 2015 

  Fotokronika Jana Tláskala - červenec 2015 

  Fotokronika Jana Tláskala - červen 2015 

  Fotokronika Jana Tláskala - květen 2015

  Fotokronika Jana Tláskala - duben 2015 

  Fotokronika Jana Tláskala - březen 2015

  Fotokronika Jana Tláskala - únor 2015

  Fotokronika Jana Tláskala - leden 2015

   

   

  Fotokronika Jana Tláskala - prosinec 2014 

  Fotokronika Jana Tláskala - listopad 2014 

  Fotokronika Jana Tláskala - říjen 2014 

  Fotokronika Jana Tláskala - září 2014 

  Fotokronika Jana Tláskala - srpen 2014

  Fotokronika Jana Tláskala - červenec 2014

  Fotokronika Jana Tláskala - červen 2014 

  Fotokronika Jana Tláskala - květen 2014  

  Fotokronika Jana Tláskala - duben 2014  

  Fotokronika Jana Tláskala - březen 2014  

  Fotokronika Jana Tláskala - únor 2014 

  Fotokronika Jana Tláskala - leden 2014

   

  Fotokronika Jana Tláskala - prosinec 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - listopad 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - říjen 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - září 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - srpen 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - červenec 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - červen 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - květen 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - duben 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - březen 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - únor 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - leden 2013

   

  Fotokronika Jana Tláskala - prosinec 2012

  Fotokronika Jana Tláskala - listopad 2012

  Fotokronika Jana Tláskala - říjen 2012

  Fotokronika Jana Tláskala - září 2012 

  Fotokronika Jana Tláskala - srpen 2012 

  Fotokronika Jana Tláskala - červenec 2012 

  Fotokronika Jana Tláskala - červen 2012 

  Fotokronika Jana Tláskala - květen 2012 

  Fotokronika Jana Tláskala - duben 2012 

  Fotokronika Jana Tláskala - březen 2012 

  Fotokronika Jana Tláskala - unor 2012 

  Fotokronika Jana Tláskala - leden 2012 

   

  Fotokronika Jana Tláskala - prosinec 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - listopad 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - říjen 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - září 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - srpen 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - červenec 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - červen 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - květen 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - duben 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - březen 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - únor 2011 

   

   

  Sdílet

  Komentáře   

   
  #34 J. Tláskal 2016-07-05 11:37
  Děkuji za poklonu a z ryze praktického hlediska dodávám, že zmiňované fotografie by mohly, jste-li náležitě pojištěn pro případ takovýchto škod, posloužit též jako důkazní materiál pro jednání s pojišťovnou :-) .
  Citovat
   
   
  #33 Miro 2016-07-02 10:32
  Je obdivuhodné,že ve stejný okamžik 2. června okolo poledního času někdo vyfotí přírobní blesk,který mi zničil PC /el.indukcí po svodu připojení k internetu/.Podl e doslechu,nebyl jsem sám,kdo měl podobné problémy.Všichn i okolo 150 metrů od úderu blesku.Podle fotografií zásah několika blesků do jednoho místa !! Velká poklona lovci beze zbraní. ;-)
  Citovat
   
   
  #32 Jan & Mg .Konzalovi 2016-02-21 18:56
  Děkujeme za procházku letošní zimní kronikou! To není kronika, to je galerie jedné z nejpůvabnějších částí šumavského kraje.Nebudete mít možnost některé záběry vydat jako pohlednice nebo není možnost některé fotografie koupit jako obrázky? Rádi bychom je poslali ještě dalším milovníkům obou stran Šumavy. Děkujeme za reply.J. a M.
  Citovat
   
   
  #31 J. Tláskal 2016-01-26 19:40
  Dobrý den i Vám, pane Červený, a současně velký dík nejen jménem mým, nýbrž jistě i všech dalších návštěvníků rozhledny za perfektně zprovozněné schody. V sobotu jsem byl velmi překvapen a současně jsem přemýšlel, kdo si tam dal tak poctivou a pečlivou práci. Děkuji rovněž za potěšující slova ohledně fotografií, v jejichž pořizování budu určitě rád pokračovat, dokud budou síly sloužit :-)
  Citovat
   
   
  #30 Červený Petr 2016-01-26 11:58
  Dobrý den pane Tláskale, v sobotu 23. 1. jsem za nevlídného počasí vyrazil na Boubín a i když počasí bylo pro pozorování zcela nevhodné, tak jsem si cestu zimní a nedotčenou krajinou vychutnal. Při té příležitosti jsem si dal brigádu a vyčistil jsem, především pro vás schody, aby jste se při dalším fotografování nezranil a mohl nám i nadále nabízet úžasné fotografie. Bral jsem to jako malou protislužbu toho, co vy nám svými fotografiemi a komentářem sdělujete a nabízíte po celý rok. Děkuji za snímky a přeji i nadále spoustu energie, vůle a chuti pořizovat další nádherné fotografie.
  Citovat
   
   
  #29 VLASTA 2016-01-25 15:01
  DOBRÝ DEN,
  JSEM ZAPÁLENÁ FOTOGRAVKA PŘÍRODY A HLAVNĚ MRAKŮ /MŮJ LETITÝ KONÍČEK/.PANE TLÁSKALE VAŠE FOTKY JSOU OBDIVUHODNÉ!!!! MÁM K VÁM PROSBU, MOHLA BYCH S VAŠIM SVOLENÍM OBČAS POUŽÍT FOTO DO MÉHO BLOKU /CHYTRÁ ŽENA/?REDAKCE VYŽADUJE SOUHLAS AUTORA.DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ S PŘÁNÍM HEZKÝCH DNÍ.
  PTÁČKOVÁ
  Citovat
   
   
  #28 Pavel Dvořák 2016-01-01 21:55
  Honzo, přeji Tobě, celé rodině hodně štěstí, zdraví, dobré světlo. Co děláš pro nás, jak objevuješ detail i prostor ve svých fotkách,je zajímavé a plné talentu. Díky. Pavel
  Citovat
   
   
  #27 Pavel Pekuniak 2015-10-03 02:01
  Je to krásné.
  Pane Tláskale, prosím Vás o kontakt na pana ing. Františka Bošku.
  Učil v letech 1990 - 1997 v Písku na průmyslové škole. Děkuji.
  Citovat
   
   
  #26 Stanislava 2015-06-21 12:31
  Děkuji Vám za překrásné záběry.Jenom sedim koukám a bulím. Je to pohlazení na duši. Ještě jednou díky. :-)
  Citovat
   
   
  #25 Tereza a Martin 2015-03-16 20:59
  Pane Tláskale,

  potkali jsme se nahoře a cestou dolů jste si s Martinem povídali dojmy o muzikantech. Vyprávěl jste nám příběh o šroubu z rakve Paganiniho. Mohl byste nám to poslat mailem ?
  Prohlížíme si dodatečně Vaše krásné fotky.
  Díky. Tereza a Martin
  Citovat